https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jakość produktów. Lepszy w Niemczech, gorszy w Polsce? Posłowie unijni będą debatować nad podwójnymi standardami

Katarzyna Paczewska
Nie wszystkie testy robione w Polsce to potwierdzają. Jednak wiele osób wybiera produkty niemieckie np. proszki i płyny, uznając je za  lepsze.
Nie wszystkie testy robione w Polsce to potwierdzają. Jednak wiele osób wybiera produkty niemieckie np. proszki i płyny, uznając je za lepsze. archiwum/Gazeta Pomorska
Produkt sprzedawany pod tą samą marką i w takim samym opakowaniu powinien mieć jednakowy skład w całej UE, aby nie wprowadzać w błąd konsumentów - tak uważają posłowie Parlamentu Europejskiego. Debata i głosowanie w tej sprawie już w czwartek.

Testy i badanie przeprowadzone w kilku krajach UE, przede wszystkim w Europie Centralnej i Wschodniej wykazały, że towary reklamowane oraz sprzedawane pod tą samą marką i w wyglądających identycznie opakowaniach, różnią się w rzeczywistości składem, ze szkodą dla konsumentów.

Przeczytaj też: Lepszy proszek i czekolada z Niemiec. Prawda czy mit?

- Wykryte różnice nie dotyczą jedynie żywności, takiej jak paluszki rybne, zupy w proszku lub kawa rozpuszczalna, ale często także towarów nieżywnościowych, takich jak proszki do prania, kosmetyki, produkty pielęgnacyjne oraz dla niemowląt - podaje biuro prasowe Parlamentu Europejskiego.

Przeczytaj: Unia Europejska ma pomysły na wydłużenie życia sprzętu AGD i RTV

Jeśli firma sprzedaje w całej UE, ale zmienia skład produktów w zależności od kraju, nie może używać tej samej marki oraz wyglądających identycznie opakowań, stwierdzono w projekcie przepisów. Jeśli producent chce zmieniać produkt w zależności od odbiorców, konsumenci mają prawo wiedzieć o zmianach w każdym produkcie.

Czytaj: Codzienna tandeta! Samochody, sprzęt AGD i RTV mają się szybko popsuć

Posłowie Parlamentu Europejskiego proponują szereg działań na poziomie unijnym i krajowym, w celu zlikwidowania problemu z produktami o „podwójnych normach jakości”, włącznie ze współpracą transgraniczną, dzieleniem się danymi, testami porównawczymi, skuteczniejszym wprowadzaniem przepisów oraz wznowieniem w sposób przejrzysty dyrektywy dotyczącej nieuczciwych praktyk handlowych, zaproponowanym przez Komisję Europejską w kwietniu 2018 roku.

Czytaj również: Kupujemy używane ubrania, auta i sprzęt, bo taniej

Debata i głosowanie w tej sprawie odbędą się 13 września.

Wideo - "Różnicowanie jakości określonych produktów zależnie od kraju ich sprzedaży jest oczywiście niedopuszczalne" - mówiła jesienią 2017 roku, na spotkaniu z premierami krajów Grupy Wyszehradzkiej podczas Szczytu Konsumenckiego w Bratysławie, Beata Szydło

Źródło: X-news/TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
piter39
Nie dziwi mnie to. To oszustwo w produkcji wyrobów na rynki wschodnie istnieje od lat...
D
Danuta

Pracuję jako opiekunka w Niemczech. Gdy zmieniam się z koleżanką i jadę do domu wiozę ze sobą zakupy m.in. chemię. Wystarczy powąchać kawy przywiezioną i kupioną na miejscu w Polsce, albo płyn do tkanin

M
Michał

Rację mają, tyle czasu są różnice. Dlaczego mamy płacić za coś trochę gorszego tyle samo albo drożej???

G
Gość
Powiedział i poszedł do Lidla. Jakie to polskie.
m
miesz.

nie kupować niemieckiego ściera 

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska