203 ogniska od początku pojawienia się ASF w Polsce, w tym niemal połowa już w 2018 roku. 99. ognisko służby weterynaryjne potwierdziły w gospodarstwie, w którym utrzymywano 2 świnie, położonym w miejscowości Cieszanów, w gminie Cieszanów, w powiecie lubaczowskim, w województwie podkarpackim. Ognisko nr 98 ustalono w woj. lubelskim - hodowano 4 świnie w gospodarstwie w miejscowości Siennica Nadolna, w gminie Krasnystaw, w powiecie krasnostawskim.
2 ogniska (nr 96 i 97) ustanowiono po otrzymaniu wyników badań z woj. warmińsko-mazurskiego. Pierwsze z gospodarstwa, gdzie utrzymywano 1397 świń w miejscowości Pochwałki, w gminie Budry, w powiecie węgorzewskim, w województwie warmińsko-mazurskim. Drugie z wykrytym wirusem ASF w ostatnich dniach miało 18 świń, gospodarstwo w miejscowości Stopki, w gminie Sępopol, w powiecie bartoszyckim.
Od 27 sierpnia do 14 września rolnicy będą mogli składać wnioski o udzielenie pomocy (o charakterze pomocy de minimis) w rolnictwie na refundację 75% wydatków poniesionych w danym roku kalendarzowym na zakup mat dezynfekcyjnych, sprzętu do wykonania zabiegów dezynfekcyjnych, dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych oraz produktów biobójczych, środków dezynsekcyjnych lub deratyzacyjnych, odzieży ochronnej i obuwia ochronnego oraz wydatków poniesionych na zabezpieczenie budynków, w których utrzymywane są świnie przed dostępem zwierząt domowych, podaje ministerstwo rolnictwa.
Wniosek będzie dostępny na stronie ARiMR, należy do niego dołączyć:
- faktury lub ich kopie, rachunki wystawione zgodnie z odrębnymi przepisami lub ich kopie lub kopie umów zlecenia lub o dzieło, dotyczące poniesionych wydatków wraz z dowodami zapłaty potwierdzającymi poniesienie tych wydatków do dnia zakończenia terminu składania wniosków w danym roku kalendarzowym,
- oświadczenie producenta rolnego o liczbie świń utrzymywanych w gospodarstwie,
- oświadczenia albo zaświadczenia dotyczące pomocy de minimis lub pomocy de minimis w rolnictwie
________________
Wypowiedź ministra J.K. Ardanowskiego z 27 lipca: