Burmistrz Adam Straszyński nie ukrywa, że to on jest inicjatorem wywołania tej uchwały.
- Jest to równoznaczne z podjęciem zamiaru utworzenia drugiej szkoły w Gniewkowie - Szkoły Podstawowej nr 2, której siedziba mieściła się będzie w budynku byłego gimnazjum, przy ulica Dworcowej 11. Podjęta uchwała jest uchwałą intencyjną wyrażającą wolę organu prowadzącego utworzenia drugiej szkoły w Gniewkowie i stanowi odpowiedź na postulaty zgłaszane przez mieszkańców - podkreśla burmistrz.
Dwie podstawówki w Gniewkowie? Gorąca dyskusja na sesji
Zapewnia, że w najbliższym czasie wszyscy rodzice uczniów uczęszczających do Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie powiadomieni zostaną o podjętym zamiarze dotyczącym utworzenia nowej szkoły. Po otrzymaniu pozytywnej opinii Kuratora Oświaty burmistrz zamierza wnioskować do rady o podjęcie uchwały o utworzeniu Szkoły Podstawowej nr 2 oraz uchwały o nowej sieci szkół w gminie Gniewkowo.
- Zgodnie z przyjętymi założeniami i dotychczasowymi ustaleniami poczynionymi z Markiem Gralikiem - Kujawsko Pomorskim Kuratorem Oświaty w Bydgoszczy, utworzone zostaną dwa, nowe obwody szkolne przynależne do poszczególnych szkół podstawowych. Cały proces tworzenia drugiej szkoły będzie rozłożony w czasie i przebiegał będzie etapami - zapewnia Straszyński.
Zgodnie z założeniami, w roku szkolnym 2019/2020 nabór do SP2 obejmował będzie tylko dzieci z rocznika 2012, czyli te, które we wrześniu bieżącego roku rozpoczną edukację w klasie pierwszej. Pozostałe dzieci uczęszczać będą nadal do SP1, a część z nich (uczniowie klas najwyższych) nadal będzie pobierała naukę w wydzielonej części budynku przy ul. Dworcowej 11.
W roku szkolnym 2020/2021 obowiązkowy nabór do SP2 obejmował będzie dzieci z rocznika 2013, czyli rozpoczynające po raz pierwszy naukę szkolną w klasie pierwszej. - W tym roku możliwe będzie już jednak także zapisanie dziecka do klas wyższych. Jeżeli więc wolą rodziców będzie przeniesienie dziecka z "jedynki" do "dwójki", a liczba chętnych umożliwi utworzenie klasy, dyrektor SP2 zobowiązany będzie do utworzenia takiej klasy - wyjaśnia burmistrz.
- Planowany proces tworzenia drugiej szkoły, w żadnym miejscu nie przewiduje obowiązkowego dzielenia dotychczasowych klas uczniowskich Szkoły Podstawowej nr 1, ani też przymusowego przenoszenia dzieci do drugiej szkoły. Wszystkie, pojawiające się w przestrzeni publicznej informacje na ten temat, pozbawione są jakichkolwiek realnych podstaw. W każdym kolejnym, rozpoczynającym się nowym roku szkolnym obowiązkowy nabór, zgodny z ustalonym, nowym obwodem szkolnym, obejmował będzie tylko dzieci rozpoczynające naukę w klasie pierwszej. Decyzja, co do miejsca pobierania nauki przez dzieci starsze pozostawać będzie w rękach rodziców - zapewnia Straszyński.
Zaplanowany proces stworzenia SP2 w Gniewkowie o pełnym cyklu kształcenia obejmować ma osiem kolejnych lat szkolnych, a jego zakończenie przewidywane jest na rok szkolny 2026/2027. - Może on jednak ulec skróceniu, ale wyłącznie w przypadku, gdy rodzice dzieci obecnie uczęszczających do SP1 wyrażą taką wolę i dobrowolnie przeniosą swoje dzieci do nowej szkoły. Nigdy jednak nie będzie to działanie przymusowe - zapewnia.
Burmistrz zapewnia, że zmiany te mają na celu wyłącznie stworzenie uczniom możliwości pobierania nauki jak najbliżej miejsca zamieszkania.
- Podjęcie takich działań zgodne jest z założeniami reformy oświaty, która po likwidacji gimnazjów przewidywała tworzenie szkół podstawowych o pełnym cyklu kształcenia w jednym budynku, usytuowanym jak najbliżej miejsca zamieszkania dziecka - podkreśla burmistrz.
Zdradza, że w SP2 powstać ma świetlica, która będzie w godzinach funkcjonowała od godziny 7 do 16. - Pozwoli to rodzicom pracującym zawodowo na odbieranie dzieci ze szkoły w stosownym dla nich czasie, bez konieczności rezygnowania z pracy, czy też zatrudniania dodatkowych opiekunów do sprawowania opieki nad dziećmi po zakończeniu przez nie obowiązkowych lekcji. Podczas pobytu w szkole wszystkie dzieci będą tez miały możliwość korzystania z posiłków wydawanych przez stołówkę - zapewnia burmistrz.
Planuje także przeniesienie do budynku nowej szkoły oddziałów przedszkolnych, które w tej chwili funkcjonują w budynku przy ul. Dworcowej 8. - W ten sposób poprawione zostaną warunki bytowe dzieci podczas ich pobytu w przedszkolu, a także stworzone warunki do tego, by również maluchy, które przebywają w placówce tylko obowiązkowe 5 godzin dziennie, miały możliwość spożycia ciepłego posiłku. Perspektywicznie planuje się także stworzenie przy szkole wydzielonego placu zabaw, by zapewnić dzieciom warunki pobytu w placówce równe tym, jakie posiadają dzieci uczęszczające do przedszkola - wylicza burmistrz.
Podkreśla, że w związku z planowaną reorganizacją sieci szkół nie przewiduje się masowych zwolnień nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, a wręcz przeciwnie. - Podjęte zostaną takie działania, by zapewnić możliwość pracy wszystkim dotychczas zatrudnionym lub poprzez poszukiwanie nowych rozwiązań, zminimalizować negatywne skutki reformy sieci szkół - dodaje.
Kinga Sawicka spod Gniewkowa opłynęła przylądek Horn! [zdjęcia]
Mieszkańcy Gniewkowa oddali hołd prezydentowi Gdańska - Pawł...
Burza Mózgów z Robertem Biedroniem w Inowrocławiu.