Pisząc o sytuacji w polskich chlewniach, nie można pominąć wątku afrykańskiego pomoru świń - katastrofy wielu gospodarstw. Dodajmy, że w powiecie wolsztyńskim odnotowano już dziesięć przypadków choroby, a Białoruś wprowadziła czasowe ograniczenia wwozu pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego z województw lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. Nadal obowiązują restrykcje dotyczące wwozu z terytorium całej Polski żywych świń, podatnych na ASF zwierząt.
- ASF niszczy rolników. Jeśli ten problem będzie bagatelizowany, jeszcze z rok i polska produkcja świn przejdzie do historii - komentuje Marcin Wańczyk, producent żywca wieprzowego ze Śląska. Jak podkreśla, nawet największy rygor w gospodarstwach nie pomoże, gdy mięso i krew dzików są rozwleczane przez samochody, zwierzęta czy spacerowiczów. - Rolnik nie jest odpowiedzialny za wszystko - wskazuje.
Przypomiamy: Główny Lekarz Weterynarii o ASF: "jest i dobrze, i źle". Ustawa ma pomóc w odstrzale dzików
Jeśli chodzi o specustawę ministra Ardanowskiego (nowe przepisy zapowiadają m.in odstrzał sanitarny przez żołnierzy i policjantów, kary więzienia za blokowanie polowań, strzelanie bez tłumiku), pan Marcin kwituje, że zmiany przychodzą stanowczo zbyt późno, a ASF to efekt wieloletnich zaniedbań: - Kolejna kwestia, kary dla ekologów przeszkadzających w polowaniach są zbyt niskie. Myśliwi z kolei, za nieodstrzelenie dzika powinni złożyć broń, zostać pozbawieni prawa do polowań.
Sprawdźmy ceny skupu trzody chlewnej z końca 2019 roku.
Ceny świń
- Firmy skupujące tuczniki oferują za kg od 4,90 do 6,90 zł (średnia 5,85 zł).
- W przypadku macior aktualne stawki oscylują w przedziale od 3 do 4,90 zł za kg (średnia 4,19 zł).
Ceny skupu żywca wieprzowego w Kujawsko-Pomorskiem według danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, przeciętna cena skupu tuczników kl. 1 wynosi 5,67 zł/kg, tuczników kl. 2 - 5,36 zł/kg. Średnia stawka za maciory to 4,35 zł/kg.
Sprawdź również: Pogłowie trzody chlewnej pod koniec 2019 r. Mniej świń w polskich chlewniach?
Dodajmy, że samorząd rolniczy zwrócił się do ministra Ardanowskiego z wnioskiem, by dziki odławiane na terenach miast były usypiane i utylizowane, nie zaś wywożone poza obszar miejski.
Źródła: cenyrolnicze.pl, KPODR, KRIR, Główny Lekarz Weterynarii
Więcej informacji o afrykańskim pomorze świń
