Od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy JPK_VAT z deklaracją. Jeden plik zastąpi składane dotychczas oddzielnie deklaracje VAT-7 lub VAT7K z załącznikami i informację JPK_VAT.
- JPK_VAT z deklaracją składa się z dwóch części: ewidencyjnej i deklaracyjnej, wysyłanych łącznie w postaci jednego pliku. Będą go składać wszyscy czynni podatnicy VAT, a więc zarówno duże, średnie i małe firmy jak i mikroprzedsiębiorstwa. Podatnicy zaczną składać nowe JPK_VAT za okresy od 1 października 2020 r. - tłumaczy Bartosz Stróżyński, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Co będzie zawierać JPK_VAT z deklaracją
Nowy plik JPK_VAT będzie obejmować:
- zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT za dany okres,
- pozycje z obecnej deklaracji VAT-7 (lub VAT-7K),
- dodatkowe dane, które będą potrzebne do analizy poprawności rozliczenia.
Może to Cię też zainteresuje...
- To koniec spółek z o.o. spółek komandytowych?
- Wprowadzają SLIM VAT. Co się zmieni? Niektóre zapisy mogą budzić wątpliwości
- Zwierzęta i ptaki na służbie. Pracują w regionie! [zdjęcia]
- PIT - zobacz, co można odliczyć w 2020 roku
- Ministerstwo i oszuści ślą e-maile. Jak rozpoznać prawdziwe?
- Przesyłają e-maile z wypełnionym PIT-em? To oszuści!
Nowy plik nie będzie dotyczyć skróconej deklaracji VAT w zakresie usług taksówek osobowych, opodatkowanych ryczałtem (VAT-12). Nie będzie również dotyczyć pozostałych deklaracji podatkowych, do których będą mieć zastosowanie dotychczasowe przepisy (np. VAT-8, VAT-9M, VAT-10, czy VAT-14) - zaznacza biuro prasowe IAS w Bydgoszczy.
Wysłanie nowego JPK_VAT
JPK_VAT będzie składany wyłącznie w wersji elektronicznej za okresy miesięczne, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni (chyba że 25. dzień miesiąca wypada w sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy masz czas do pierwszego dnia roboczego).
Będą obowiązywać dwa warianty JPK_VAT:
- JPK_V7M - dla podatników, którzy rozliczają się miesięcznie
- JPK_V7K - dla podatników, którzy rozliczają się kwartalnie.
JPK_VAT z deklaracją będzie można podpisać:
- podpisem kwalifikowanym (polskim lub innego kraju UE),
- profilem zaufanym,
- danymi autoryzującymi.
Po złożeniu poprawnego JPK_VAT, podatnik będzie miał możliwość pobrania Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).
Ministerstwo Finansów udostępniło formularz interaktywny i aplikację Klient JPK_WEB do złożenia JPK_VAT z deklaracją.
Formularz interaktywny do składania plików JPK_VAT z deklaracją umożliwia przygotowanie i wysyłanie nowego JPK_VAT z deklaracją w dwóch wariantach: dla podatników rozliczających się miesięcznie – JPK_V7M i kwartalnie – JPK_V7K. Formularz jest prostym w obsłudze narzędziem webowym, wymagającym połączenia z Internetem. Zastąpił on dotychczasowy plik w formacie CSV.
Nowa wersja formularza została udostępniona na portalu podatki.gov.pl pod adresem Bezpłatne narzędzia do generowania i wysyłania JPK - Formularz uproszczony [link].
Z narzędzia mogą korzystać także podatnicy posiadający kontrahentów zagranicznych. Wysłanie pliku JPK_VAT z deklaracją odbywa się poprzez narzędzie Klient JPK_WEB, które umożliwia walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie plików. Narzędzie obsługuje również pozostałe pliki JPK na żądanie. Pod adresem JPK_VAT z deklaracją - Pliki do pobrania został opublikowany podręcznik użytkownika nowej aplikacji [link].
Ważne: pierwsze pliki według nowej struktury, dotyczące okresu rozliczeniowego za październik 2020 r., składa się do 25 listopada 2020 r.
Błędy w ewidencji JPK_VAT
- Podatnicy, na prośbę naczelników urzędów skarbowych, będą mogli skorygować ewentualne błędy w złożonej ewidencji JPK_VAT - uspokaja rzecznik prasowy IAS w Bydgoszczy. - Jeżeli podatnik w ciągu 14 dni od otrzymania wezwania, prześle skorygowany plik lub wykaże, że ewidencja nie zawiera błędów wskazanych w wezwaniu, nie zostanie ukarany. Jednak na tych podatników, którzy poprzez celowe, uporczywe działania i wprowadzane błędy, będą uniemożliwiać weryfikację transakcji, naczelnicy urzędów będą mogli nałożyć karę 500 zł. Kary te mają charakter fakultatywny i będą nakładane w wyjątkowych sytuacjach.
Jak przygotować się do nowego JPK_VAT z deklaracją
- Duże znaczenie ma m.in. dostosowanie procesów wewnętrznych w zakresie klasyfikacji i oznaczeń towarów oraz usług. W przygotowaniu się do nowego sposobu raportowania pomoże też weryfikacja bazy towarów i usług oraz przyporządkowanie właściwych oznaczeń grupy do każdego asortymentu. Warto sprawdzić, czy w swojej ofercie przedsiębiorca ma produkty i usługi, które trzeba oznaczać kodami GTU i ocenić, czy sprzedaje towary, usługi, czy też świadczenia złożone. Warto również sklasyfikować systemy magazynowe (towaru), sprzedażowe i wykorzystywane do fakturowania, a także zaktualizować oprogramowanie komputerowe. Istotne jest również odpowiednie przeszkolenie pracowników z wprowadzania nowych danych do systemu - radzi Bartosz Stróżyński.
Przydatne informacje, materiały pomocnicze i najczęściej zadawane pytania można znaleźć na dedykowanej zakładce na stronie podatki.gov.pl/jpk-vat-z-deklaracja.
Tu wyjaśnią niejasności
Szczegółowych informacji w zakresie nowego JPK_VAT udziela też infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (od poniedziałku do piątku w godz. 8-18):
- 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych),
- 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych),
- +48 22 330 03 30 (z zagranicy).
Można także skorzystać z formularza do zadawania pytań elektronicznych na Portalu Podatkowym.
Wideo: X-news/Ruptly
