Według analityków PMR Market Experts, rynek kosmetyczny rozwija się mimo inflacji, a najważniejszym trendem jest rosnąca świadomość ekologiczna i potrzeba korzystania z produktów naturalnych: - Klienci coraz częściej wybierają kosmetyki bez sztucznych składników, wolne od substancji chemicznych. Wiele osób uważa, że naturalne kosmetyki są bezpieczniejsze dla skóry i nie powodują alergii.
- Nasze babcie nie miały do wyboru setek kremów czy szamponów do włosów, a mimo to na zdjęciach, które nie były obrabiane w programie komputerowym, ich twarze są piękne, a włosy lśniące. Starsze pokolenia korzystały z bogactwa natury, która po dziś dzień obfituje w rośliny o właściwościach leczniczych i upiększających – przypomina Natalia Czyżewska-Suchoń z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, który cyklicznie zachęca mieszkańców regionu do zaznajomienia się z kosmetyczną mocą natury.
Każdy sporządzi swój kosmetyk
Najbliższa okazja będzie 23 listopada w oddziale KPODR w Zarzeczewie, gdzie zaplanowano szkolenie pt. „Domowa pielęgnacja – kosmetyki z wykorzystaniem naturalnych składników”.
Uczestnicy poznają składniki używane do wyrobu kosmetyków domowych, a także metody i akcesoria. Będą też przykładowe receptury, a wreszcie warsztaty, podczas których każdy sporządzi swój kosmetyk.
W produkcji naturalnych kosmetyków wykorzystuje się często produkty pszczele. Miód jest bazą balsamów do ust, pyłek elementem soli do kąpieli, a wosk - kremów do twarzy i ciała.
Szczególne zastosowanie w kosmetyce mają też zioła, m. in. lawenda, pokrzywa, szałwia, mniszek lekarski, krwawnik. - Mogą wygładzać zmarszczki, rozjaśniać cerę, wzmacniać włosy i paznokcie – wylicza Natalia Czyżewska-Suchoń. - Dzięki naturalnemu pochodzeniu, wyciągi ziołowe są dobrze tolerowane przez naszą skórę.
Oferta z regionu
Korzystają z tego producenci z regionu. Na kujawsko-pomorskim e-bazarku można kupić m. in. olejek piękna na bazie olejków chia, perilla, dzikiej róży, jojoba oraz olejków eterycznych drzewa herbacianego, lawendy oraz z żywicy drzew kadzidłowych, kosztuje 25 zł. W ofercie jest też krem do skóry wrażliwej na bazie oleju lnianego za 29 zł, a także mydła nagietkowe, cynamonowe, woskowe, lanolinowe (15 – 22 zł) czy szampon propolisowy (22 zł).
Źródła: KPODR, PRM Market Experts
