Soda Polska Ciech produkuje duże ilości odpadów w postaci lotnych popiołów. Natomiast Lafarge Cement, który ma swój zakład zaledwie 10 kilometrów od Janikowa, od kilkunastu lat wykorzystuje takie popioły jako dodatek do produkcji cementu.
- Popioły, które są do tego wykorzystywane muszą spełniać wymagania jakościowe. Do tej porypopioły Ciechu tych wymagań nie spełniały. Musieliśmy znaleźć taką technologię, które poprawiałaby ich jakość. I znaleźliśmy - opowiada Krzysztof Bryll, prezes Zakładu Gospodarki Popiołami w Janikowie.
Po raz pierwszy w Europie zastosowano unikatową technologię firmy Separation Technologies z USA. Pozwala ona wyodrębniać dwa strumienie o wysokiej i niskiej zawartości węgla. Pierwszy będzie wykorzystywany przez Ciech do produkcji sody, a drugi - jako dodatek do tzw. "zielonego cementu". Dzięki ponownemu spalaniu popiołów Ciech nie będzie musiał wykorzystywać tyle węgla kamiennego co dotąd. Natomiast Lafarge zmniejszy zużycie kamienia wapiennego.
Soda Polska Ciech i Lafarge Cement wspólnie wybudowali w Janikowie Zakład Produkcji Popiołów. Budowa kosztowała aż 43 miliony złotych. ZGP na wybudowanie instalacji do separowania popiołów uzyskał ponad 12 milionów złotych dotacji z Unii Europejskiej.
W czwartek nastąpiło uroczyste otwarcie zakładu, którego dokonali prezesi czterech współpracujących ze sobą firm: Krzysztof Bryll (Zakład Gospodarki Popiołami), Tom Ehrhart (Lafarge Cement), Randy Dunlop (Separation Technologies) i Jan Szczepański (Soda Polska Ciech)
