Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGW Lisewo Kościelne, powiat inowrocławski

Redakcja
Koło Gospodyń Wiejskich w Lisewie Kościelnym istnieje od 85 lat. Ciągle stawiamy sobie nowe wyzwania, a głównym priorytetem dla nas jest podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju kulturowego, krajobrazowego i kulinarnego dziedzictwa ziemi kujawskiej. Nasze działania w tym kierunku znacznie wpływają na wzrost aktywności i integracji lokalnej społeczności. Współpracujemy z innymi Kołami i organizacjami pozarządowymi na terenie naszej gminy, powiatu i województwa.

Wydałyśmy 5 kronik KGW oraz Kronikę Lisewa Kościelnego, która (nakład ponad 200 sztuk) trafiła do wielu domów w Polsce oraz poza granice naszego kraju. Kronika ta wzbogaca zbiory bibliotek szkolnych i parafii oraz Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu. Za prowadzenie kronik i spisanie dziejów wsi otrzymałyśmy w 2011 roku pierwsze miejsce na terenie województwa kujawsko- pomorskiego.

Z okazji obchodów 80 – lecia istnienia naszego Koła, wydałyśmy folder o historii i aktualnej działalności KGW Lisewo Kościelne.

Naszą największą chlubą jest powstały w 2005 roku obelisk ku czci małego bohatera Stasia Hetmana w setną rocznicę jego śmierci. Zginął on w obronie mowy polskiej. Ceremonię poświecenia pomnika odprawił obecny Prymas Polski Wojciech Polak.

Piszemy i realizujemy wiele projektów na rzecz lokalnej społeczności uatrakcyjniając życie mieszkańców. Między innymi, dzięki tym projektom nasza młodzież wzbiła się w powietrze szybowcami, poznała pracę dziennikarzy i redaktorów wydających lokalną prasę, spotkała się z poetami, artystami i malarzami. Współorganizowałyśmy również turnieje tenisa stołowego oraz Parafialne Turnieje Piłki Nożnej.

Godnie reprezentujemy naszą gminę aktywnie uczestnicząc w wydarzeniach kulturalnych. Bierzemy udział w kursach i szkoleniach rękodzieła, komputerowych i kosmetycznych. Organizujemy imprezy okolicznościowe (karnawałowe, sylwestrowe, andrzejkowe, dożynkowe), festyny, ogniska i wycieczki rowerowe. Bierzemy udział w licznych konkursach: na najlepsze potrawy, wypiek chleba, układanie bukietów z polnych kwiatów, stroików bożonarodzeniowych, wielkanocnych, jesiennych, tematycznych, gdzie zdobywamy nagrody i wyróżnienia.

Wyjeżdżamy na wycieczki po całej Polsce poznając kulturę i folklor innych regionów naszego kraju.

Same piszemy scenariusze do spektakli, które wystawiamy na naszej małej scenie, układamy teksty piosenek, piszemy wiersze. W swoim artystycznym dorobku mamy też wielkie sztuki, których reżyserem jest koleżanka z naszego Koła. Wystawiałyśmy takie sztuki jak „Pierwsza lepsza” i „Nikt mnie nie zna” Aleksandra Fredry. Jedną ze sztuk zaprezentowałyśmy na deskach Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy przy prawie 900 osobowej widowni. Przedstawiona przez nas „Pantomima o Bożym Narodzeniu” zdobyła rozgłos i uznanie wśród lokalnej społeczności i władz samorządowych, pisały o niej lokalne dzienniki. W maju bieżącego roku wystawiłyśmy „Wesele by Czechow” Antoniego Czechowa. Występ ten również odbił się dużym echem.

Przewodnicząca naszego Koła w 2009 toku konkursie Gazety Pomorskiej na „Kobietę Przedsiębiorczą” zdobyła IV miejsce, otrzymała również tytuł „Agricola – Syn Ziemi” nadawany najbardziej przedsiębiorczym i aktywnym społecznie rolnikom.

W 2007 roku zajęłyśmy II miejsce za najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich na terenie kujawsko-pomorskim. W 2010 roku otrzymałyśmy Order „Zasłużony dla Kółek i Organizacji Rolniczych”. Członkinie naszego Koła posiadają wyróżnienia takie jak „Order Serca Matkom Wsi”, „Zasłużony dla Rolnictwa”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska