Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kadencja komisji ds. restrukturyzacji szkół została przedłużona

BARBARA SZMEJTER [email protected]
Włocławek idzie z duchem czasu i też ma specjalną komisję. Do spraw restrukturyzacji szkół. Właśnie przedłużono jej byt o kolejne miesiące.

Sytuację we włocławskiej oświacie znają wszyscy od lat, ale tylko nieliczni przyjmują do wiadomości fakt, że nowe czasy wymagają nowych rozwiązań. A cechą charakterystyczną owych nowych czasów jest coraz mniejsza liczba uczniów w szkołach wszystkich typów.

To zresztą nie jedyny problem. Zmieniają się potrzeby rynku pracy i zainteresowania młodzieży. Przykładem jest choćby Zespół Szkół Budowlanych, ostatnio nie cieszący się dużym zainteresowaniem, dziś coraz popularniejszy. Na takie sytuacje władze miasta winny reagować elastycznie. Trudno jednak coś zrobić, skoro każda próba zmiany istniejącego stanu rzeczy, jak choćby w przypadku Gimnazjum nr 6, spotyka się z oporem tych, dla których wygodne są dotychczasowe rozwiązania.

Dorota Dzięgelewska, radna Ra-dy Miasta, w poprzedniej kadencji była wiceprezydentem odpowiedzialnym m.in. za kwestie edukacyjne. Wtedy właśnie podjęto decyzję, by w obiektach "Budowlanki", mającej spore problemy z naborem, umieścić Centrum Kształcenia Us-tawicznego. Dziś Dorota Dzięgele-wska jest członkiem komisji ds.restrukturyzacji szkół i przyznaje, że tamta decyzja była przedwczesna. Zespół Szkół Budowlanych wyraźnie przeżywa bowiem drugą młodość, uczniów jest coraz więcej i dla obu placówek brakuje miejsca.

Pracami komisji, której działalność Rada Miasta przedłużyła ostatnio do końca czerwca, kieruje Rafał Sobolewski, przewodniczący włocławskiej Rady. W jej skład powołani zostali także radni Wanda Muszalik, Jerzy Rosiński, Małgorzata Kowalczyk-Przybytek, Joanna Borowiak, Marek Popła-wski, Dorota Dzięgelewska, Janusz Dębczyński.

- Najgłośniej było w mieście o propozycji likwidacji Gimnazjum numer sześć i połączeniu w zespół Gimnazjum numer jeden oraz Szkoły Podstawowej numer siedem - mówi Rafał Sobolewski. - Ale zmiany muszą iść dalej, trzeba szukać oszczędności w różnych dziedzinach życia, a w oświacie przede wszystkim, to właśnie ona pochłania największą część naszego budżetu.

Do prezydenta miasta trafiły już pierwsze wnioski, wypracowane przez komisję. To między innymi wspomniana już sprawa poprawy warunków nauki uczniów Zespołu Szkół Budowlanych, którym potrzebne są nie tylko warsztaty do kształcenia zawodowego, ale przede wszystkim więcej przestrzeni. Komisja proponuje też przeprowadzkę Centrum Doskonalenia i Edukacji na ulicę Ogniową. Mieści się tam Zespół Szkół Technicznych, od lat czekający na salę gimnastyczną z prawdziwego zdarzenia Wszelkie inwestycje muszą być jednak poprzedzone uregulowaniem spraw własnościowych...

- Tak to wygląda. Gdy dotknie się jednej sprawy, pojawiają się kolejne - podkreśla R. Sobolewski. - Te kwestie trzeba wreszcie uporządkować.
Rozważenie celowości dalszego funkcjonowania Centrum Kształcenia Ustawicznego i ewentualne prowadzenie Uniwersytetu Trzeciego Wieku przez którąś z włocławskich uczelni, to kolejne problemy, z którymi miastu przyjdzie się wkrótce zmierzyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska