Abp Henryk Muszyński urodził się 20 marca 1933 r. w Kościerzynie. Jego dzieciństwo i młodość przypadały na trudne czasy historii Polski - okupację hitlerowską i lata stalinizmu. Po wojnie nadrabiał zaległości edukacyjne. Po zdaniu matury, idąc za głosem powołania, wstąpił do seminarium duchownego w Pelplinie, które ukończył w 1957 r. Po trzech latach pracy duszpasterskiej, jako wikariusz, kontynuował studia biblijne w Lublinie, Rzymie, Jerozolimie i Heidelbergu. Dalsze lata są związane z pracą naukowo-pedagogiczną w seminarium duchownym w Pelplinie i na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie.
W 1985 r.papież Jan Paweł II mianował ks. prof. Henryka Muszyńskiego biskupem pomocniczym diecezji chełmińskiej, a dwa lata później - ordynariuszem włocławskim. Natomiast w 1992 r., po reorganizacji administracyjnej Kościoła w Polsce, został arcybiskupem i metropolitą gnieźnieńskim. Od 19 grudnia 2009 r. jest prymasem Polski. Po 17 latach tytuł ten powrócił do archidiecezji gnieźnieńskiej, z którą był związany przez wieki.
Abp Henryk Muszyński płożył duże zasługi dla dialogu chrześcijańsko-żydowskiego i polsko-niemieckiego. W 2001 r. z rak prezydenta Niemiec otrzymał Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą - za zaangażowanie na rzecz zbliżenia między Polska a Niemcami. Jest też laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Włocławka, Gniezna Mogilna i - przed kilku dniami - Bydgoszczy. " Honorowe Obywatelstwo nadajemy człowiekowi, który nosi w sercu swoją Ojczyznę, któremu zawsze bliski jest człowiek i jego godność, któremu bliskie jest otwarcie na dialog ze światem" - czytamy w uchwale Rady Miasta Bydgoszczy.
Dodajmy, że abp Henryk Muszyński wznowił tradycję organizowania zjazdów gnieźnieńskich. Jest członkiem watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Uczestniczy również w sympozjach i spotkaniach, utrzymuje bardzo szerokie kontakty międzynarodowe. Włada językami włoskim, łacińskim, angielskim i niemieckim.
O swojej posłudze biskupiej, a także o rodzinnych Kaszubach, o drodze naukowej, dialogu chrześcijan i współczesnych problemach Kościoła, dowiedzieć się możemy z rozmowy z abp. Henrykiem Muszyńskim, opublikowanej w książce "Sługa słowa", wydanej z okazji II Zjazdu Gnieźnieńskiego.
Wczoraj z okazji 25-lecia sakry biskupiej Henryka Muszyńskiego odbyła się akademia i msza św. dziękczynna pod przewodnictwem jubilata.