W związku z kampanią edukacyjną STO SMOG 24 października odbyła się konferencja prasowa. Głównym tematem była oczywiście jakość powietrza. - Pozytywnym przykładem może być Warszawa, gdzie z dużych ciepłowni i elektrociepłowni zarządzanych przez PGNiG Termika pochodzi tylko 2-3 proc. wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W Polsce największym problemem jest natomiast niska emisja, pochodząca z domowych kotłów grzewczych i ze środków transportu - wyjaśnił dyrektor IOŚ-PIB, dr inż. Krystian Szczepański.
Jednym z naszych grzechów głównych jest wrzucanie do kotłów śmieci. - Spalanie odpadów jest w Polsce zabronione, to praktyki naganne – podkreślał Paweł Sałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej. Mówił o tym, że alternatywę stanowi wykorzystywanie w indywidualnych urządzeniach grzewczych paliw stałych dobrej jakości (węgiel i biomasa), a także konsekwentne wdrażanie – poprzez NFOŚiGW – programu rozwoju dużych sieci ciepłowniczych czy energetyki geotermalnej.
- Tylko inwestując w piece piątej generacji o wysokiej wydajności jesteśmy w stanie nie tylko polepszyć jakość powietrza, ale również zaoszczędzić w kilkuletniej perspektywie spore pieniądze z domowych budżetów - przekonywał Sałek.
– Na rozmaite przedsięwzięcia ograniczające zanieczyszczanie powietrza Narodowy Fundusz przeznacza ponad 10 miliardów złotych – podkreślił Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, zaznaczając, że na kwotę tę składają się po połowie środki unijne (POIiŚ 2014-2010) oraz krajowe.
- Błędem większości jednostek samorządu terytorialnego była prywatyzacja niemal 95 % wszystkich sieci ciepłowniczych. Firmy prywatne, często o obcym kapitale, nie są zainteresowane podłączaniem nowych domostw, a nawet całych osiedli, do swojej sieci ze względów ekonomicznych. Nie kierują się one przy tym dobrem wspólnym. Ze względu na brak nowych przyłączy nie zmniejsza się emisja zanieczyszczeń w powietrzu szkodzących zdrowiu obywateli - zwrócił uwagę Artur Michalski zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
_____________________________________________
Stop Smog to ogólnopolska kampania na rzecz kształtowania odpowiedzialnych postaw społecznych w kontekście troski o czyste powietrze. Celem projektu jest przede wszystkim: podniesienie świadomości ekologicznej Polaków poprzez uzmysłowienie potrzeby dbania o czyste powietrze, walki z niską emisją, a także wzrost ogólnej świadomości ekologicznej i troski o środowisko naturalne.
_____________________________________________
W piątek 27 października w Bydgoszczy odbędzie się
Wśród ekspertów piątkowego spotkania są:
- Mgr inż. Jacek Goszczyński z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska,
- Mgr Marta Brodzińska - kierownik Działu Produkcji Organicznej z Nitro-Chem S.A.
- Dr Inż. Andrzej Baranowski – Prezes Zarządu spółki KPEC Bydgoszcz,#KPEC Bydgoszcz
- Inż. Jerzy Kraszkiewicz – główny specjalista Sklejka Multi
- Mgr inż. Marek Grabowicz – działacz społeczny z Rada osiedla Górzyskowo
Źródła: IOS-PIB, MŚ
Źródło:
TVN 24
