Konkurs przeprowadzony był w dwóch kategoriach wiekowych: 12-15 lat oraz 16-18 lat. Uczestnicy mieli przygotować pracę pokazującą, jak wiedza zdobyta podczas wyjazdów za granicę Polski wpłynęła na ich przekonania wobec osób o odmiennej kulturze, tradycji lub narodowości. Na konkurs napłynęło 160 prac z całej Polski.
Szczerze zaskoczeni
Znalezienie się wśród najlepszych w Polsce było dla grupy z Jeżewa ogromnym wyróżnieniem, a informacja o zajęciu pierwszego miejsca bardzo zaskoczyła i uszczęśliwiła laureatki. Pracę o odmienności szkół w Europie wykonały: Marta Prus, Maria Połomska i Natalia Pawlak. Podjęcie takiego tematu było możliwe dzięki udziałowi szkoły w programie Sokrates Comenius. To za jego sprawą uczniowie z Jeżewa zwiedzili już kilka europejskich państw.
Zajęcie pierwszego miejsca w Polsce oznaczało pokonanie rówieśników ze Szczebrzeszyna, Katowic i Gdyni, których prace zajęły dalsze lokaty.
Pojadą do Brukseli
Gospodarze nie zdradzili laureatów kolejnych miejsc pierwszego dnia, bowiem uznali, że wszyscy, którzy przybyli do Warszawy są autorami najlepszych prac w Polsce. Nagrodą dla zwycięzców w obu kategoriach był wyjazd do Brukseli. Ogłoszenie wyników nastąpiło dopiero drugiego dnia, podczas uroczystej gali. Przybyli na nią m.in. podsekretarz stanu Ministerstwa Edukacji Zbigniew Marcinkie-wicz, Alicja Pacewicz - dyrektor ds. programów i wydawnictw Centrum Edukacji Obywatelskiej, Tomasz Bratek - dyrektor programu Młodzież w Działaniu Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji oraz Róża Thun - dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Poszerzają horyzonty
Podczas dwudniowych uroczystości w Warszawie organizatorzy zapewnili laureatom konkursu wiele atrakcji.
Największą z nich było spotkanie z Danutą Hübner, komisarz UE ds. polityki regionalnej, która podkreśliła: - Odmienność funkcjonująca w europejskich krajach jest atutem każdego z regionów, a obawy, że zaniknie różnorodność nie sprawdziły się.
Róża Thun, w swoim liście skierowanym do opiekuna grupy napisała: "Lektura prac przekonuje, że dialog międzykulturowy jest dla młodych ludzi szczególnie bliskim tematem. Zwraca uwagę fakt, że są otwarci na nowe doświadczenia oraz że dzięki inicjatywom szkolnym i pozaszkolnym mają szansę poszerzać swoje horyzonty i wiedzę, poznając inne zwyczaje, tradycje i religię. Cieszy, że różnorodność kulturowa i tolerancja znalazły się wśród wartości, które wyznają".
Organizatorem konkursu była Komisja Europejska - Przedstawicielstwo w Polsce przy udziale Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej.
Cel konkursu to popularyzacja idei integracji europejskiej oraz promocja Europejskiego Roku Dialogu Międzykulturowego i związanych z nim wartości w społeczeństwach lokalnych.