Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGW Tuchola, powiat tucholski

Redakcja
nadesłane
Nazywam się Zenobia Majka, jestem przewodniczącą koła od 1980 roku. Zastąpiłam na tym stanowisku panią Walerię Czapiewską. Przyszło mi prowadzić działalność koła w okresie przemian ustrojowych, wejście Polski do Unii Europejskiej. Nasze koło liczy 18 członkiń.

Chciałabym przedstawić bardzo krótką ale i bogatą w tradycję historię Koła Gospodyń Wiejskich w Tucholi. Istnieje ono od 1928 roku i zostało założone przez Marię Gulkowską z Kiełpina. Swoim zasięgiem w tamtym okresie objęło wszystkie wsie z gminy Tuchola. Początkowo spotkania odbywały się w prywatnych domach członkiń oraz w altanach. Już od początku swojego istnienia koło organizowało liczne kursy gotowania, przetwórstwa, prasowania, usztywniania kołnierzyków. Organizowano wówczas wycieczki do pobliskich Kartuz, Wieżycy.

W okresie drugiej wojny światowej działalność koła była zawieszona

W powojennej Polsce od 1949 roku przewodniczącą została Marta Deja, która ta funkcję sprawowała do 1960 roku. Potem przewodniczącą koła do 1980 roku została pani Waleria Czapiewska. Koło w tamtych okresie organizowano liczne wycieczki krajoznawcze, między innymi wyjazdy do Gdańska czy Warszawy. Latem czas spędzano na majówkach, a zimą -na kuligach. Członkinie chętnie pomagały sobie wzajemnie, wymieniając swoje doświadczenia w różnych dziedzinach życia.

Przy okazji organizowania kursów pieczenia, szycia, robienia na drutach nasza organizacja zajmowała się również rozprowadzaniem piskląt kurzych, kaczych, gęsich i indyczych. Organizowano pokazy odchowu cieląt, żywienia trzody chlewnej. Brałyśmy udział w wielu konkursach, takich jak: „Więcej kwiatów, owoców i warzyw” czy „Więcej mleka wysokiej jakości". Starałyśmy się wówczas dostosować do aktualnych zapotrzebowań gospodyń.

Naszą pierwszą siedzibą w Tucholi był Dom Rolnika wybudowany w czynie społecznym przez rolników z naszej gminy. Organizacja dalej rozszerzała swoje możliwości poprzez organizowanie kursów dla gospodyń, takich jak:nauka haftu kaszubskiego, kurs makramy, tkania artystycznego i wielu innych propagujących m.in. zdrowe odżywianie czy decoupage. Własnoręcznie wykonałyśmy np.  stroje borowiackie, w których występujemy.

Bardzo cieszymy się z naszych osiągnięć. Od 2003 roku bierzemy czynny udział w Konkursie Kulinarne Dziedzictwo. W jego ramach przyznano nam perły dla produktu lokalnego: za „Mace Borowiackie” w 2007, Śliwki Cynamonki” w roku 2008 oraz „Banię Borowiacką” - w 2013roku.

Bierzemy czynny udział w życiu kulturalnym miasta. Chętnie pomagamy w przygotowaniach, Majówek, Dni Borów Tucholskich, dożynkach czy też innych imprez. Prezentujemy też twórczość ludową oraz prace plecionkarskie z siana i wikliny. Uhonorowaniem tych działań jest przyznanie licznych odznaczeń, dyplomów i medali pamiątkowych przez władze Tucholi oraz zaprzyjaźnione miasta Lubtheen i Olching. Nadal jeździmy na różnego rodzaju wycieczki. Do zaprzyjaźnionego miasta Kuda-Zdrój w 2014 roku dofinansowanego przez Urząd Miejski w Tucholi. Ostatnio też zostałyśmy zaproszone do Brukseli przez europosła pana Tadeusza Zwiefkę. Byłyśmy też w 2011 roku w Tarnowskich Górach oraz w roku 2013 w Białymstoku na zaproszenia tamtejszych kół.

Od początku roku 2015 wszelkie informacje na temat wydarzeń z koła oraz z kół z naszej gminy są zamieszczane na facebooku pn. „Stowarzyszenie Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich w Tucholi”.

Zapraszamy na nasze stoiska. Będziemy wdzięczni za głosy oddane na nas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska