Janusz Kowalski na nagraniu wideo na FB wyjaśnia proces pozyskiwania ciepła ze słomy: - Słoma jest zbierana od rolników, którzy dzięki temu mają dodatkowe dochody. I wymienia rodzaje słomy z jakiej produkuje się ciepło: - To słoma rzepakowa, siano oraz słoma zbożowa. Dzięki temu mamy ekologiczną produkcję ciepła.
Wiceministra Janusza Kowalskiego w OPEC-u gościł prezydent Grudziądza, Maciej Glamowski. - Pan prezydent Grudziądza podjął bardzo ważną decyzję ponad podziałami politycznymi. Otóż Grudziądz jest pierwszym miastem w Polsce, który zdecydował się na budowę elektrociepłowni opartej o spalanie słomy - zauważa wiceminister rolnictwa.
Przypomnijmy. Chodzi o budowę kotła za 100 mln zł, na którego budowę kilka dni temu OPEC podpisał umowę. Ma on powstać za dwa lata. Dzięki tej inwestycji będzie możliwość spalania nieprzerobionej, surowej słomy. Dla mieszkańców ma to oznaczać stabilniejsze i niższe ceny ciepła. Ponadto inż. Paweł Lipecki, który jest szefem tej inicjatywy w OPEC-u mówił o głównych korzyściach z realizacji tego projektu:
- ograniczeniu wykorzystania węgla
- emisji dwutlenku węgla,
- poprawie bezpieczeństwa paliwowego
.
Prezydent Grudziądza podczas spotkania w OPEC-u z Januszem Kowalskim mówił: - Dla nas to strategiczna inwestycja na którą pozyskaliśmy prawie 100 mln zł wsparcia. Chcemy zapewnić mieszkańcom i firmom jak najtańsze ciepło i odchodzić od spalania węgla. Po zrealizowaniu tej inwestycji prawie 40 proc. zużywanego opału będzie pochodziło właśnie ze słomy (przyp. red. obecnie to 20 proc., a pozostałe 80 proc. pochodzi z węgla). Jednocześnie kontraktujemy z rolnikami z okolic. Mamy zapewnione dzięki temu dostawy tego opału. To wzorcowa inwestycja.
Janusz Kowalski podkreślił, że zrobi wszystko aby prezydent Grudziądza wraz z pracownikami elektrociepłowni pojawili się na komisji w sejmowej i podzielili się z szerszym gronem swoimi doświadczeniami w tym zakresie.
Wiceminister z rządu PiS i prezydent Grudziądza popierany przez PO wymieniali się podziękowaniami
"Za wizytę w Grudziądzu i merytoryczne spotkanie" wiceministrowi Kowalskiemu dziękował na swoim profilu Facebook-a, Maciej Glamowski prezydent Grudziądza. Włodarz miasta podkreślał, że Grudziądz jest pionierem jeśli chodzi o wykorzystanie słomy w procesie produkcji ciepła. "Inwestujemy w nasze bezpieczeństwo energetyczne" - pisze na Facebook-u prezydent.
Wiceminister Janusz Kowalski w komentarzu na FB odpowiada: "Dziękuję Panie Prezydencie! Jestem pod wielkim wrażeniem tego co robicie dla rolników i mieszkańców Grudziądza zapewniając stabilne ceny ciepła i wspierając wykorzystanie biomasy agro. Szacunek!"
