Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jutro w Żninie pogrzeb Eugeniusza Izdebskiego - pałuckiego artysty ludowego

Iwona Góralczyk
Iwona Góralczyk
Jutro pożegnamy Eugeniusza Izdebskiego. Na fot. podczas Jarmarku Sztuki Ludowej na rynku w Żninie
Jutro pożegnamy Eugeniusza Izdebskiego. Na fot. podczas Jarmarku Sztuki Ludowej na rynku w Żninie Iwona Góralczyk
18 maja 2019 r. kultura ludowa Pałuk poniosła niepowetowaną stratę. Trudno znaleźć tu osobę, która nie znałaby Eugeniusza Izdebskiego i jego rzeźb, choćby tych wykonanych z ogromnych pni drzewa, ustawionych na Szlaku Piastowskim, witających turystów i czuwających nad mieszkańcami naszego regionu.

Jego prace znajdują się też w zbiorach Muzeum Etnograficznego w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Regionalnego w Wągrowcu, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Eugeniusz Izdebski urodził się 13 lipca 1949 r. w Słupach, w centrum Pałuk i od dzieciństwa interesował się sztuką, obserwując ojca, który wyplatał z wikliny różne użytkowe przedmioty, nadając im niepowtarzalne piękno. Pierwszy kontakt z drewnem miał ucząc się w Zasadniczej Szkole Drewna w Łabiszynie. Jego przygoda z rzeźbą rozpoczęła się w 1971 r. wystawą w Bydgoszczy. Od tego momentu regularnie prezentował swoje prace na jarmarkach, wystawach i licznych konkursach, z których zawsze On i jego uczniowie wracali z nagrodami.

Sensem życia artysty stało się przekazywanie swojej wiedzy i umiejętności kolejnym pokoleniom. Pierwszą pracownię rzeźby założył w 1976 roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Żninie, pod patronatem Ogniska Pracy Pozaszkolnej. W 1985 roku Pracownia przeniosła się do Bursy Szkolnictwa Zawodowego, a od 1995 roku działa przy Żnińskim Domu Kultury. W 1997 roku obok pracowni powstała galeria ze stałą ekspozycją prac dzieci i młodzieży. W 2000 roku, jako pierwsza w województwie kujawsko-pomorskim otrzymała tytuł "Złotej Pracowni"- najwyższe wyróżnienie przyznawane przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy. Pracownia stała się miejscem, w którym młodzi ludzie po prostu lubili spędzać wolny czas ucząc się, tworząc i korzystając z cennych uwag Mistrza, bo tak Pan Eugeniusz był przez nich nazywany.

Wychowując przyszłe pokolenia artystów współpracował z wieloma instytucjami kultury, a za działalność twórczą, społeczną i wychowawczą uhonorowany został m.in. odznaczeniem Zasłużony Działacz Kultury oraz otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, medal "Zasłużony dla miasta Żnina" z wpisem do "Księgi Zasłużonych", wyróżnienie "Zasłużony dla Powiatu Żnińskiego", Srebrną Odznakę "Popularyzator Wiedzy" oraz Medal Honorowy Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego, Honorowy Medal Burmistrza Żnina. W 2007 roku Artysta został uhonorowany przez Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego najwyższą nagrodą dla twórców kultury - brązowym medalem Gloria Artis.

Wiele lat był też członkiem Żnińskiego Towarzystwa Kultury, aktywnie uczestnicząc w jego pracach.

Wspomina Agnieszka Marek, pracownik Żnińskiego Domu Kultury:

- Gdy odchodzi artysta, to świat ubożeje. W galerii przy wejściu do Pracowni leży niedokończona ostatnia praca Pana Eugeniusza, Powstaniec Wielkopolski z 2-metrowego pnia drzewa. W Pracowni wśród rzeźb i narzędzi stoi pusty fotel Mistrza, na którym nigdy nikt nie miał odwagi siadać, na półce obok piętrzy się stos winylowych płyt, których słuchał podczas pracy. Na Jarmarku Sztuki Ludowej podczas tegorocznej Jesieni na Pałukach zabraknie jednego z najważniejszych stoisk z rzeźbami ludowymi, a podczas jubileuszowego, 15-tego Konkursu "Pałucka Szopka Bożonarodzeniowa" jego pomysłodawcy. Nasz pałucki świat zubożał, ale artysta nie umiera, póki żyją jego dzieła, póki tworzą jego uczniowie, póki pamiętamy. Będziemy pamiętać MISTRZU!

Pogrzeb jutro o godzinie 10.30 (kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego w Żninie)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska