MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kiedy polski turysta zachoruje

Karina Bonowicz
fot. sxc
Wybierając się na wakacje za granicę, niewielu z nas myśli o tym, że podczas wypoczynku może nam nie dopisać zdrowie.

Kraje objęte EKUZ

Kraje objęte EKUZ

Do krajów objętych Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego należą: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Lichtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania oraz Włochy.

Dlatego warto mieć przy sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, żeby w razie nagłego wypadku otrzymać pomoc medyczną.

- Wybieram się na wakacje do Grecji i zastanawiam się, co będzie, jeśli nagle zachoruje - zastanawia się nasza Czytelniczka. - Nie jestem już studentką, więc nie wiem, w jaki sposób mogę się teraz ubezpieczyć.

Kiedy podczas zagranicznych wakacji niezbędna okaże się pomoc medyczna, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdzi nasze prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej. Prawo otrzymania karty EKUZ przysługuje każdej osobie ubezpieczonej w Narodowym Funduszu Zdrowia (a także członkom rodziny zgłoszonym do ubezpieczenia).

Jak otrzymać EKUZ?
- Aby otrzymać kartę EKUZ należy pobrać formularz wniosku w najbliższej placówce NFZ - wyjaśnia Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Bydgoszczy. - Można go także pobrać z naszej strony internetowej: www.nfz.gov.pl. Wypełniony druk należy złożyć osobiście, faksem, drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty w swoim oddziale lub delegaturze NFZ. Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający ubezpieczenie i przedstawić dowód tożsamości ze zdjęciem. Karta jest imienna i wydawana od ręki.

Co daje EKUZ?

- Karta daje prawo do korzystania z podstawowych świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach jak ubezpieczony obywatel danego kraju - mówi Barbara Nawrocka. - Dotyczy to jednak wypadków nagłych, a nie leczenia planowego. Nie możemy więc w ramach tej karty zrobić sobie np. przeglądu jamy ustnej.
Karta wystawiana jest na 2 miesiące, licząc od końca miesiąca, za który została odprowadzona ostatnia składka na ubezpieczenie zdrowotne.

Oprócz karty EKUZ warto jednak postarać się też o dodatkowe, płatne ubezpieczenie turystyczne. Ile trzeba będzie dopłacić? Wszystko jest uzależnione od ubezpieczyciela, długości pobytu za granicą, a czasem także od kraju pobytu.

Formalności najlepiej załatwić około 2 tygodnie przed planowanym wyjazdem. Zwłaszcza teraz, kiedy zaczęły się wakacje, kolejka osób zgłaszających się po EKUZ wciąż rośnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska