https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy bydgoskie uczelnie wrócą do zajęć stacjonarnych? UKW planuje po Wielkanocy, wiele zależy od skali pandemii

Małgorzata Pieczyńska
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przymierza się do wznowienia niektórych zajęć stacjonarnych po Wielkanocy, ale wiele będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej.
Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy przymierza się do wznowienia niektórych zajęć stacjonarnych po Wielkanocy, ale wiele będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej. Arkadiusz Wojtasiewicz/Archiwum
Bydgoskie uczelnie bardzo ostrożnie mówią o pierwszych przymiarkach do powrotu do kształcenia stacjonarnego. Taką próbę zamierza po Wielkanocy podjąć Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, ale wszystko zależeć będzie od rozwoju sytuacji epidemiologicznej.

Zobacz wideo: Sztuczne płuca Bydgoszczy pociemniały.

O planach częściowego powrotu do zajęć w formie tradycyjnej UKW poinformował już podczas pierwszego rekrutacyjnego spotkania online dla kandydatów na przyszłych studentów, które odbyło się 3 lutego.

Kilka dni temu prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor UKW, skierował w tej sprawie list do społeczności akademickiej. Napisał w nim m.in.: “Po analizach prowadzonych w gronie władz uniwersytetu przyjęliśmy, że pierwszą próbę częściowego powrotu do studiowania w trybie stacjonarnym podejmiemy po Świętach Wielkanocnych. Zakładamy, że początkowo byłyby to zajęcia praktyczne. Wszelkie pozostałe formy prowadzone byłyby jak dotychczas - w formie zdalnej. Decyzje dotyczące konkretnych kierunków oraz zajęć pozostawimy w gestii kolegiów”.

Jednocześnie rektor UKW zaznaczył, że priorytetem jest, oczywiście, zdrowie i bezpieczeństwo.

W Collegium Medicum UMK i WSG na razie tylko zajęcie praktyczne stacjonarnie

W Collegium Medicum UMK obowiązuje obecnie zarządzenie rektora, które zakłada w semestrze letnim kształcenie zdalne, dopuszczając możliwość przeprowadzenia zajęć praktycznych stacjonarnych.

- Na kierunkach medycznych zajęcia praktyczne, w tym kliniczne w szpitalach, odbywają się stacjonarnie - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Wykłady i egzaminy teoretyczne (trwa sesja) są zdalnie, egzaminy praktyczne w formie tradycyjnej. W zarządzeniu rektora na semestr letni jest możliwość powrotu na uczelnię. Taką informację społeczność akademicka otrzyma 2 tygodnie przed powrotem. Jednak na tę chwilę żadna decyzja nie zapadła, bo analizujemy sytuację epidemiologiczną.

Na razie żadnych konkretnych dat nie podajemy. Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej - mówi prof. BSW dr Włodzimierz Majewski, rektor Bydgoskiej Szkoły Wyższej.

W Wyższej Szkole Gospodarki na razie zajęcia odbywają się w formie hybrydowej.

- Rok akademicki 2020-2021 rozpoczęliśmy, zgodnie z planem, w systemie hybrydowym, co zawarliśmy w organizacji roku akademickiego z dnia 30 czerwca 2020 roku. - mówi doc. inż. Agnieszka Walczak-Beszczyńska, prorektor ds. rozwoju i filii WSG. - Obecnie nadal, zgodnie z wytycznymi MEiN, utrzymujemy realizację efektów uczenia się o charakterze praktycznym w formach stacjonarnych lub hybrydowych zgodnie z programami studiów. Na uczelni opracowane są procedury zachowania bezpieczeństwa w związku z Covid-19, które umożliwiają reagowanie na zmieniającą się sytuację oraz uchwalane są zewnętrzne akty prawne. Mamy też powołany przez rektora Zespół ds. Profilaktyki Epidemiologicznej, który monitoruje sytuację.

W Bydgoskiej Szkole Wyższej decyzji o powrocie do zajęć stacjonarnych na razie nie ma

Na powrót do zajęć stacjonarnych oczekuje też Bydgoska Szkoła Wyższa.

- Na razie żadnych konkretnych dat nie podajemy. To będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej - mówi prof. BSW dr Włodzimierz Majewski, rektor uczelni. - Obecnie obowiązuje zdalny system nauczania. Wyjątek stanowią przedmioty wymagające bezpośredniego kontaktu z wykładowcami akademickimi. Chodzi o pracownie specjalistyczne i laboratorium. Zajęcia te odbywają się stacjonarnie w małych grupach w pełnym reżimie sanitarnym. Zanim zapadła decyzja o kształceniu zdalnym na uczelniach, sami wprowadziliśmy to rozwiązanie. Na 11 kierunków z uprawnieniami magisterskimi, które mamy, 5 z nich to kierunki z zakresu nauk medycznych i o zdrowiu. Duża liczba studentów z tych kierunków pracuje w placówkach zdrowia, szpitalach i z uwagi na zagrożenie Covid-19 sygnalizowali nam już w październiku ub. roku konieczność przejścia na tryb zdalny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

i
iga55

Ja tam nie narzekam na edu zdalną, a zwłaszcza na moją BSW. Zajęcia przeprowadzane są bez problemów, normalnie, można wszystko zaliczać. Ogólnie to całkiem spoko miejsce.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska