Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jednorazowe naczynia, patyczki do uszu, słomki z plastiku będą zakazane? Tak chcą unijni posłowie

Oprac. AGW
Parlament Europejski przyjął w środę 24 października projekt przepisów zakazujących użytku plastikowych jednorazowych naczyń, patyków czy słomek.

Plastikowe przedmioty jednorazowe takie jak sztućce, patyczki do uszu, słomki mają być zakazane od 2021 - przekazało w komunikaie prasowym biuro Parlamentu Europejskiego. Za nieco ponad 2 lata pożegnamy się z plastikowymi talerzami czy patykami do balonów.

To nie koniec. "Posłowie dodali do listy produkty zrobione z plastiku ulegającego degradacji tlenowej oraz niektóre polistyreny. Plastiki, dla których brak zamienników zredukowane o co najmniej 25% do 2025". Przyjęto również ograniczenia dla filtrów papierosowych z plastikiem oraz porzuconych narzędzi połowowych.

Słomki, patyczki i talerzyki stanowią aż 70% odpadów w morzu, dlatego decyzją PE zostaną usunięte z rynku UE od 2021 roku.

Zakazane będą ponadto: produkty zrobione z plastiku ulegającego degradacji tlenowej, takie jak torby, czy opakowania oraz pojemniki fast-food zrobione ze spienionego polistyrenu.

Jest jednak szereg produktów, dla których nie istnieją (przynajmniej narazie) zamienniki. W takich przypadkach PE europosłowie chcą ograniczenia zużycia przez państwa członkowskie o co najmniej 25% do 2025 roku. Kwalifikują się do tej grupy jednorazowe pudełka na burgery, kanapki, owoce, warzywa, desery lub lody.

"Państwa członkowskie opracują krajowe plany promowania produktów nadających się do wielokrotnego użytku, a także do ponownego użycia i recyklingu", przekazało biuro prasowe. "Inne tworzywa sztuczne, takie jak butelki po napojach, będą musiały być zbierane oddzielnie i poddawane recyklingowi na poziomie 90% do 2025 roku".

Jednorazowe naczynia, patyczki do uszu, słomki z plastiku będą zakazane? Tak chcą unijni posłowie
pixabay.com

____________________________

Osobną grupą odpadów są filtry papierowe, w których również wykorzystuje się plastik. Posłowie chcą, żeby zostały one zredukowane o 50% do 2025 roku i o 80% do 2030 roku. "Jeden niedopałek papierosa może zanieczyścić od 500 do 1000 litrów wody, a wyrzucony na jezdnię będzie się rozkładał do dwunastu lat. Niedopałki, to drugie, co do wielkości powodowanych zanieczyszczeń jednorazowe produkty zawierające plastik".

Co dalej? "Parlament jest gotowy do negocjacji z Radą, jak tylko państwa członkowskie przyjmą wspólne stanowisko w tej sprawie".

Źródło: http://www.europarl.europa.eu

Nasz Flesz - kiedy należy zmienić opony?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska