https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jednoręcy bandyci aresztowani przez celników

Maciej Czerniak
W 2013 roku w regionie celnicy zabezpieczyli 225 automatów, a od stycznia tego roku zatrzymali ich ponad trzy razy więcej.
W 2013 roku w regionie celnicy zabezpieczyli 225 automatów, a od stycznia tego roku zatrzymali ich ponad trzy razy więcej. Służba Celna w Toruniu
Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz - to w tych miastach w październiku i listopadzie funkcjonariusze toruńskiej Służby Celnej zabezpieczyli kilkadziesiąt nielegalnie działających automatów do gier.

- Od początku roku do 8 grudnia zabezpieczyliśmy w całym województwie 822 maszyny - wylicza Mariusz Ziarnowski, rzecznik prasowy toruńskich celników. - Nie ma reguły. Automaty niskich wypłat, na które nie wydano stosownych pozwoleń, pojawiają się, jak grzyby po deszczu. Zarówno w dużych miastach, miasteczkach, a nawet na wsiach.

Mowa o tak zwanych jednorękich bandytach, maszynach kojarzonych najczęściej z pubami, ale ostatnio pojawiających się nawet w sklepach. Jedno z takich urządzeń ma u siebie właściciel sklepu monopolowego na bydgoskich Bartodziejach. - To nie jest moja maszyna - tłumaczy przedsiębiorca. Prosi, by nie podawać adresu punktu. - Wynająłem pewnemu człowiekowi metr kwadratowy powierzchni. Zaproponował ustawienie u mnie automatu. Zapewniał, że to legalne.

Właściciel sklepu może mieć jednak problemy. - Staramy się karać nie tylko właścicieli nielegalnych automatów, ale też osoby, które umożliwiają korzystanie z tych urządzeń.

Kary wymierza sąd. Mogą sięgać nawet kilku milionów zł.

O co ten szum? W 2009 roku Sejm przyjął tak zwaną ustawę hazardową. Na jej mocy nie wydaje się pozwoleń na ustawianie nowych automatów. - Legalne są tylko te mające pozwolenie sprzed 2009 roku - tłumaczy Ziarnowski.

Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że właściciele automatów nie zapłacili już około 300 mln zł podatków.

Przeczytaj również: Celnicy nielegalnie konfiskują automaty do gier?

Celnicy szacują, że w regionie zgodnie z prawem działa około 600 urządzeń. Wszystkie, które pojawiły się w ostatnich latach, to - zdaniem Służby Celnej - narzędzia przestępstw skarbowych.

Z taką interpretacją prawa nie wszyscy się zgadzają. Wątpliwości mają związkowcy Służby Celnej. - Ustawa hazardowa nie była notyfikowana w Komisji Europejskiej - mówi Sławomir Siwy, przewodniczący Związku Zawodowego Celnicy PL. - Dopóki nie zajmie tu stanowiska Trybunał Konstytucyjny, właściciele automatów mogą dochodzić w sądach swoich racji. To efekt wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2012 r. - Trybunał uznał za sprzeczne z prawem unijnym niedopełnienie obowiązku notyfikacji przepisów technicznych - twierdzi prof. Marek Kalinowski prawnik z UMK.

- Urzędnicy, którymi celnicy również są, muszą przestrzegać obowiązujących przepisów. A te mówią, że przynajmniej do rozstrzygnięcia kwestii przez Trybunał Konstytucyjny ustawa hazardowa w Polsce obowiązuje - tłumaczy Ziarnowski.

Potrzeba nowych przepisów regulujących dostęp do hazardu?

Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców

Komentarze 9

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NAT29

Moim zadaniem, powinny być zlikwidowane w cholerę. Łatwo popaść w nie male długi. Człowiek chce się odegrać i popada w tym jeszcze bardziej :-( Nikt się jeszcze nie wzbogacil na tych gównACH :-( ząl mi ludzi którzy nie widzą problemu i laduja kase w te maszyny:-( Maszyny to pochłaniacze czasu, kasy i pozbawianie rodzin. Cierpia potem na tym wszyscy!!!!!!!!!!!!!!!! Precz z tym!!!!!!!

 

A
Adix

Mamy wolną Polskę, kto chce to gara, kto nie chce to niech nie gra i wszystko. Po jaką cholerę te zakazy. W innych Państwa dochody z hazardu wspomagają gospodarki. Takie Las Vegas istnieje tylko dzięki hazardowi a u nas w nawet legalnie zawodów w Pokera nie można zorganizować. Cofamy się w rozwoju.

 

 

G
Gość
Krotka wersja filmu uboju rytualnego

YT

D
D...

Mam nadzieję, że Pomorska, tak jak obecnie pilnie relacjonuje bezprawne zabieranie, przez Celników, legalnie działających maszyn do gier, tak równie skrzętnie opisze zwracanie urządzeń właścicielom po orzeczeniach sądowych.

Chyba, że nie chodzi o rzetelne dziennikarstwo, tylko o medialną propagandę jedynie słusznej prawdy, to wtedy ok, możecie dalej kłamać bezkarnie... :-/

 

D
Dawid
W dniu 12.12.2014 o 09:43, KING napisał:

TE MASZYNY TO ZLODZIEJE CALEGO DOROBKOW RODZINY ,ZJADACZ CZASU I ROZSYPKA RODZIN ,POTRAFIA KILKANASCIE TYS NA RAZ WZIASC I NIC NIE WYGRAC !!!!!!!!!!

NIKT NIE MUWIł ZE BEDZIE ŁATWO,NIECHCESZ TO NI GRAJ
g
gościu
W dniu 12.12.2014 o 10:51, jumanji napisał:

 A jakie to ma znaczenie?A granice mamy  tylko z wrogami  ?

No właśnie nie ma znaczenia czy w Toruniu czy w Bydgoszczy więc trzeba to coś przenieść tak jak mamy wszędzie w kraju.

j
jumanji
W dniu 12.12.2014 o 10:16, gościu napisał:

A dlaczego Urząd Celny jest w Toruniu? Bo mają bliżej do granicy niż Bydgoszcz?

A jakie to ma znaczenie?

A granice mamy  tylko z wrogami  ?

g
gościu

A dlaczego Urząd Celny jest w Toruniu? Bo mają bliżej do granicy niż Bydgoszcz?

K
KING

TE MASZYNY  TO ZLODZIEJE CALEGO DOROBKOW  RODZINY ,ZJADACZ CZASU I  ROZSYPKA RODZIN  ,POTRAFIA KILKANASCIE TYS  NA RAZ WZIASC I NIC  NIE WYGRAC !!!!!!!!!! 

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska