Smaki Kujaw i Pomorza - Sezon 4 odcinek 35:

II Fajans Festiwal we Włocławku. Atrakcje dla małych i dużych
W sobotę 8 października 2022 roku rozpocznie się druga edycja Fajans Festiwal, którego celem jest promocja włocławskiego fajansu. Impreza w CK Browar B. trwać będzie dwa dni - 8 i 9 października w godz. 10-18. Na festiwalu nie zabranie stoisk ludowych twórców, kolekcjonerów i sprzedawców włocławskich wyrobów fajansowych. Dla uczestników II Fajans Festiwal przygotowano także cały szereg rozmaitych warsztatów twórczych.
- Na najmłodszych czekają animatorki malujące buzie w piękne kwieciste motywy oraz niezwykła maskotka - Wicek! W ramach wydarzenia dostępne będą wystawy związane z historią fajansu włocławskiego oraz pokonkursowe wystawy projektów graficznych, nawiązujące do wzorów charakterystycznych dla „Włocławków” - informują organizatorzy.
Fajansowe kramy i warsztaty w Browarze B. we Włocławku
Przez całą sobotę i niedzielę w Browarze B. dostępne będą „Fajansowe kramy”. Kiermasz będzie okazją do sprzedaży, wymiany i prezentacji fajansu. Będą też stoiska z biżuterią i odzieżą, oczywiście także w fajansowe motywy.
Zaplanowano również szereg rodzinnych warsztatów: malowanie tradycyjnych wzorów fajansowych; projektowanie kartek przestrzennych z motywami fajansowymi oraz zajęcia origami.
Nie zabraknie także pokazów tradycyjnego malowania na biskwicie w wykonaniu malarek z Fabryki Fajansu we Włocławku. Warto dodać, że będzie można zamówić spersonalizowany przedmiot. Po wykonaniu można będzie odebrać go osobiście, albo umówić się na wysyłkę pocztą.
W Browarze B. można będzie również kupić książki poświęcone włocławskiemu fajansowi, a także koszulki z fajansowym motywem.
Wystawy w czasie Fajans Festiwal we Włocławku
Drugiej edycji Fajans Festiwal towarzyszyć będzie także kilka wystaw. Większość zaprezentowana zostanie w CK Browar B.:
- „Elżbieta Piwek-Białoborska (1922-1989) - innowacyjna projektantka ceramiki” (CK „Browar B.”); „Fajansowe historie w fotografii - ludzie, wyroby, fabryka” (CK „Browar B.”);
- wystawa pokonkursowa „Włocławki na koszulce” (CK „Browar B.”);
- wystawa pokonkursowa „Włocławki - Nowa odsłona” (CK „Browar B.”);
- „Skarbiec Fajansu” (CK „Browar B.”).
Można też wybrać się do Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej na wystawę stałą eksponatów „Włocławski fajans 1873 - 1991”. Czynna będzie w godz. 11 - 17 (bilety: normalny 7 zł, ulgowy 5 zł). Natomiast na placu Grodzkim przy Wzorcowni pojawi się wystawa plenerowa „Pamiątka z fajansu” na podstawie publikacji o tym samym tytule autorstwa Karoliny Bandziak-Kwiatkowskiej.
„FAJansOWE bistro” – tyle lokali gastronomicznych z Włocławka zgłosiło się do akcji
Dodajmy, że jedną z akcji towarzyszących festiwalowi, w którą włączyły się włocławskie lokale gastronomiczne, jest „FAJansOWE bistro”.
„ Akcja polega na tym, że chętne lokale gastronomiczne otrzymają od Urzędu Miasta Włocławek specjalnie przygotowane papierowe podkładki pod talerze z motywem tradycyjnej dekoracji fajansowej, których restauracja będzie używać w dniach 8-9 października podczas II Fajans Festiwal” - informuje magistrat.
Do akcji włączyło się 14 lokali (każdy otrzyma 100 podkładek):
- Pierogarnia Anna Gadomska, ul. Kazimierza Pułaskiego 6/1a,
- SASKA Restauracja, ul. 3 Maja 37,
- Catering&Bistro Włocławek, ul. Zbiegniewskiej 20B,
- Karczma Kujawska Apetito, ul. Stefana Okrzei 54,
- Miejska Jadłodajnia „U Świętego Antoniego”, ul. Świętego Antoniego 11,
- Rejs na Przystani, ul. Piwna 1a,
- GarageHotel, ul. Toruńska 113,
- Restauracja Polska - Nowy Ekspres, ul. Kościuszki 27,
- Kącik Biesiadny, ul. Kaliska 65,
- Krokodyl, ul. Prusa 2,
- Restauracja Aleksander, ul. Szpitalna 23,
- Chimera, ul. Szpitalna 23,
- Dziedziniec, ul. Plac Wolności 20,
- Cafe Fajans, ul. Bulwary Marszałka Józefa Piłsudskiego 6.