"Jakość powietrza w ostatnich latach znacznie się poprawiła"

Oprac. AGW
pixabay.com
- Mamy problem z zanieczyszczonym powietrzem, 
ale jakość powietrza w ostatnich latach znacznie się poprawiła, zwłaszcza dzięki inwestycjom proekologicznym w przemyśle - mówił dr inż. Krystian Szczepański z Instytutu Ochrony Środowiska podczas wtorkowej konferencji prasowej.

W związku z kampanią edukacyjną STO SMOG 24 października odbyła się konferencja prasowa. Głównym tematem była oczywiście jakość powietrza. - Pozytywnym przykładem może być Warszawa, gdzie z dużych ciepłowni i elektrociepłowni zarządzanych przez PGNiG Termika pochodzi tylko 2-3 proc. wszystkich zanieczyszczeń powietrza. W Polsce największym problemem jest natomiast niska emisja, pochodząca z domowych kotłów grzewczych i ze środków transportu - wyjaśnił dyrektor IOŚ-PIB, dr inż. Krystian Szczepański.

Jednym z naszych grzechów głównych jest wrzucanie do kotłów śmieci. - Spalanie odpadów jest w Polsce zabronione, to praktyki naganne – podkreślał Paweł Sałek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Klimatycznej. Mówił o tym, że alternatywę stanowi wykorzystywanie w indywidualnych urządzeniach grzewczych paliw stałych dobrej jakości (węgiel i biomasa), a także konsekwentne wdrażanie – poprzez NFOŚiGW – programu rozwoju dużych sieci ciepłowniczych czy energetyki geotermalnej.

- Tylko inwestując w piece piątej generacji o wysokiej wydajności jesteśmy w stanie nie tylko polepszyć jakość powietrza, ale również zaoszczędzić w kilkuletniej perspektywie spore pieniądze z domowych budżetów - przekonywał Sałek.

– Na rozmaite przedsięwzięcia ograniczające zanieczyszczanie powietrza Narodowy Fundusz przeznacza ponad 10 miliardów złotych – podkreślił Wiceprezes NFOŚiGW Artur Michalski, zaznaczając, że na kwotę tę składają się po połowie środki unijne (POIiŚ 2014-2010) oraz krajowe.

- Błędem większości jednostek samorządu terytorialnego była prywatyzacja niemal 95 % wszystkich sieci ciepłowniczych. Firmy prywatne, często o obcym kapitale, nie są zainteresowane podłączaniem nowych domostw, a nawet całych osiedli, do swojej sieci ze względów ekonomicznych. Nie kierują się one przy tym dobrem wspólnym. Ze względu na brak nowych przyłączy nie zmniejsza się emisja zanieczyszczeń w powietrzu szkodzących zdrowiu obywateli - zwrócił uwagę Artur Michalski zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
_____________________________________________
Stop Smog to ogólnopolska kampania na rzecz kształtowania odpowiedzialnych postaw społecznych w kontekście troski o czyste powietrze. Celem projektu jest przede wszystkim: podniesienie świadomości ekologicznej Polaków poprzez uzmysłowienie potrzeby dbania o czyste powietrze, walki z niską emisją, a także wzrost ogólnej świadomości ekologicznej i troski o środowisko naturalne.
_____________________________________________

W piątek 27 października w Bydgoszczy odbędzie się debata on-line "Chronimy środowisko". Będzie można ją śledzić od godziny 11:00 do 12:30.

Wśród ekspertów piątkowego spotkania są:

  • Mgr inż. Jacek Goszczyński z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska,
  • Mgr Marta Brodzińska - kierownik Działu Produkcji Organicznej z Nitro-Chem S.A.
  • Dr Inż. Andrzej Baranowski – Prezes Zarządu spółki KPEC Bydgoszcz,#KPEC Bydgoszcz
  • Inż. Jerzy Kraszkiewicz – główny specjalista Sklejka Multi
  • Mgr inż. Marek Grabowicz – działacz społeczny z Rada osiedla Górzyskowo

Źródła: IOS-PIB, MŚ

Źródło:
TVN 24

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie