Rok 2017. Na przejściu dla pieszych przy ul. Wojska Polskiego- Polna zostaje potrącona starsza kobieta. To tylko jeden z przykładów pokazujących, że nawet na pasach pieszy nie może czuć się bezpiecznie.
Kierowcy tłumaczą się często, że do potrącenia doszło, bo w ostatniej chwili zauważyli pieszego wchodzącego na przejście.
Inicjatorem poprawy bezpieczeństwa na pasach była w ubiegłym roku Komisja Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego dla Miasta Bydgoszczy i Powiatu Bydgoskiego. Po dokładnej analizie Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej opracował listę 75 przejść dla pieszych kwalifikujących się do modernizacji. 13 zostało zrealizowanych w ubiegłym roku. Przedsięwzięcie zostało skonsultowane m.in. ze Społecznym Rzecznikiem Pieszych.
Przejścia są wyposażane w zestaw specjalistycznych lamp dobieranych indywidualnie dla konkretnej lokalizacji. Oświetlenie wertykalne to nowoczesna forma doświetlenia przejść dla pieszych. Sprawia ono, że samo przejście oraz strefa oczekiwania pieszego są doświetlone równomiernie w taki sposób, że pieszy dla nadjeżdżającego kierowcy jest zawsze przedstawiany jako jasny element na ciemniejszym tle.
Sprawdź koniecznie
Dodatkowe oświetlenie zyskały już przejścia: Kamienna - Grabowa; Kamienna - Lelewela; Ogińskiego - Biblioteka UKW; Grudziądzka - Podgórna; Grunwaldzka – Graniczna; Nakielska - Owocowa; Powstańców Wielkopolskich - Jastrzębia; Wojska Polskiego – Polna.
Koszt, to ponad 570 tysięcy złotych.
W tym tygodniu ekipy rozpoczęły pierwsze prace związane z montażem dodatkowego oświetlenia na kolejnych „zebrach”. Na początek przy ul. Markwarta, konkretnie na przejściu na wysokości parku im. Witosa.
- Wymaga to zazwyczaj montażu dodatkowych latarni z odpowiednio dobranymi oprawami oraz podprowadzenia przewodów zasilających - tłumaczy Krzysztof Kosiedowski, rzecznik zarządu dróg miejskich.
Budowa oświetlenia w pozostałych 20 lokalizacjach zakończy się jeszcze w tym roku. To m.in. Wały Jagiellońskie na wysokości posesji nr 12; Nakielska/Chłopickiego; Jagiellońska/Piotrowskiego; Kamienna/Inwalidów; Twardzickiego / Przybory; Szubińska / Łabiszyńska; Mickiewicza / 20 Stycznia 1920 r; Fordońska /Gajowa; Królowej Jadwigi /Łokietka.
Na to zadanie miasto wyda 948 tysięcy złotych.
