Najwięcej sukcesów panie odnoszą w dziedzinie promowania potraw regionalnych. Na swoim koncie mają mnóstwo nagród, wyróżnień i medali. Ich potrawy są znane w całym kraju, a nawet w świecie.
Regionalną kulturę kultywują także poprzez upowszechnianie haftu borowiackiego. Mają własnoręcznie wykonane stroje borowiackie. Ich kolorystyka nawiązuje do barw otaczającej przyrody - odcienie brązu, złota i żółci. Rękawy bluzek i fartuszki zdobią misternie wyszyte motywy roślinne. -
Właśnie nasze stroje są tak charakterystyczne i cieszymy się bo jesteśmy rozpoznawalne na imprezach poza naszym regionem - mówi Zenobia Majka, szefowa KGW w Tucholi.
Panie bardzo chwalą sobie współpracę z burmistrzem Tucholi. Wspiera ich działania, a przede wszystkim - jak mówią - docenia to, co robią. Mają swoją salę w urzędzie, co jest dla nich tym bardziej cenne, że przez długie lata nie miały własnego kąta.
Koło Gospodyń Wiejskich w Tucholi jest siłą napędową dla pozostałych kół w gminie.
- Dużą bolączką jest brak napływu nowych, młodych kobiet, na wsi młode panie garną się, ale w mieście nie - dodaje Zenobia Majka. - A przecież warto. Zwiedzamy świat. Byłyśmy w Brukseli, Kudowie Zdroju i Czechach.
Jak podkreśla, tam, gdzie działa KGW, wieś żyje. Dlatego te instytucje nie mogą zniknąć z lokalnej przestrzeni. - Mamy dużo pracy, ale cieszymy się i zapraszamy na nasze kluski i pierogi - dodaje.
Znasz jeszcze inne KGW, którym należy się pochwała za aktywność? Na informację o kole, z krótkim opisem, zdjęciem i telefonem kontaktowym czekamy do 20 lipca. Należy wysyłać je na adres: [email protected].
Kolejnym etapem będzie głosowanie smsowe, które rozpocznie się 24 lipca, jego zakończenie zaplanowaliśmy na 17 sierpnia.