Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Już się mury pną do góry - to pawilon dla przedszkolaków

Jolanta Mlodecka
Jolanta Mlodecka
Jolanta Młodecka
Zima jest łaskawa, więc budowlańcy mogą pracować. Tak jest w Wielgiem, gdzie powstaje pawilon dla przedszkola. Są też w Czarnem, gdzie prowadzona jest rewitalizacja dworu - siedziby szkoły podstawowej.

To dwie ważne i kosztowne inwestycje w gminnej oświacie zaplanowane na ten rok. Potrzeba rozbudowy przedszkola samorządowego w Wielgiem pojawiała się przed kilku laty. Ale że gminna oświata pochłaniała każdego roku dużą część budżetu - m.in. na termomodernizację szkoły podstawowej i istniejącego jeszcze wówczas gimnazjum - nie wystarczało pieniędzy na realizację tego projektu.

Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrzyniu nad Wisłą otrzymała łódź ratowniczą.

Wreszcie można go zrealizować, bo pieniądze się znalazły, a projekt zyskał finansowe wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Planujemy dobudować do szkoły łącznik, gdzie będą dodatkowe sale dydaktyczne, sala do ćwiczeń i inne pomieszczenia - mówi wójt Tadeusz Wiewiórski. - To inwestycja kosztować będzie prawie półtora miliona złotych, dlatego wystąpiliśmy do marszałka o jej dofinansowanie. Otrzymaliśmy prawie trzysta sześćdziesiąt tysięcy złotych wsparcia.

Dzięki rozbudowie zwiększy się ilość miejsc dla przedszkolaków, a co za tym idzie dostępność do publicznej edukacji przedszkolnej. Poprawie ulegną także warunki nauki i zabawy dla dzieci.
W gminie są trzy szkoły - zespół placówek oświatowych w Wielgiem oraz szkoły w Zadusznikach i Czarnem. Dwie ostatnie mają siedziby w starych, zabytkowych pałacach. To urokliwe dwory, z ciekawą historią dotyczącą dawnych właścicieli, z niepowtarzalnym klimatem, o wiele lepszym, niż ten w nowoczesnych siedzibach z betonu i szkła. Ale cóż, takie siedziby wymagają znacznie większych nakładów na to, by jednak były placówkami nowocześnie wyposażonymi.
Szkoła w Czarnem na wyposażanie w sprzęt nie może narzekać, ale sam budynek - wzniesiony w połowie XIX w. przez Pląskowskich - wymagał pilnego remontu.

Władze myślały o tym od dawna, ale trzeb było znaleźć na to pieniądze w gminnym budżecie. Znalazły się, i tak jeszcze w ubiegłym roku rozpoczęto rewitalizację dworu.
- Harmonogram rewitalizacji obejmuje między innymi wykonanie drenażu, kanalizacji, izolacji pionowej i poziomej fundamentów, odgrzybienie ścian piwnicy, naprawę dachu - mówi wójt Tadeusz Wiewiórki. - W tym roku prace są kontynuowane, głównie przy odtworzeniu pierwotnego stanu i wyglądu detali architektonicznych, naprawie ścian murowanych.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska