https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest sucho i jest program, aby zatrzymać więcej wody dla rolnictwa

Marek Weckwerth
RZGW Gdańsk
"Wody Polskie" chcą zatrzymywać więcej wody do celów rolniczych, w tym w naszym regionie. W Kończycach koło Nowego i w Grudziądzu pracy urządzeń piętrzących przyglądał się prezes "Wód Polskich" Przemysław Daca.

Jazy służą m.in. retencji wody dla celów rolniczych, a "Wody Polskie" wdrażają właśnie programu, który ma zwiększyć te zasoby.

- Działania z zakresu małej retencji prowadzimy z myślą o społeczności lokalnej, o rolnikach i bardzo liczymy na współpracę w tym zakresie z samorządami – powiedział prezes Daca podczas briefingu prasowego na jazie w Kończycach.

Ochrona przed powodzią i suszą to klucz do bezpieczeństwa regionu wodnego Dolnej Wisły. I widać to dobrze w zlewni rzeki Mątawy, do której wpada Kanał Pastwiska, Struga Komórsk, Struga Mniszek i gęsta sieć rowów melioracyjnych.

Susza 2020. Oszczędzajmy wodę, może jej zabraknąć nawet do jedzenia, apeluje minister rolnictwa [wideo]

W okresie wezbrań i wyżówek Mątawa pełni ważną funkcję przeciwpowodziową. Za jej pośrednictwem wody opadowe ze zlewni odprowadzane są do Wisły przez przeciwpowodziową stację pomp w Kończycach. W okresie niskich stanów Wisły, wody Mątawy są odprowadzane przez kanał i upust grawitacyjny za pośrednictwem śluzy wałowej przy przepompowni w Kończycach.

Dzięki pracy tego jazu, na przyujściowym odcinku Mątawy do Wisły możliwa jest retencja aż 52 tys. m sześciennych wody, umożliwiając nawodnienie podsiąkowe ponad 2,6 tys. hektarów użytków rolnych!

Program kształtowania zasobów wodnych na terenach rolniczych w województwie kujawsko-pomorskim składa się z trzech zadań:
- zwiększenia zdolności retencyjnej jeziora Tarpno poprzez remont jazu na kanale Trynka,
- zwiększenie zdolności retencyjnej zlewni rzeki Mątawy poprzez remont jazu na rzece,
- wykonanie nowych budowli piętrzących na Kanale Górnym Niziny Toruńskiej: pięciu zastawek.

Susza na Kujawach. Bardzo niski stan wody w Jeziorze Pakoskim [zdjęcia]

Jak powiedział Mariusz Nierebiński, zastępca dyrektora RZGW w Gdańsku ds. powodzi i suszy, szacunkowe koszty poniesione w 2020 r. na zwiększenie retencji korytowej w województwie przez RZGW w Gdańsku wraz z RZGW w Bydgoszczy i Poznaniu wyniosą 12,6 mln zł (w tym RZGW w Gdańsku 950 tys. zł). To pozwoli zretencjonować dodatkowo 560 tys. m sześc. wody (w tym RZGW w Gdańsku 404 tys. m sześć).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska