Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaka będzie nowa wizja Torunia?

(WG)
fot. Lech Kamiński
Radni jednomyślnie zgodzili się na rozpoczęcie prac nad zmianą studium wyznaczającym kierunki rozwoju naszego miasta. Potrwają one dwa lata.

Decyzja Rady Miasta daje zielone światło dla miejskich urbanistów. Mogą oni rozpocząć prace nad zmianą studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. To jeden z kluczowych dokumentów dla miasta. Wskazuje, jak można zabudować lub zagospodarować dany teren, czy np. może być przeznaczony pod usługi, handel lub budownictwo mieszkaniowe. W ten sposób władze Torunia mogą wpływać na to, jak w przyszłości będzie wyglądać miasto. - Opracowywanie studium potrwa dwa lata - mówi Anna Stasiak, szefowa Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Wnioski do MPU będzie można zgłaszać do końca br. Rada Miasta ostatni raz zmieniała studium w maju 2006 r. Dokument jest już częściowo nieaktualny i wymaga wielu zmian. W ciągu ostatnich lat do MPU wpłynęło 138 wniosków o zmianę planów zagospodarowania oraz 18 - o korektę studium. Kolejno zostało odrzuconych 78 oraz 12 propozycji. - Wniosek jest prosty - mówi Krzysztof Makowski, radny LiD. - Mieszkańcy w wielu przypadkach chcą czego innego niż władze Torunia. Uważam, że przy opracowywaniu zmian w studium, powinniśmy jeszcze raz rozpatrzyć odrzucone wnioski. Warto też pomyśleć o zmianie systemu konsultacji.

- Musimy częściej iść na kompromis - twierdzi Bartłomiej Jóźwiak z klubu PO. - Inaczej grozi nam to, że wielu inwestorów ucieknie do innych miast.

Jakie wnioski mogą trafić do MPU? W ostatnich latach mieszkańcy występowali o usunięcie z miejskich planów trasy średnicowej na wysokości Rubinkowa, a także planowanego połączenia tego traktu z Szosą Lubicka, które ma biec przez targowisko oraz boisko do piłki nożnej. Pojawiły się też propozycje, by przy Młynach Toruńskich, w pobliżu Centrostalu stanęły mieszkania. Wskazano też lokalizacje dla obiektów wielkopowierzchniowych, czyli powyżej 2 tys. m kw. powierzchni handlowej. Chodzi o tereny przy dworcu PKP Toruń Główny oraz działkę po Tormięsie. Pierwszym z projektów są zainteresowani kolejarze, a drugim Libra Project, która zamierza wybudować galerię Brama Jakubska. Przyszłość tych inwestycji zależy przede wszystkim od zapisów studium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska