Poprawę zaobserwowano w całej Polsce i właśnie w tej sprawie ukazał się pełny raport Głównego Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ). Dokument przekazany został zarządowi województwa kujawsko-pomorskiego. Podobnie raporty otrzymały wszystkie samorządy wojewódzkie w kraju.
Stężenia większości zanieczyszczeń były niższe. Zmniejszeniu uległy również obszary, na których wystąpiły przekroczenia szkodliwe dla ludzi i roślin – wynika z oceny GIOŚ. Od razu jednak wyjaśnijmy, że poprawę zawdzięczamy dwóm czynnikom: działaniom na rzecz ochrony powietrza oraz bardzo korzystnych warunków meteorologicznych.
Badano 12 zanieczyszczeń
Ocena pod kątem ochrony zdrowia ludzi została wykonana dla 12 zanieczyszczeń: dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2), tlenku węgla (CO), ozonu (O3), benzenu (C6H6), pyłu zawieszonego PM10, pyłu zawieszonego PM2,5 oraz zanieczyszczeń oznaczanych w pyle PM10: benzo(a)pirenu (B(a)P), arsenu (As), kadmu (Cd), niklu (Ni) i ołowiu (Pb).
Ocena pod kątem ochrony roślin została wykonana dla 3 zanieczyszczeń: dwutlenku siarki (SO2), tlenków azotu (NOX) i ozonu (O3).
To też może Cię zainteresować
Badaniu podlegają zanieczyszczenia, dla których w prawie krajowym i w dyrektywach unijnych określono normatywne stężenia w postaci poziomów dopuszczalnych/ docelowych/ celu długoterminowego w powietrzu, ze względu na ochronę zdrowia ludzi i ochronę roślin.
W naszym regionie ocenę pod kątem ochrony zdrowia ludzi wykonano w 4 strefach: aglomeracja bydgoska, miasto Toruń, miasto Włocławek i strefa kujawsko-pomorska (jako całość).
Znacznie „spadły nam” pyły
Z raportu wynika, że jakości powietrza w 2023 roku znacznie poprawiła się w stosunku do roku 2022. W całym regionie nastąpił znaczny spadek stężeń zanieczyszczeń pyłowych.
Dotrzymane zostały poziomy dopuszczalne (normy) pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, natomiast poziom benzo(a)pirenu zawartego w pyle zawieszonym PM10 został przekroczony w aglomeracji bydgoskiej, Włocławku i strefie kujawsko-pomorskiej. Przekroczenie to było spowodowane głównie emisją dymu z budynków mieszkalnych (w trakcie ogrzewania).
Ozon został przekroczony
We wszystkich strefach województwa kujawsko-pomorskiego, podobnie jak w latach wcześniejszych, przekroczony został poziom celu długoterminowego ozonu określony pod kątem ochrony zdrowia i ochrony roślin.
To przekroczenie spowodowane było przede wszystkim warunkami meteorologicznymi sprzyjającymi tworzeniu się ozonu w przyziemnej warstwie atmosfery oraz napływem spoza granic województwa i kraju mas powietrza zanieczyszczonych ozonem.
Pomogła nam pogoda
„Poprawa jakości powietrza w roku 2023 jest wypadkową działań na rzecz ochrony powietrza oraz bardzo korzystnych warunków meteorologicznych. Cieplejsze, w porównaniu do wielolecia, miesiące zimowe skutkowały mniejszymi emisjami zanieczyszczeń do powietrza, zwłaszcza z indywidualnych źródeł grzewczych. Poprawie jakości powietrza sprzyjało również wystąpienie w okresie zimowym opadów przewyższających normy wieloletnie” – czytamy w konkluzji raportu GIOŚ.
* Publikując raport, GIOŚ wypełnił obowiązek wynikający z ustawy z 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska.
* Warto skonstatować, iż Główny Inspektorat Ochrony Środowiska został najlepiej oceniony w badaniach pyłu zawieszonego spośród 20 laboratoriów w Europie.
