- W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą na polskim rynku oraz dofinansowywaniem w ramach programu priorytetowego "Czyste powietrze" (PPCP) pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają parametrów deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w porozumieniu m. in. z przedstawicielami branży producentów i dystrybutorów pomp ciepła oraz stroną społeczną, wypracował dodatkowe wymogi, które z uwzględnieniem okresu przejściowego, zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 roku - informuje NFOŚiGW.
Zmiany te mają ochronić beneficjentów Programu. - I zapewnić, że dofinansowanie w ramach PPCP będzie można uzyskać tylko na urządzenia o potwierdzonej jakości. Gwarancją tego będzie wpisanie danej pompy ciepła na listę zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), a dotowane będą tylko te pompy ciepła, które zostaną wpisane na "uszczelnioną" listę ZUM – zapowiada Fundusz.
Także kotły na drewno i pellet
Liczba beneficjentów programu "Czyste powietrze" w województwie kujawsko-pomorskim przekroczyła już 43 tys., zawarto niemal 39 tys. umów na blisko 903 mln. Pompy ciepła cieszą się największym zainteresowaniem, ale nie tylko. Dlatego podobna zmiana dotyczyć będzie kotłów zgazowujących drewno oraz kotłów na pellet drzewny. Tu także planowane jest wprowadzenie obowiązku wyboru urządzeń wyłącznie spośród wpisanych na listę ZUM.
- W przypadku tych źródeł ciepła nie planuje się zmiany wymogów Programu, a jedynie obowiązkowy wybór kotłów wyłącznie z listy ZUM, ponieważ ich jakość będzie potwierdzona badaniami przeprowadzonymi w akredytowanym laboratorium – podkreśla Fundusz.
Okazało się, że beneficjenci PPCP płacili za kotły, które nie spełniały wymogów Programu. NFOŚiGW informuje o "coraz częściej pojawiających się przypadkach podawania przez producentów i sprzedawców nieprawdziwych informacji o urządzeniu i wprowadzaniu beneficjentów w błąd."
Okres przejściowy do 1 kwietnia br.
Zapowiedź obowiązku wyboru pomp ciepła oraz kotłów na drewno i pellet wyłącznie z listy ZUM została ogłoszona w styczniu 2024 r. Do 1 kwietnia br. obowiązywać będzie okres przejściowy, gdy pompy i kotły można montować na dotychczasowych zasadach.
W tym czasie Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, który prowadzi listę zielonych urządzeń i materiałów, na podstawie raportów z badań dostarczanych przez producentów zweryfikuje, czy spełniają one nowe wymogi PPCP. Po zakończeniu okresu przejściowego na liście ZUM pozostaną tylko te urządzenia, które przeszły pozytywną weryfikację.
- Planowany termin wprowadzenia obowiązku wyboru kotła zgazowującego drewno oraz kotła na pellet drzewny wyłącznie z listy ZUM będzie taki sam, jak w przypadku pomp ciepła – podaje Fundusz.
