Chciałabym przedstawić bardzo krótką ale i bogatą w tradycję historię Koła Gospodyń Wiejskich w Tucholi. Istnieje ono od 1928 roku i zostało założone przez Marię Gulkowską z Kiełpina. Swoim zasięgiem w tamtym okresie objęło wszystkie wsie z gminy Tuchola. Początkowo spotkania odbywały się w prywatnych domach członkiń oraz w altanach. Już od początku swojego istnienia koło organizowało liczne kursy gotowania, przetwórstwa, prasowania, usztywniania kołnierzyków. Organizowano wówczas wycieczki do pobliskich Kartuz, Wieżycy.
W okresie drugiej wojny światowej działalność koła była zawieszona
W powojennej Polsce od 1949 roku przewodniczącą została Marta Deja, która ta funkcję sprawowała do 1960 roku. Potem przewodniczącą koła do 1980 roku została pani Waleria Czapiewska. Koło w tamtych okresie organizowano liczne wycieczki krajoznawcze, między innymi wyjazdy do Gdańska czy Warszawy. Latem czas spędzano na majówkach, a zimą -na kuligach. Członkinie chętnie pomagały sobie wzajemnie, wymieniając swoje doświadczenia w różnych dziedzinach życia.
Przy okazji organizowania kursów pieczenia, szycia, robienia na drutach nasza organizacja zajmowała się również rozprowadzaniem piskląt kurzych, kaczych, gęsich i indyczych. Organizowano pokazy odchowu cieląt, żywienia trzody chlewnej. Brałyśmy udział w wielu konkursach, takich jak: „Więcej kwiatów, owoców i warzyw” czy „Więcej mleka wysokiej jakości". Starałyśmy się wówczas dostosować do aktualnych zapotrzebowań gospodyń.
Naszą pierwszą siedzibą w Tucholi był Dom Rolnika wybudowany w czynie społecznym przez rolników z naszej gminy. Organizacja dalej rozszerzała swoje możliwości poprzez organizowanie kursów dla gospodyń, takich jak:nauka haftu kaszubskiego, kurs makramy, tkania artystycznego i wielu innych propagujących m.in. zdrowe odżywianie czy decoupage. Własnoręcznie wykonałyśmy np. stroje borowiackie, w których występujemy.
Bardzo cieszymy się z naszych osiągnięć. Od 2003 roku bierzemy czynny udział w Konkursie Kulinarne Dziedzictwo. W jego ramach przyznano nam perły dla produktu lokalnego: za „Mace Borowiackie” w 2007, Śliwki Cynamonki” w roku 2008 oraz „Banię Borowiacką” - w 2013roku.
Bierzemy czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Chętnie pomagamy w przygotowaniach, Majówek, Dni Borów Tucholskich, dożynkach czy też innych imprez. Prezentujemy też twórczość ludową oraz prace plecionkarskie z siana i wikliny. Uhonorowaniem tych działań jest przyznanie licznych odznaczeń, dyplomów i medali pamiątkowych przez władze Tucholi oraz zaprzyjaźnione miasta Lubtheen i Olching. Nadal jeździmy na różnego rodzaju wycieczki. Do zaprzyjaźnionego miasta Kuda-Zdrój w 2014 roku dofinansowanego przez Urząd Miejski w Tucholi. Ostatnio też zostałyśmy zaproszone do Brukseli przez europosła pana Tadeusza Zwiefkę. Byłyśmy też w 2011 roku w Tarnowskich Górach oraz w roku 2013 w Białymstoku na zaproszenia tamtejszych kół.
Od początku roku 2015 wszelkie informacje na temat wydarzeń z koła oraz z kół z naszej gminy są zamieszczane na facebooku pn. „Stowarzyszenie Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi”.
Zapraszamy na nasze stoiska. Będziemy wdzięczni za głosy oddane na nas.