Jakie zasady na koloniach i obozach młodzieżowych? Wakacje 2020: reżim sanitarny, izolacja, mniejsze grupy dzieci i młodzieży

Joachim Przybył
Joachim Przybył
Nowe zasady na koloniach i obozy młodzieżowych w 2020 roku. Znamy zalecenia! Kto może jechać na kolonie i obozy? Polskapresse
Jakie zasady na koloniach i obozach młodzieżowych? Nowe wytyczne na koloniach i obozach młodzieżowych w 2020 roku. Jak będą wyglądały kolonie i obozy młodzieżowe? Reżim sanitarny, izolacja, mniejsze grupy dzieci i młodzieży. Czy będą kolonie i obozy podczas wakacji 2020? Jest decyzja! "Sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć" - ogłosiło 29 maja Ministerstwo Edukacji Narodowej. Znamy nowe zasady i zalecenia MEN w czasie wakacji 2020! Kto może jechać na kolonię? Gdzie mogą być obozy? Jak będzie wyglądał wypoczynek dzieci i wakacji w 2000 roku? Będzie obowiązywał wyjątkowy reżim sanitarny.

Nowe wytyczne kolonii i obozów młodzieżowych w 2020 roku

Wakacje 2020 dla dzieci i młodzieży - znamy nowe wytyczne na ten rok. Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. "Obecna sytuacja epidemiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wypoczynek letni dzieci i młodzieży w 2020 r. będzie mógł się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych. Należy jednak zaznaczyć, że sytuacja nadal jest dynamiczna i może ulec zmianie" - czytamy na stronie MEN.

Czytaj także

Jakie zasady wypoczynku dzieci i młodzieży podczas wakacji 2020

Organizacja zajęć musi być zaplanowana w taki sposób, aby unikać bezpośredniego kontaktowania się poszczególnych grup podczas pobytu. Obozy i kolonie 2020 powinny być organizowane na terenie zamkniętym z maksymalnie ograniczonym kontaktem z osobami trzecimi. Wyłączone z programu lub ograniczone do minimum powinny być wyjścia do miejsc publicznych, w tym zwiedzanie obiektów publicznych. Infrastruktura obiektu i sprzęt sportowy, pływający powinny być regularnie
czyszczone z użyciem detergentu lub innych środków dezynfekujących.

Organizator wypoczynku zobowiązany jest do zapewnienia środków higieny osobistej, środków ochrony osobistej dla personelu oraz uczestników, jeśli nie zrobili tego rodzice.

Obozy i kolonie w 2020 - znamy wytyczne i obostrzenia sanitarne

Kolonie 2020 - nowe wytyczne dla organizatorów i uczestników. Minimalna przestrzeń do prowadzenia zajęć w pomieszczeniu nie może być mniejsza niż 4 m kw. na 1 osobę. Liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu powierzchni 4 m2 na 1 osobę. Surowe ograniczenia obejmują stołówkę. Organizacja żywienia powinna zapewniać zachowanie dystansu pomiędzy uczestnikami. Jeżeli jest to możliwe, przy stoliku powinni siedzieć uczestnicy jednej grupy wychowawczej i stosować wytyczne dla gastronomii.

Czytaj także

Kto może jechać na obozy i kolonie podczas wakacji 2020?

Obozy młodzieżowe 2020 - nowe wytyczne dla organizatorów i uczestników.MEN dopuszcza organizację transportu wspólnego uczestników obozu lub kolonii, ale w takich wypadkach także obowiązuje zachowanie dystansu społecznego, postój powinien być wyznaczany w miejscach odosobnionych, a rodzice i osoby towarzyszące nie powinni wchodzić do autokarów.

Wytyczne dla rodziców dzieci na koloniach i obozach 2020

 1. Udostępniają organizatorowi i kierownikowi wypoczynku numer telefonu lub inny kontakt zapewniający szybką komunikację.
 2. Zobowiązują się do niezwłocznego do 12 godzin odbioru dziecka z wypoczynku w przypadku wystąpienia u ich dziecka niepokojących objawów choroby (podwyższona temperatura, kaszel, katar, duszności).
 3. Osoby odprowadzające dziecko na zbiórkę lub do obiektu są zdrowe, nie mają objawów infekcji lub choroby zakaźnej, nie zamieszkiwały z osobą przebywającą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych w okresie 14 dni przed rozpoczęciem wypoczynku.
 4. Jeżeli dziecko choruje na chorobę przewlekłą, mogącą narazić je na cięższy przebieg zakażenia, rodzic/prawny opiekun, ma obowiązek poinformować organizatora o tym fakcie na etapie zgłaszania udziału w wypoczynku w karcie kwalifikacyjnej uczestnika wypoczynku. To samo dotyczy pełnoletniego uczestnika wypoczynku. W przypadku występowania u uczestnika chorób przewlekłych konieczne jest dostarczenie opinii lekarskiej o braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału w wypoczynku.
 5. Należy zaopatrzyć uczestnika wypoczynku w indywidualne osłony nosa i ust do użycia podczas pobytu na wypoczynku.

Czytaj także

Kolonie 2020: jakie są nowe wytyczne?

Biura turystyczne już od dawna przygotowywały się do spełnienia nowych wytycznych. - Wypowiedzi Ministra Szumowskiego wywołały u rodziców duży niepokój. Teraz to już przeszłość i klienci raczej nie pytają czy imprezy dojdą do skutku, tylko jak będą wyglądać. Dużym wyzwaniem w czasie pandemii jest też sprawna komunikacja. Staramy się cały czas informować naszych klientów o tym, co robimy i co się u nas dzieje. Sytuacja jest bardzo dynamiczna, chcemy wszystko relacjonować na tyle na ile to możliwe, żeby klienci wiedzieli na czym stoją i czego się spodziewać - mówi Maciej Partyka z touroperatora Atas.

Czytaj także

Kolonie i obozy młodzieżowe 2020: najważniejsze wytyczne i obowiązki organizatora

 1. Obiekty, w których jest organizowany wypoczynek dzieci i młodzieży, powinny być przeznaczone tylko dla wypoczynku dzieci i młodzieży lub zawierać strefę do tego wyodrębnioną, zapewniającą ograniczenie kontaktu z osobami niebędącymi uczestnikami tego wypoczynku.
 2. Organizator zapewnia odpowiednią liczbę miejsc noclegowych przy założeniu, że w jednym pokoju lub namiocie są uczestnicy z tej samej grupy, w której prowadzi się zajęcia w trakcie wypoczynku, przy czym liczba osób zakwaterowanych w jednym pokoju nie może przekraczać 4 osób przy zachowaniu 4 m w. powierzchni noclegowej na 1 osobę. Liczba uczestników przebywających w obiekcie w zależności od standardu obiektu musi być dostosowana i zapewniająca dystans społeczny podczas pobytu, w tym podczas prowadzenia zajęć.
 3. Pomiędzy turnusami obiekt powinien być poddany dodatkowemu sprzątaniu i dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, blatów, włączników.
 4. Należy zaopatrzyć osoby zatrudnione podczas wypoczynku w indywidualne środki ochrony osobistej, a także uczestników, jeżeli rodzice tego nie zapewnili. Organizator wypoczynku, na wypadek wystąpienia okoliczności zaostrzenia ryzyka, ma na wyposażeniu również dodatkowe środki w postaci nieprzemakalnych fartuchów z długim rękawem, przyłbic
 5. Należy zapewnić stałą obecność lub możliwość natychmiastowej interwencji pielęgniarki lub ratownika medycznego lub lekarza.
 6. Przed rozpoczęciem wypoczynku należy zorganizować szkolenie kadry wypoczynku z zakresu zachowania zasad bezpieczeństwa w okresie COVID19. Jeżeli jest to możliwe, szkolenie mogą prowadzić specjaliści ds. bezpieczeństwa i higieny pracy. Podczas szkolenia należy przestrzec przed dotykaniem dłońmi okolic twarzy zwłaszcza ust, nosa i oczu, zwrócić uwagę na unikanie komunikacji miejskiej w celu przemieszczenia się w czasie wypoczynku, dbanie o odporność, kondycję fizyczną, racjonalne odżywianie).

Wakacje 2020 dla dzieci i młodzieży. "Dzieci mają dość siedzenia w domu", "Wstrzymamy się jeszcze". Rząd otworzy place zabaw, opinie rodziców podzielone

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie