Wideo. Rodzinny kapitał opiekuńczy

Województwo kujawsko-pomorskie jest kolejnym polskim regionem, który zaprezentował się na Wystawie Światowej Expo 2020 w Dubaju. Wydarzenie zaplanowano było w innym terminie - miało trwać od 20 października 2020 do 10 kwietnia 2021 roku. Zostało jednak przesunięte ze względu na epidemię koronawirusa.
Dzień Kujaw i Pomorza na wystawie w Dubaju
Ekspozycja z naszego regionu pojawiła się w pawilonie Polski w czwartek 3 lutego 2022 roku. Dostępna będzie do 9 lutego. Na sobotę 5 lutego zaplanowano dzień Kujaw i Pomorza.
Do Dubaju wyjechały trzy kujawsko-pomorskie misje gospodarcze: branży medycznej (12 firm medycznych i IT), branży spożywczej (5 przedsiębiorstw) oraz branż narzędziowej i przetwórstwa tworzyw sztucznych (5 przedsiębiorstw).
3 lutego 2022 w Dubaju obyło się seminarium „Przyszłość lecznictwa. Jak nowe technologie rewolucjonizują opiekę medyczną”, które otworzył marszałek Piotr Całbecki.
- Expo jest niepowtarzalną szansą promocji, przede wszystkim gospodarczej, w miejscu odwiedzanym obecnie przez publiczność oraz decydentów z całego globu. Zasadą prezentacji na tego typu wydarzeniach jest kompleksowość przekazu i temu podporządkowaliśmy generalne założenia naszej wystawy, jak również towarzyszących im koncertów, warsztatów i pokazów. Przedstawiamy się jako zakorzeniony w tradycji, w tym tradycji kopernikańskiej, region patrzący w przyszłość, z potencjałem kreatywnym, naukowym, technologicznym. Jestem przekonany, że udział w Wystawie Światowej przyniesie nam wymierne korzyści - zarówno te w krótkiej perspektywie (mam tu na myśli nawiązane kontakty biznesowe), jak i te w perspektywie dłuższej - mówi Piotr Całbecki, marszałek województwa.
Do Dubaju polecieli także artyści reprezentujący nasze województwo, którzy zaprezentują się na plenerowej scenie: Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska i Tomasz Organek.
Włocławskie akcenty na wystawie w Dubaju
Osoby odwiedzające polski pawilon mają okazję na wspólne obserwacje nieba, warsztaty pieczenia i zdobienia pierników, warsztaty z didżejem Kamilem Paterem. W Dubaju nie zabrakło także włocławskich akcentów. Na wystawie zaprezentowano designerskie ubrania z tkanin zdobionych tradycyjnymi wzorami malowanymi na włocławskim fajansie.
O tym w jaki sposób wzory inspirowane włocławskim fajansem trafiły na wystawę w Zjednoczonych Emiratach Arabskich na antenie TVP3 Bydgoszcz mówiła Sylwia Szary, założycielka marki Fajansiara. Kobieta przekazała, że fajansowe tkaniny najpierw pojawiły się na wojewódzkich dożynkach zorganizowanych w 2021 roku w Toruniu. Zbiegły się w czasie z jej nową kolekcją - krawatów w fajansowe wzory.
- Marszałkowi województwa spodobał się akurat krawat (...). Na dożynki ubrał ten krawat, w takim samym przyjechał też prezydent Włocławka, a wiceprezydent Włocławka przyjechała w spódnicy w takie same wzory. Idealnie się skomponowali i od tego zaczęło się zainteresowanie Urzędu włocławskimi wzorami - mówiła Sylwia Szary dla TVP3 Bydgoszcz (w Zbliżeniach 2 lutego 2022).