Jubileusz przypada właśnie jesienią. Bo bractwo strzeleckie w Solcu powstało we wrześniu 1902 r. Na spotkanie założycielskie przyszło wówczas 43 mieszkańców Solca, głównie pochodzenia niemieckiego. Z czasem jednak organizacja zaczęła się polonizować, w jej szeregach było coraz więcej Polaków. Tak było do 1939 r., kiedy to prężną działalność bractwa przerwał wybuch II wojny światowej...
O pierwszych latach istnienia organizacji wiele dowiedzieć się można odwiedzając Muzeum Solca im. Księcia Przemysła. Bo w placówce otwarto jubileuszową wystawę o strzelcach, która czynna będzie do końca października. Udało się ją przygotować m.in. dzięki pomocy Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, a także Danuty Marciniak i samych zainteresowanych.
Nie brakuje ciekawostek. Zobaczyć można m.in. przedwojenne odznaki strzeleckie, archiwalne zdjęcia z tego okresu, a nawet łańcuch królów kurkowych z lat 1903-1939. Są też pamiątki dokumentujące obecne inicjatywy Bractwa Strzeleckiego w Solcu.
Organizację reaktywowano w mieście dopiero w 2006 r, po 67 latach. Nie jest liczna (stan na dziś to 18 członków), ale bardzo widoczna. Nie ma większej imprezy w Solcu Kujawskim bez pokazów strzeleckich i delegacji w zielonych mundurach.
Z okazji wernisażu wydana została okolicznościowa broszurka poświęcona dziejom soleckich strzelców. Można ją otrzymać bezpłatnie w muzeum, podobnie jak i zwiedzić wystawę, bo wstęp jest wolny.
Placówka czynna jest od wtorku do piątku w godz. 10-18. Muzeum otwarte będzie także w weekend 20-21 bm., w godz. 11-17.
A w planach kolejny wernisaż poświęcony Spółdzielni Mieszkaniowej "Transportowiec".
Wiadomości z Solca Kujawskiego
Najlepsze artykuły za jednym kliknięciem. Zarejestruj się w systemie PIANO już dziś!
Czytaj e-wydanie »