MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy podłoga źle grzeje?

(MKJ)
Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego najlepiej zlecić fachowcowi
Wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego najlepiej zlecić fachowcowi Fot. tece
Ogrzewanie podłogowe miało poprawić nam komfort cieplny w mieszkaniu. Niestety, nie grzeje tak, jak tego oczekiwaliśmy.

Czy popełniliśmy jakiś poważny błąd w montażu?

Przyczyna takiego stanu rzeczy rzeczywiście może tkwić w montażu, chociaż warto też się przyjrzeć, czy błędów nie było w samym systemie lub jego projekcie.

Najlepszy instalator
Gwarancję tego, że ogrzewanie podłogowe zapewni w domu optymalny komfort cieplny, mamy tylko wówczas, gdy wykona je doświadczony instalator, na podstawie opracowanego projektu. Samodzielne wykonywanie prac najczęściej skutkuje wieloma uchybieniami, których usunięcie może być nie tylko trudne, ale też bardzo kosztowne.

Z czego budować i jak prowadzić?

Do budowy instalacji stosuje się najczęściej rury wielowarstwowe, które układa się w pętle, ślimaki bądź meandry. Niska temperatura w domu może być efektem zbyt dużych odległości w ich rozmieszczeniu.

- Moc grzewcza posadzki jest w ogrzewaniu podłogowym ograniczona, głównie z uwagi na temperaturę wody, jaką może być zasilana instalacja - mówi Andrzej Durda, z firmy TECE. - Nie może być ona wyższa niż 50 stopni C. Dlatego, aby zapewnić komfort cieplny, zalecamy układanie rur w odstępach 100 - 300 mm.
Z uwagi na podwyższone straty ciepła, większe zagęszczenie przewodów możemy założyć w okolicach okna. Należy pamiętać także o tym, że rur nie montuje się w miejscach, które na trwale zostaną w mieszkaniu zabudowane - czyli tam, gdzie planujemy np. szafę we wnęce..

Posadzka z dobrą izolacją
Częstym błędem, mającym wpływ na komfort cieplny w domu, jest niewłaściwe wykonanie izolacji termicznej posadzki. Wtedy większość ciepła zamiast przedostawać się do pomieszczenia ucieka na zewnątrz.

Jak ułożyć rury?
Rury powinny być układane na odpowiedniej grubości izolacji rolowanej ze styropianu lub płytach systemowych z tworzyw sztucznych. W przypadku podłogi przylegającej do gruntu, należy zastosować także izolację przeciwwilgociową.
Pokrycie posadzki w ogrzewaniu podłogowym może być wykonane praktycznie z każdego materiału - nie tylko płytek ceramicznych, ale także wykładziny, terakoty czy parkietu. Jednak rodzaj pokrycia należy uwzględnić już na etapie projektowania instalacji.

W trakcie zakupu materiału, powinniśmy koniecznie zwrócić uwagę na to, czy jest on przystosowany do takiego systemu i posiada wystarczająco niski współczynnik tzw. oporu cieplnego. W przeciwnym wypadku, nawet mimo dobrze ułożonej instalacji, temperatura w domu będzie i tak zbyt niska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska