Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Włodarski szyje garnitury dla liderów biznesu. Opowiada, jaką rolę odgrywa strój w biznesie [rozmowa]

Kamil Pik
Karol Włodarski, właściciel pracowni krawieckiej Derred w Bydgoszczy.
Karol Włodarski, właściciel pracowni krawieckiej Derred w Bydgoszczy. Nadesłane
Dobry garnitur jest jedynie tłem dla osobowości, ale pomaga ją podkreślić - mówi Karol Włodarski, właściciel pracowni krawieckiej Derred w Bydgoszczy, krawiec z wieloletnim doświadczeniem, szyjący m.in. dla liderów biznesu.

Jaką rolę w biznesie może odgrywać strój?

Reguły stroju współczesnego ustalane i tworzone były już dziesiątki lat temu. Obecnie zauważam dużo niedbałości w kwestii wizerunku, która wynika z gonitwy za modą oraz braku poszanowania tradycji i klasyki. Także w sytuacji spotkań zawodowych i biznesowych. Strojem i wizerunkiem pokazujemy naszą kompetencję, przykładaną do spotkania staranność, wyrażamy też szacunek dla osób, kontrahentów, z którymi się spotykamy. Uważam, że zasada „jak cię widzą, tak cię piszą” jest bardzo prawdziwa. Dowodem tego może być taka oto sytuacja. Od pewnego czasu odwiedza mnie przedstawiciel handlowy firmy produkującej dobrej jakości koszule męskie. Nie jestem jednak w stanie przeprowadzić z nim normalnej handlowej rozmowy, ponieważ jego wymięte, wygniecione spodnie i niepasująca do zestawu koszula najnormalniej w świecie nie pozwalają mi się skupić na rozmowie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale w sferze biznesu jesteśmy cały czas obserwowani. Uwierzcie panowie, że nasze społeczeństwo zauważy nie tylko nowy samochód. Bez echa nie przejdzie również nowy garnitur, szczególnie gdy uszyty będzie na miarę, np. z wyjątkowo pięknej, naturalnej wełny.

Czy strojem można sobie zaszkodzić?

Na to pytanie w dużej mierze odpowiedziałem już wcześniej. W chwilach, kiedy pozwalamy sobie na lekką ignorancję lub brak szacunku dla reguł, możemy spotkać się w naszym środowisku z osobami, które przywiązują dużą wagę do zasad ubierania się. Wówczas, zanim uda nam się przedstawić swoją osobowość, wiedzę, swoje propozycje, zanim wypowiemy tych kilka ważnych, pierwszych zdań, adwersarz może już wyrobić sobie negatywną opinię na nasz temat. Jakże zgubnym może okazać się w takiej sytuacji brak wcześniej poświęconej strojowi uwagi. Kilka sekund wystarczy na poprawienie węzła krawata, a minuta na wypastowanie naszego obuwia. W zachodnich gazetach można się spotkać z powtarzaną dość często sugestią, że warto jest nawet wziąć kredyt na swój wizerunek, jeśli chce się dojść do celu.

Panowie: ubierajcie się więc tak, jakbyście już piastowali swoje wymarzone stanowisko albo mieli już w garści wymarzony kontrakt

Szyjąc od dziesiątek lat, wielokrotnie wspólnie z moimi klientami dowiedliśmy, że inwestycja w dobry garnitur, buty i inne elementy stroju zwraca się szybciej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Przyszedł do mnie kiedyś klient, biznesmen właśnie, i po-prosił o uszycie odpowiedniego garnituru i wprowadzenie w tajniki męskiej elegancji. Skłonił go do tego incydent z przyjęcia biznesowego, na którym choć wydawało mu się, że jest dobrze ubrany, został pomylony z kelnerem. A wystarczyło zapoznać się z zasadą doboru koloru muszki do smokingu.

Jak dobrać strój do okazji?

W tym przypadku precyzyjna odpowiedź zajęłaby wiele stron. Wszystkich, którzy mają takie wątpliwości, zapraszam do mojego atelier na dobrą kawę, przy której, wykorzystując moje wieloletnie doświadczenie, postaram się znaleźć odpowiedź na każdą wątpliwość. Mogę jednak spróbować określić podstawowe zasady ubioru na spotkanie biznesowe.

Jakie to zasady?

W biznesie obowiązuje kilka formuł doboru odzieży. Inny strój będzie wskazany w środowisku, w którym obowiązuje zasada business formal, czyli rządzą bardzo twarde reguły, a inny w środowisku business casual czy smart casual. W pierwszym przypadku nie ma miejsca na kreatywność. Formuła ta zezwala nam na noszenie jedynie ciemnych gładkich garniturów, w odcieniach granatu, grafitu, szarości (osoby o najwyższej randze, umiejące poruszać się w świecie mody, mogą pozwolić sobie na zastosowanie delikatnych, niemal niewidocznych tenisów lub deseni w układzie kratki księcia Walii), które możemy łączyć z czterema kolorami koszulę - białą, błękitną, różem i popielem. Do takiego stroju obowiązkowy jest klasyczny krawat, bez zbędnych deseni. Formuła business formal dopuszcza wyłącznie klasyczne czarne buty. Po bardzo modne w tym roku połączenie granatu i brązu, możemy zaś sięgnąć gdy nasza praca pozwala nam zastosować formułę business casual. W niej dozwolone są już ciekawsze desenie i odważniejsze kolory. Zasady te naprawdę da się opanować.

Wróćmy jeszcze do tego, jakie wymogi powinien spełniać dobrze skrojony garnitur.

W swoim pytaniu zawarł pan jedną z najbardziej istotnych odpowiedzi. Po pierwsze, właśnie, powinien być dobrze skrojony. W strojach biznesowych nie poddajemy się trendom mody, musimy zaufać żelaznym zasadom. Poza jakością tkaniny trzeba pamiętać, że proporcja oraz balanse wynikają właśnie z zachowania odpowiedniego kroju. Warto wytknąć przy okazji złą, ale często obserwowaną tendencję noszenia zbyt krótkich marynarek lub zbyt wąskich wyłogów. Panowie, pamiętajcie, że marynarka męska nie ma nic wspólnego z damskim żakietem. Od lat mówiąc o męskim garniturze, przemycam pewną myśl. Jest on jedynie tłem dla naszej osobowości, doświadczenia, wiedzy. Tłem, które jednak pozwala odpowiednio te wartości wyeksponować.

Często widzi Pan dresscodowe błędy?

Śledząc wiadomości lub przeglądając prasę, zauważam, że błędy są, były i będą. Pewnie do końca moich dni przyjdzie mi przeżywać estetyczne koszmary. Dresscodowych błędów i faux pas jest co nie miara, nawet nie wiem, od czego zacząć. Najbardziej bolesnym jest fakt, że tak rzadko można spotkać mężczyzn w dobrze dopasowanym garniturze. Panowie występują często w garniturach jak po starszym, większym bracie, nie wiedząc, jak ten typ kroju miażdżąco wpływa na ich wizerunek. Za długie lub za szerokie marynarki, spodnie czy rękawy potrafią wyrządzić wielką krzywdę. Zaś nawet niedoskonała sylwetka, w dobrze dobranym rozmiarze, może wyglądać dobrze i interesująco. Z drugiej strony, zaobserwowałem modę na przesadzone kroje slim. Mężczyźni potrafią nie tyle ubrać się, a wręcz wbić w za ciasne garnitury. W takim przypadku na pewno nie wyglądają szczuplej, młodziej ani modniej. Można mieć podejrzenie, że pożyczyli garnitur od nastoletniego syna. Jak mówiłem wcześniej, garnitur ma być naszym uzupełnieniem, tłem i ramą. Nie powinna być to rama, którą z mozołem i trudem nosimy na naszych barkach. Tak jednak będzie, jeśli wybierzemy te z tkanin z włókien sztucznych, szyte na bardzo ciężkich, nienaturalnych konstrukcjach. Pora zwalczyć mit, że garnitur jest zawsze niewygodny. Może on być jedynie źle uszyty, stworzony ze złych surowców. Mam świadomość, że po lekturę „Strefy Biznesu” sięgają mimo wszystko świadomi gentelmani, więc prawdopodobnie wyda im się dziwne, że tak często spotykam się z pytaniem o koszule z krótkim rękawem, która przecież nie ma wstępu do świata biznesu.

Uszyłem w swoim życiu kilkanaście tysięcy koszul i jak dotąd te z krótkim rękawem stanowią zaledwie promil, zarezerwowany wyłącznie na wypady wakacyjne

Koszula z długim rękawem, z odpowiednio dobranej bawełnianej tkaniny, zapewni większy komfort niż poliestrowy krótki rękawek.

A co z dbaniem o nasz ubiór?

Dbałość o naszą odzież i obuwie to kolejny temat, który często mnie „boli”. Prasowanie garnituru jest ogromną sztuką Dobrze potrafią to zrobić tylko nieliczne osoby z wieloletnim doświadczeniem. Każdy garnitur może służyć przez wiele lat, ale wymaga raz na kwartał fachowego czyszczenia i prasowania. Po to, aby nadal nawiązywał do tego, co kupiliśmy jakiś czas temu. To bardzo prosty wymóg, lecz biorąc pod uwagę, że garnitury często wyglądają jak wyjęte z gardła, zapominany przez wielu.

Już jest. Nowa Strefa Biznesu! Pobierz lajfstylowy magazyn dla właścicieli kujawsko-pomorskich firm [e-wydanie]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska