Pierwszy Jarmark św. Wawrzyńca zorganizowano dziesięć lat temu na rynku w Nakle. Kolejne już na ul. Powstańców Wielkopolskich. Tu odbędzie się również jubileuszowy jarmark. Kiedy? W niedzielę 27 maja. Kramy z różnościami rozstawiane zostaną już od rana, choć oficjalne otwarci imprezy o godz. 11.15. Wcześniej (godz. 10) organizatorzy zapraszają nakielan do kościoła pw. św. Wawrzyńca na okolicznościową mszę św. Potem tradycyjny przemarsz ulicami miasta.
Sprzedać, kupić, dobrze się bawić
Jarmark w Nakle to impreza z przesłaniem. Nawiązuje do dawnych jarmarków plebejskich, których główną dewizą było: sprzedać, kupić, dobrze się zabawić, a przy okazji coś wypić. Tego możemy oczekiwać w niedzielę? -Będzie można rozsmakować się w lokalnych przysmakach, poznać tradycyjne zawody, zaopatrzyć się w rękodzielnicze cuda, posłuchać muzyki na żywo, a także wziąć udział w konkursach z nagrodami - wyliczają atrakcje organizatorzy. Jedną z nich konkurs kulinarny i wybór najlepszych smaków Krajny i Pałuk.
Piętnaście lat minęło
To już piętnasta edycja konkursu kulinarnego. Początkowo gospodynie z regionu zapraszano do różnych miejscowości powiatu - Zamościa, Witosławia etc. W końcu impreza zawędrowała do Nakła i już tu pozostała.
Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]
- Na tegoroczny konkurs potrawy zgłosiło 22 wystawców. Nie tylko z powiatu nakielskiego, także z Wielkopolski. To koła gospodyń wiejskich, sołectwa, lokalne organizacje - wylicza Monika Żydek z Partnerstwa dla Krajny i Pałuk. Partnerstwo obok muzeum w Nakle to główni organizatorzy niedzielnego wydarzenia.
Zatańczą, zagrają, zaśpiewają
Wśród atrakcji jarmarku także występy. Koncert da m.in. orkiestra dęta OSP z Nakła, kilka razy na scenę wyjdzie zespół „Harmonia” z Górska. Tańczyć i śpiewać ma także zespół folklorystyczny „Krajna” z Nakła. W przerwach między występami konkursy i pokazy rekonstrukcyjne. Ogłoszenie wyników konkursu kulinarnego w niedzielę o godz. 15.30.
Magdalena Mikos o tym, jak zrobić dziury w jeansach: