Ojcowie karmelici przybyli do Kcyni w lipcu 1612 r. Przekazano im, za zgodą ówczesnego arcybiskupa Wojciecha Baranowskiego, XVI-wieczny kościółek na Rynku. Budowla ta wraz z drewnianym klasztorem spłonęła w wielkim pożarze, który strawił miasto w 1775 r. W dwanaście lat po pożarze karmelici wybudowali nowy klasztor, a także okazały kościół z dwiema wieżami. Zdobi on kcyński Rynek do dziś. Jest jednym z cenniejszych zabytków gminy.
Karmelici opuścili klasztor i miasto w 1835 r. z rozkazu rządu pruskiego. Budynki przejęli księża diecezjalni. Bogata w łacińskie woluminy biblioteka ojców trafiła w dużej części do Archiwum Gnieźnieńskiego.
W tym roku, który dla Kcyni jest rokiem jubileuszowym, bo miasto świętuje swe 750-lecie, sięgnięto do zakonnych tradycji. Uroczystości upamiętniające fakt, że równo czterysta lat temu karmelici sprowadzeni zostali do miasta odbędą się w Kcyni we wtorek 15 maja. Organizatorzy jubileuszu już dziś zapraszają mieszkańców do kościoła poklasztornego o godz. 17.30.
W maju odbędą się w mieście także: Grand Prix Europy w Fitness (19 bm. godz. 16, sala gimnastyczna SP w Kcyni) i Festiwal Orkiestr Dętych "Orzeł Biały" (26 bm. godz. 16.30, Rynek oraz boisko przy ul. Powstańców Wlkp.).
W czerwcu wybity zostanie drugi kcyński dukat o nazwie "750 kcynek". Mieszkańcy zaproszeni zostaną na średniowieczne widowisko historyczne (Rynek, 22 czerwca). W trakcie przygotowania jest też album o Kcyni, a także medal z okazji 750-lecia i tablica, która w rocznicę nadania praw miejskich wmurowana zostanie w budynek ratusza. Modele gipsowe są już gotowe. Zaprojektował je Jacek Gacki z Kcyni.
Właśnie w kościele poklasztornym odprawiona zostanie 29 czerwca uroczysta, msza św. w intencji miasta, w której udział weźmie ks. bp Jan Tyrawa.