Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

We Włocławku powstanie Interaktywne Centrum Fajansu. Tak ma wyglądać [wizualizacje]

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Interaktywne Centrum Fajansu powstanie u zbiegu ul. Żabiej i Królewieckiej we Włocławku
Interaktywne Centrum Fajansu powstanie u zbiegu ul. Żabiej i Królewieckiej we Włocławku wizualizacja
Interaktywne Centrum Fajansu powstanie w kompleksie dawnego Banku Gdańskiego u zbiegu ul. Żabiej i Królewieckiej we Włocławku. Zadanie uzyskało ponad 11 milionów złotych unijnego dofinansowanie. Urząd Miasta Włocławek wybrał już wykonawcę inwestycji. Jak będzie wyglądało Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku?

Zobacz wideo: Teatr Kameralny w Bydgoszczy. Jak prezentuje się po remoncie?

Włocławek dostał dofinansowanie na budowę Interaktywnego Centrum Fajansu

Interaktywne Centrum Fajansu powstanie u zbiegu ulic Żabiej i Królewieckiej we Włocławku – w budynkach dawnego Banku Gdańskiego (wcześniej Włocławskiego Towarzystwa Wzajemnego Kredytu). Będzie łączyło w sobie nowoczesność z tradycją. W Centrum będą działać stałe sekcje plastyczne oraz warsztaty ceramiczne. Będzie też kawiarnia i sklep z pamiątkami.

Centrum Fajansu składać się będzie z czterech podstawowych stref:

  • Interaktywnej strefy historycznej,
  • Strefy edukacyjnej;
  • Strefy wystawowej/ekspozycyjnej;
  • Strefy komercyjno- sprzedażowej.

Przypomnijmy, że na to zadanie Włocławek pozyskał ponad 11 milionów złotych (dokładnie 11 082 186,81 zł) dofinansowania ze środków Unii Europejskiej – w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020. Umowę na dofinansowanie zadania pod nazwą „Utworzenie Interaktywnego Centrum Fajansu”, podpisano 26 sierpnia 2021 w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W wydarzeniu uczestniczył Marek Wojtkowski, prezydent Włocławka.

Kto zajmie się budową Interaktywnego Centrum Fajansu we Włocławku?

28 października 2021 roku Urząd Miasta Włocławek rozstrzygnął przetarg na utworzenie Interaktywnego Centrum Fajansu. Wykonawcą zadania będzie konsorcjum firm „KA-BO" Karol Borkowski (lider) i Zakład Budowlany MS-BUD z Włocławka (członek konsorcjum). Swoje prace wyceniło na 17 899 999,35 zł brutto. Na wykonanie zadania – przebudowania obiektów dawnego banku w nowoczesną przestrzeń na potrzeby Interaktywnego Centrum Fajansu – będzie miało 12 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Inwestycją zainteresowana była jeszcze jedna firma – Kamaro z Gdańska. W przetargu zaproponowała kwotę wyższą o prawie 1,5 mln zł (19 367 830,00 zł).

Tak będzie wyglądało Interaktywne Centrum Fajansu we Włocławku

Budynek dawnego Banku Gdańskiego składa się z dwóch połączonych ze sobą części. Do zdań wykonawcy Interaktywnego Centrum Fajansu we Włocławku należeć będzie między innymi kompleksowa przebudowa budynków - zabytkowego i współczesnego, wraz z łącznikiem. Część zabytkowa „A” pełnić będzie funkcję głównie ekspozycyjną, natomiast części „B” przeznaczona zostanie na funkcję warsztatowo – edukacyjną i administracyjną. Budynki połączone są łącznikiem z ogólnodostępnym holem na parterze. W ramach zadania zostanie on gruntownie przebudowany, w celu otworzenia przestrzeni i dostosowania jej jakości do nowej funkcji.

„Dobudowana w latach 90. część łącznikowa budynku „B” będzie gruntowanie przebudowana. Ze względu na obecny chaotyczny układ oraz nienormatywne wysokości, projektuje się rozbiórkę znacznej części łącznika, tj. jego ścian zewnętrznych od strony budynku zabytkowego, frontowej oraz od dziedzińca, rozbiórkę stropodachu przy budynku zabytkowym oraz przy przejeździe bramowym. W miejscu rozebranych elementów projektuje się łącznik o zwartej bryle, z przeszkleniami w systemie szklenia fasadowego, doświetlającego wnętrze” – czytamy w dokumentach przetargowych.

O wyborze wykonawcy zadania na swoim Facebooku poinformował Krzysztof Kukcki, zastępca prezydenta Włocławka. - Jest to największe zadanie inwestycyjne realizowane w obszarze rewitalizowanym Miasta Włocławek – napisał Krzysztof Kukucki.

Podał też, jakie prace zostaną wykonane w ramach zadania. To między innymi:

  • kompleksowy remont elewacji budynku zabytkowego;
  • renowacja zabytkowego ogrodzenia;
  • przebudowa świetlika dachowego nad świetlikiem witrażowym z odtworzeniem historycznego wyglądu;
  • kompleksowa wymiana stolarki okiennej i drzwiowej;
  • remont konserwatorski wnętrz budynku „A”;
  • wykonanie dwóch szybów windowych w budynku "B";
  • wykonanie nowych instalacji;
  • wykonanie ekspozycji wystawienniczej wraz z wyposażeniem;
  • wykonanie, dostawa, montaż i uruchomienie ekspozycji;
  • zakup wraz z dostawą i instalacja z uruchomieniem oraz testami oprogramowania do zarządzania: treścią sprzętem oraz urządzeniami audiowizualnymi i teletechnicznymi, oświetleniem, instalacjami ekspozycyjnymi

.

Inwestycja obejmie również przebudowę i zagospodarowania terenu wokół budynku: wymianę nawierzchni na terenie działki, rozbiórkę istniejącego garażu na dziedzińcu, budowę oświetlenia zewnętrznego oraz obiektów małej architektury.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska