Jazda samochodem po alkoholu. Ilu pijanych kierowców jest w więzieniu? Rząd zaostrza kary dla kierowców

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk

Wideo

Rząd planuje zaostrzyć kary za niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Surowsze kary będą m.in. dla pijanych kierowców. Już dziś polskie prawo przewiduje dotkliwe kary za prowadzenie pojazdu na podwójnym gazie, jednak nadal wielu kierowców wsiada za kółko po spożyciu. Niestety, wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców jest sporo, także tych śmiertelnych. Ilu pijanych kierowców dziś trafia za kratki i jak wygląda ich proces resocjalizacji? Sprawdziliśmy.

Będą surowsze kary dla kierowców, w tym za jazdę po wpływem alkoholu

We wtorek, 13 lipca rząd przyjął założenia zmian w zakresie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Rząd planuje zaostrzyć kary dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Nowością jest powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń.

Stop pijanym kierowcom

Nowe rozwiązania uwzględniają również przydzielenie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Zaproponowano także powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Wpływy z grzywien będą przekazywane wyłącznie do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego są finansowane inwestycje drogowe.

Dodajmy, że zgodnie z policyjnymi danymi w 2020 r. zgłoszono 23 540 wypadków drogowych na drogach publicznych, w strefach zamieszkania lub strefach ruchu, w wyniku których 2 491 osób zginęło, a ranne zostały 26 463 osoby, w tym 8 805 ciężko. Co istotne, prawie 90 proc. z nich wydarzyło się z winy kierujących.

W 2020 roku z winy pijanych kierowców doszło do 1 656 wypadków, w których zginęło 216 osób, a rannych zostało 1 847 osób. W odniesieniu do ogólnej liczby wypadków spowodowanych przez kierujących, sprawcy pod działaniem alkoholu stanowili 7,9 proc.

- W miastach i na wsiach musi być bezpieczniej. Mamy jeden z wyższych współczynników zgonów na drogach w Unii Europejskiej - powiedział premier Mateusz Morawiecki, w lipcu podczas pikniku inaugurującego kolejną odsłonę kampanii #DobryKierowca.

- W ubiegłym roku ponad półtora tysiąca razy policjanci zatrzymywali kogoś pod wpływem alkoholu, którzy spowodowali jakiś wypadek czy kolizję. To potencjalna zbrodnia i zagrożenie życia. Dość tego typu zachowań. Nie będzie żadnej pobłażliwości dla bandytów jadących pod wpływem alkoholu - dodał szef rządu.

Surowe kary przygotowano dla kierowców, którzy przekraczają prędkości, a także dla pijanych kierowców. Dla kierującego pod wpływem alkoholu projekt zakłada możliwość wymierzenia kary do 30 dni aresztu oraz minimalnej grzywny 1,5 tys. zł w przypadku pojazdu innego niż mechaniczny oraz 2,5 tys. zł w przypadku pojazdu mechanicznego.

Projekt przewiduje ponadto ograniczanie możliwości warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności, w przypadku przestępstw drogowych popełnionych w stanie nietrzeźwości po raz kolejny.

Sprawcom przestępstw drogowych, popełnionych w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego grozić będzie kara co najmniej 2 lat pozbawienia wolności, a w wypadku sprowadzenia katastrofy lub spowodowania wypadku ze skutkiem śmiertelnym w wysokości nie niższej niż 8 lat.

Trwa głosowanie...

Czy pijani kierowcy powinni mieć zabierane dożywotnio prawo jazdy?

Obecnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W związku z niebezpieczeństwem, jakie jest związane z takim zachowaniem, projekt zakłada zaostrzenie odpowiedzialności poprzez wprowadzenie wyłącznie kary pozbawienia wolności do lat 3.

Projekt zwiększa też sankcję za ponowne przestępstwo drogowe popełnione w stanie nietrzeźwości do wysokości od 6 miesięcy do lat 8 pozbawienia wolności.

Za jazdę po pijanemu można też stracić auto. Nowym rozwianiem jest obligatoryjny przepadek pojazdu, gdy kierowca w stanie nietrzeźwości spowoduje co najmniej niebezpieczeństwo sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym. Sąd będzie mógł orzec przepadek pojazdu nawet w sytuacji, gdy nie jest on własnością sprawcy, a właściciel lub inna osoba uprawniona przewidywała albo mogła przewidzieć, że udostępniając sprawcy pojazd może umożliwić popełnienie przestępstwa. To oznacza, że nasze auto zostanie nam odebrane decyzją sądu.

Pijani kierowcy trafiają za kratki

Polskie prawo bardzo surowo karze pijanych kierowców. Grożą im punkty karne, odebranie prawa jazdy, a nawet kara pozbawienia wolności. Przypomnijmy, że w Polsce kierowca może mieć maksymalnie 0,2 promila. Jeżeli w wydychanym powietrzy jest od 0,2 do 0,5 promila to mówimy o jeździe pod spożyciu alkoholu. Od ponad 0,5 promila jest już jazda w stanie nietrzeźwości, która jest już przestępstwem, a nie tylko wykroczeniem.

Za jazdę po spożyciu alkoholu grożą kierowcom punkty karne, grzywna lub areszt do 30 dni i zakaz prowadzenia pojazdów od sześciu miesięcy do trzech lat. Nietrzeźwy kierowca może dostać karę grzywny, ograniczenia wolności lub karę więzienia - nawet do 2 lat - a także 10 punktów karnych i zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej 3 lata.

W przypadku, gdy pijany kierowca spowoduje wypadek to grozi mu kara więzienia do 4,5 roku, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat, kara finansowa w wysokości 10-60 tys. złotych i to tylko w przypadku, gdy w wyniku wypadku nie będzie ofiar. Gdy dojdzie do wypadku z uszczerbkiem na zdrowiu lub spowodowaniem śmierci - wtedy pijanemu kierowcy grozi od 2 do 12 lat więzienia, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara finansowa w wysokości 10-60 tys. złotych.

Za spowodowanie katastrofy komunikacyjnej ze skutkiem śmiertelnym pijanemu kierowcy grozi kara więzienia na 3 do 12 lat, dożywotnia utrata uprawnień do prowadzenia pojazdów oraz kara finansowa w wysokości 10-60 tys. złotych.

A ilu pijanych kierowców trafia rzeczywiście za kratki? Sprawdziliśmy.

W jednostkach penitencjarnych w Polsce przebywa 71 406 osadzonych, w tym 61 874 skazanych kierowców (stan na 22.06.2021). 1 146 osób odbywa karę za popełnienie przestępstw określonych w art. 178a§1 Kodeksu Karnego z 1997 r., który brzmi następująco "kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym".

Z kolei, 3 214 osób odbywa karę za popełnienie przestępstw określonych w art. 178a§4 Kodeksu Karnego z 1997 r.; (Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 był wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za przestępstwo określone w art. 173, 174, 177 lub art. 355 § 2 popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo dopuścił się czynu określonego w § 1 w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.).

Musisz to wiedzieć

Resocjalizacja nietrzeźwych kierowców

W śląskich jednostkach penitencjarnych odbywają się cyklicznie programy resocjalizacyjne z zakresu profilaktyki uzależnień oraz skierowane bezpośrednio do tzw. pijanych kierowców (program HIOB) bądź inne z tego zakresu.

W Zakładzie Karnym Cieszyn/OZ Bielsko Biała psycholog zrealizowała w maju tego roku program kierowany do sprawców przestępstw komunikacyjnych pod wpływem alkoholu o nazwie "Bezpiecznie na drodze", którego elementem była również prelekcja policjantki na temat przepisów ruchu drogowego, prowadzona online.

- Z kolei w Zakładzie Karnym Zabrze psycholodzy poza wspomnianym HIOB-em prowadzą program „Piłeś – Nie jedź”, a w Areszcie Śledczym Gliwice są to programy „Piłeś, nie jedź” oraz „Pomyśl, zanim będzie za późno”. W Areszcie Śledczym Bytom w lipcu rozpoczęto realizację programu psychokorekcyjnego dla kierowców odbywających karę więzienia za jazdę w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu: HIOB (Human Interest Of Behaviour), a zakończono program readaptacyjny z zakresu przeciwdziałania przestępstwom komunikacyjnym dla skazanych z art. 178A Kk pt. Świadomy kierowca - wymienia przykłady działań resocjalizacyjnych mjr Arleta Pęconek z zespołu prasowego Centralnego Zarządu Służby Więziennej.

Podczas realizacji zajęć obok psychoedukacji na temat wpływu alkoholu na organizm kierowcy, autodiagnozy, oceny skłonności do zachowań ryzykownych na drodze, często stosowanym narzędziem są np. alkogogle.

W sobotę 24 lipca w Zakładzie Karnym Wojkowice zostanie dla skazanych odprawiona msza św. w intencji kierowców i ofiar przestępstw komunikacyjnych połączona ze święceniem pojazdów służbowych. Jest to związane ze wspomnieniem św. Krzysztofa – patrona kierowców w dniu 25 lipca.

Nie przeocz

Materiał oryginalny: Jazda samochodem po alkoholu. Ilu pijanych kierowców jest w więzieniu? Rząd zaostrza kary dla kierowców - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie