https://pomorska.pl
reklama

Jubileusz Piotra Wolińskiego z Kcyni. Artysta rzeźbi od pół wieku

Maja Stankiewicz
Do maja rzeźby Piotra Wolińskiego prezentowane były w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Dziś wernisaż w Kcyni
Do maja rzeźby Piotra Wolińskiego prezentowane były w Muzeum Ziemi Szubińskiej. Dziś wernisaż w Kcyni Maja Stankiewicz
50-lecie pracy twórczej Piotra Wolińskiego uczczone zostanie w rodzinnej Kcyni wernisażem. Otwarcie jubileuszowej wystawy w piątek 5 lipca o godz. 16 w Gminnym Centrum Kultury i Biblioteki.

Piotr Woliński, ludowy artysta z Kcyni, jest dobrze znany nie tylko na Pałukach. Sporo jego prac mają w swych kolekcjach muzea w regionie, m. in. w Bydgoszczy, Żninie, Toruniu. Rzeźbiarz z Kcyni od lat zdobywa główne nagrody w konkursach sztuki ludowej, także w konkursie sztuki ludowej Pałuk, który od ponad pół wieku organizuje w maju Szubiński Dom Kultury.

- Miałem 14 lat jak zacząłem rzeźbić pod okiem Klary Prillowej. Na początku były to prace z gliny. Braliśmy koszyk i żeśmy z chłopakami najpierw po tę glinę chodzili - wspominał zimą, na otwarciu wystawy w Muzeum Ziemi Szubińskiej.
- Pani Prillowa była w moim życiu bardzo ważną osobą, taką matką artystyczną - podkreślał artysta.

Więcej wiadomości z Nakła i okolic na www.pomorska.pl/naklo[/a]

Z czasem jego specjalnością stała się jednak rzeźba w drewnie. Jest w tej dziedzinie prawdziwym mistrzem. Zachwyt wzbudziły jego ostatnie prace ilustrujące m.in. życie wiejskie na Pałukach.

Od lat artysta uczy też rzeźbić kcyńską młodzież. Prowadzi zajęcia w centrum kultury. Niektórzy z jego uczniów także są uznanymi rzeźbiarzami, np. Eryk Tubiszewski z Kcyni.

Agro Pomorska odcinek 65.

Kultura i rozrywka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Dodatkowe 2150 złotych dla osób powyżej 75. roku życia. Jak dostać bon senioralny?

Dodatkowe 2150 złotych dla osób powyżej 75. roku życia. Jak dostać bon senioralny?

Po skończeniu 65 lat nie przegap tych 7 dodatków do emerytury. Oto co ci przysługuje

Po skończeniu 65 lat nie przegap tych 7 dodatków do emerytury. Oto co ci przysługuje

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska