Spis treści
System kaucyjny w Polsce. To się zmieni od 1 stycznia 2025 roku
Projekt przyjęty 6 czerwca 2023 r. przez Radę Ministrów dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących w Unii Europejskiej. Chodzi o unijną dyrektywę ws. zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzony zostanie system kaucyjny na jednorazowe butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów, szklane butelki wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowe puszki o pojemności do 1 litra – możemy przeczytać na stronie Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Jak przypomniano, obecnie znaczna część odpadów powstających z opakowań, które planuje się objąć systemem kaucyjnym, zbierana jest razem z innymi odpadami komunalnymi w systemie gminnym. „Nowe rozwiązanie zwiększy poziom selektywnego zbierania, a w efekcie także recyklingu odpadów opakowaniowych i zmniejszy zaśmiecenie środowiska” – wyjaśniono.
Takie warunki trzeba będzie spełnić, żeby odzyskać kaucję
Resort środowiska wyjaśnił, że zgodnie z projektowanymi przepisami, puste opakowania będzie można oddać do sklepu, aby odzyskać wcześniej zapłaconą kaucję.
Duże sklepy, o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, będą w tym celu musiały odbierać puste opakowania. Pozostałe placówki handlowe (o mniejszej powierzchni) będą mogły przystąpić do systemu i odbierać opakowania objęte kaucją na zasadzie dobrowolności – poinformowano.
Do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona zostanie kaucja, której wysokość zostanie określona w rozporządzeniu. „Aby odebrać kaucję w sklepie, nie trzeba będzie okazywać paragonu, potwierdzającego jej wcześniejsze zapłacenie” – czytamy.
Zgodnie z opublikowanym w kwietniu projektem rozporządzenia, do jednorazowych butelek z plastiku do 3 litrów, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 litra oraz metalowych puszek o pojemności do 1 litra doliczona miałaby zostać kaucja w wysokości 50 gr.
W ocenie skutków regulacji (OSR) projektu rozporządzenia podano przykłady wysokości kaucji, które obowiązują w niektórych państwach europejskich. W Chorwacji jest to 0,07 euro za opakowanie, w Niemczech – 0,25 euro dla wszystkich rodzajów opakowań. W Finlandii wysokość kaucji jest uzależniona od rodzaju opakowania: dla szkła jest to 0,1 euro, metalu 0,15 euro, a dla tworzywa sztucznego 0,10-0,40 euro w zależności od pojemności butelki.
System powinien być „prosty i zrozumiały dla klientów"
– Ważne jest to, że system będzie bezparagonowy. Dzięki temu będzie prosty i zrozumiały dla klienta oraz nie będzie przywiązania klienta do konkretnej placówki handlowej, w której nabył dany produkt w opakowaniu, który podlega odbiorowi w ramach systemu kaucyjnego – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Piotr Wołejko, ekspert ds. społeczno-gospodarczych Federacji Przedsiębiorców Polskich.
W tym kraju system się sprawdził. Zebrano więcej opakowań, niż zakładano
Słowacja jest pierwszym krajem w Europie Środkowej, który wprowadził system kaucyjny za butelki i puszki PET. Każdego dnia zbieranych jest około 2,5 miliona butelek i puszek PET po napojach, które następnie trafiają do recyklingu. Zdaniem ekspertów jest to spowodowane ogólnodostępnym punktom zbiórki w sklepach, których obecnie jest tam około 3 tysięcy. Większość sklepów jest wyposażona w recyklomaty.
– Słowacki system kaucyjny jest przykładem dobrze przygotowanych i zaimplementowanych ram prawnych oraz działań promocyjno-informacyjnych – mówi Anna Sapota, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w grupie TOMRA. – Efektem tego są zadowoleni słowaccy konsumenci, którzy szybko przyzwyczaili się do systemu kaucyjnego. Według badania konsumenckiego przeprowadzonego w marcu 2022 r., czyli zaledwie 3 miesięcy od startu systemu kaucyjnego, 99,2 proc. respondentów wiedziało o nim, a 77 proc. było zadowolonych z jego działania – dodała.
Źródło:
