Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KGW Warząchewka, powiat włocławski

Redakcja
KARTKA Z HISTORII KOŁA: Pierwsze Koło Gospodyń Wiejskich w Warzachewce Polskiej oficjalnie zostało założone w 1958r. Jego inicjatorkami były Zenobia Nowakowska i Marianna Ryniec z Warząchewki Polskiej. Z relacji ustnych świadków tamtych dni i luźnych zapisków wynika, że nie było problemu z naborem do organizacji. Członkiniami były przedstawicielki wszystkich Warzachewek. Pierwszą przewodniczącą Koła była Zenobia Nowakowska, ale z biegiem lat przewodniczące Koła zmieniały się.

Były nimi: Ewa Kwiatkowska, Marianna Ryniec, Maria Zawitowska, Marianna Zasada, Wacława Sobczak, Jadwiga Bajer. KGW miało własne dochody z organizowanych wówczas zabaw wiejskich w remizie OSP w Warząchewce (dla przykładu zabawa zorganizowana 8 maja 1971r. przyniosła dochód w postaci 1165zł). Zebrane środki finansowe panie przeznaczały na prowadzenie działalności kulturalnej, kulinarnej, wyposażenie miejscowej remizy, a także na wycieczki. Ze środków KGW sfinansowało w sierpniu w 1975 r 1976r. tzw "Dzieciniec letni dla dzieci". W 1983r. pieniądze w kwocie 1370zł. przeznaczono na zakup produktów na przygotowanie potraw, przetworów, materiałów do szycia, wyposażenie kuchni wiejskiej, periodyków dla gospodyń. Natomiast 12 września 1985r. KGW zorganizowało za kwotę 12 800zł. wycieczkę do Konina. 

Dokładnie nie wiadomo kiedy Koło przestało działać, niektórzy twierdzą, że zaczęło rozpadać się wraz ze stanem wojennym w Polsce.

Jednak po kilkunastu latach stagnacji, wśród miejscowych kobiet narodziła się idea odrodzenia Koła. I tak w roku 2013 doszło do reaktywacji KGW w Warzachewce. Funkcję przewodniczącej objęła pani Jadwiga Zasada, która swoją energią i dobrym słowem zachęca wszystkie członkinie do działania. Obecnie Koło liczy 20 członkiń. Są to panie w różnym przedziale wiekowym. Wspólnie się wspieramy i motywujemy do pracy i działania. Wszystkie chętnie i z zapałem podejmujemy się jakiegoś przedsięwzięcia. Już w tradycję naszą wpisało się uczestnictwo w wystawach stołów wigilijnych i wielkanocnych, uplatanie palmy wielkanocnej, która jest stałą dekoracją w niedzielę palmową w miejscowym kościółku, uplatanie wieńca dożynkowego, udział w konkursach kulinarnych jak np. na najlepszy żur kujawski - i tu w 2014r. ugowałyśmy najlepszy żur na kujawach, zajęłyśmy I miejsce, a w 2015r wróciłyśmy z wyróżnieniem, oraz w 2014r. zajęłyśmy I miejsce w konkursie "Zdrowa ryba", gdzie osobiście nasze potrawy wyróżnił Robert Sowa- mistrz kulinarny. Podczas gminnych dożynek odważnie występujemy na scenie z naszym repertuarem dożynkowym.  Współpracujemy z miejscową szkołą prowadzoną przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich, pamiętając o jej uczniach z okazji Dnia Dziecka a także zawsze służymy swoją pomocą przy organizowaniu przez szkołę majówki, Dnia pieczonego ziemniaka, Świeczkowiska- z okazji 11 listopada i 3 maja. Nie pomijamy również takich dni jak Dzień Kobiet i Dzień Matki. Na chwilę obecną powolutku ale z dużym zapałem przygotowujemy się do obchodów 25 lecia Koła.

Mottem naszego Koła stały się słowa: "... Kiedy tworzyłem kobietę postanowiłem ją uczynić wyjątkową. Stworzyłem jej ramiona na tyle silne by mogła dźwigać ciężar całego świata..!" I tak tymi silnymi, babskimi ramionami toczymy to nasze Koło z co raz to nowymi pomysłami. 

Pozdrawiam.

Andrzejewska Barbara.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska