Spis treści
Zgodnie z definicją pamięć to najprościej mówiąc zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń, informacji, występująca u ludzi, niektórych zwierząt i w komputerach. Człowiek ma zdolność do zapamiętywania nie tylko wrażeń zmysłowych i symboli, ale również do przechowywania obrazu własnej świadomości. [za Wikipedia]
- Przeczytaj: Nieoczywiste triki, które wzmacniają pamięć. To warto robić dla swojego mózgu
Pamięć trzeba ćwiczyć
Pamięć ćwiczymy od najmłodszych lat ucząc się wierszyków czy zapamiętując sekwencje zdarzeń i powinniśmy ją trenować przez całe życie. W tym celu warto rozwiązywać łamigłówki, czytać książki czy starać się zapamiętywać jak najwięcej rzeczy w codziennym życiu, jak ważne daty, numery telefonów czy nawet przepisy potraw.
Niezależnie od rodzaju pamięci, można wyróżnić trzy etapy jej pracy:
- rejestracja informacji/wrażeń poprzez zmianę struktury fizycznej,
- przechowywanie informacji,
- odtwarzanie.
Tego nie jedź jeśli chcesz mieć dobrą pamięć
Mózg to jeden z najważniejszych organów w naszym ciele. Dlatego musimy dbać, aby ten narząd pracował sprawnie. Pomaga w tym między innymi dieta bogata w wiele ważnych składników. W galerii poniżej sprawdźcie, jakie produkty w diecie pogarszają naszą pamięć. Warto wyeliminować lub chociaż ograniczyć je w diecie:
To jest ważne dla pracy mózgu
Pracę naszego mózgu trzeba też wspierać od wewnątrz. Tu konieczna jest odpowiednia dieta. Wiele produktów wspiera działanie mózgu, jak np. orzechy. Dieta bogata w warzywa i owoce również wpływa bardzo pozytywnie na cały nasz organizm, nie tylko na układ nerwowy. W kontekście produktów na dobrą pamięć warto jednak zwrócić szczególną uwagę na niektóre ich rodzaje.
By nasz mózg pracował najlepiej warto do diety włączyć produkty takie jak węglowodany złożone, kwasy tłuszczowe omega, lecytynę, witaminy i minerały.
