JPK_VAT to fakt. Do 26 lutego trzeba wysłać plik z fakturą po fakturze [relacja z dyżuru, wideo]

Agnieszka Domka-Rybka
Wojciech Byrzykowski, ekspert Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.
Wojciech Byrzykowski, ekspert Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy. Tomasz Czachorowski
Do 26 lutego jest czas, by rozliczyć się za styczeń. Na pytania na temat JPK_VAT odpowiadał podczas dyżuru Wojciech Byrzykowski, ekspert Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Mikroprzedsiębiorcy to ostatnia grupa firm, która została objęta tym obowiązkiem (od początku 2018 r.). JPK_VAT to elektroniczny rejestr sprzedaży i zakupu VAT, w pliku do wymiany informacji XML.

Jak przygotować i wysłać Jednolity Plik Kontrolny?

Można skorzystać z darmowych narzędzi przygotowanych przez Ministerstwo Finansów. Są one dostępne na stronie jpk.mf.gov.pl.
Aplikacja e-mikrofirma jest przeznaczona dla osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Umożliwia wystawianie faktur, zapisywanie ich i tworzenie ewidencji VAT oraz generowanie, potwierdzenie, podpisywanie i przesyłanie JPK_VAT do systemu Ministerstwa Finansów. Drugi sposób to skorzystanie z przygotowanego pliku JPK_VAT.csv i aplikacji Klient JPK 2.0.

Nie korzystam z oprogramowania księgowego z możliwością generowania plików w formacie XML. Co wtedy?

Wtedy podatnik, w celu przygotowania własnego pliku może pobrać plik JPK_VAT.csv, udostępniony przez MF, i wypełnić według własnych potrzeb w dowolnym arkuszu kalkulacyjnym. Tak przygotowany plik można wysłać z bezpłatnej aplikacji Klient JPK 2.0. W tym celu przygotowany JPK_VAT w formacie CSV należy w aplikacji Klient JPK 2.0 zamienić (przekonwertować) na format XML, używając opcji „Konwersja pliku CSV do XML”. Wówczas dokument jest gotowy do wysyłki przez użycie opcji „Wyślij dokument” aplikacji Klient JPK 2.0.

JPK_VAT dla mikroprzesiębiorców od 2018 r. Najważniejsze pytania i odpowiedzi [rozmowa]

Mam wiele pozycji na fakturze zakupów, czy muszę wprowadzać do aplikacji e-mikrofirma wszystkie te pozycje?

Do aplikacji można wprowadzić wartości z podsumowania faktury zakupowej, uwzględniając zawarte na niej stawki VAT.

Z jakich systemów operacyjnych można wysłać JPK_VAT?

Mikroprzedsiębiorcy mogą przesłać JPK_VAT z każdego systemu operacyjnego. Ministerstwo Finansów uruchomiło interfejs (https://mikro-jpk.mf.gov.pl) umożliwiający to tym, którzy korzystają z różnych systemów, w tym posiadaczom Mac firmy Apple.

Czy w pliku JPK_VAT należy uwzględniać wszystkie faktury?

Co do zasady tak. W pliku należy wymienić wszystkie faktury wystawione na rzecz innych przedsiębiorców będących vatowcami.

JPK_VAT - nowe zadanie dla małych firm [pytania do eksperta]

Czy w związku z przesyłaniem plików JPK_VAT nadal będę musiał składać deklaracje VAT?

Pamiętajmy: składanie JPK_VAT nie zwalnia z rozliczenia VAT-7 i VAT-7K.

W jakim terminie należy złożyć korektę JPK_VAT?

W przypadku podatników zobowiązanych do składania deklaracji VAT miesięcznie, korektę trzeba przekazać niezwłocznie po skorygowaniu deklaracji VAT-7 lub po otrzymaniu informacji o wprowadzeniu błędnych danych kontrahenta. Gdy podatnicy rozliczają VAT kwartalnie korekty za poszczególne miesiące należy przesłać niezwłocznie po zidentyfikowaniu błędów uzasadniających jej dokonanie w pliku.

Czy można składać JPK za okresy kwartalne?

Nie, JPK_VAT należy składać za okresy miesięczne. Przesyła się go wyłącznie w wersji elektronicznej do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.

W jaki sposób podpisać Jednolity Plik Kontrolny?

JPK_VAT może być podpisywany w aplikacji Klient JPK 2.0 kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub przy użyciu profilu zaufanego (https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany). Podatnicy będący osobami fizycznymi mogą ponadto - do końca 2018 roku - podpisać plik zestawem unikalnych danych w postaci elektronicznej obejmujących: identyfikator podatkowy NIP albo PESEL; pierwsze imię, nazwisko, datę urodzenia, kwotę przychodu. Wysyłka pliku JPK_VAT w czyimś imieniu wymaga uprzedniego złożenia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji składanej za pomocą środków komunikacji elektronicznej (UPL-1).

Czy w okresie zawieszenia należy składać JPK_VAT?

Jeżeli podatnik z uwagi na zawieszoną działalność nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT za okresy zawieszenia.

Kto będzie karał za niezłożenie JPK_VAT?

W pierwszej kolejności zamierzamy skupić się na edukacji, nie na karaniu, które jest ostatecznością. Zgodnie z przepisami JPK_VAT ma charakter informacji podatkowej, dlatego niezłożenie go w terminie może spowodować sankcje karno-skarbowe. Przy czym każda taka sytuacja musi być rozpatrywana indywidualnie i nie ma tu automatyzmu, który w każdym przypadku nakazywałby wymierzenie kary.

(wideo: Katarzyna Paczewska)

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie