https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kierowca z Brześcia Kujawskiego oskarżony o udział w handlu ludźmi. Od 2022 roku czeka na proces w Wielkiej Brytanii

Maciej Czerniak
Polski kierowca został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii. Oskarżono go o udział w handlu ludźmi. Od 2022 roku czeka na swój proces.
Polski kierowca został zatrzymany na terenie Wielkiej Brytanii. Oskarżono go o udział w handlu ludźmi. Od 2022 roku czeka na swój proces. gov.uk/zdjęcie ilustracyjne
Został zatrzymany w 2022 roku w związku z podejrzeniem o udział w handlu ludźmi. "Dowodów na moją winę nie ma żadnych, zdjęto mi areszt, ale czekam w zawieszeniu", mówi oskarżony. Proces miał się rozpocząć w ubiegłym roku, ostatecznie został przełożony na 2025 rok.

- Sytuacja, w której się znalazłem, jest kuriozalna. Czuję się, jak bohater kiepskiego filmu - mówi pan Sławomir, mieszkaniec Brześcia Kujawskiego. - Dowodów na moją winę nie ma żadnych, zdjęto mi areszt, ale czekam w zawieszeniu.

Tłumaczy, że kilka tygodni temu był w drodze na swoją rozprawę w sądzie w Anglii, ale na trasie dostał wiadomość od adwokata, że postępowanie zostało odroczone do 2025 roku. - Moja prawnik mnie uspokaja, mówi, że tamtejszy prokurator działa wbrew logice. Też to wiem, ale ta sprawa wisi nade mną jak miecz Damoklesa.

Historię pana Sławomira opisywaliśmy już kilka razy w 2022 i 2023 roku. To kierowca samochodów ciężarowych. Został ujęty w nocy z 12 na 13 lipca 2022, kiedy wracał z Manchesteru do miasta docelowego w Belgii. Zatrzymał się na postój przy autostradzie niedaleko angielskiego Dover. W nocy obudzili go funkcjonariusze policji, skuli i zatrzymali. Zarzucono udział w handlu ludźmi. Policję miało wezwać dwóch Wietnamczyków, którzy przebywali na pace jego ciężarówki.

Nie zna pokrzywdzonych, nie zna aresztowanych

- To się wszystko razem nie trzyma - komentował kierowca, kiedy po raz pierwszy się z nim skontaktowaliśmy. - Według tego, co powiedzieli policji, ja ich porwałem w Manchesterze, nie skrępowałem ich, nie zakneblowałem, zostawiłem im jeszcze w kieszeniach telefony, dojechałem około godz. 19 w okolice Dover i udałem się na spoczynek. Oni natomiast nie zrobili nic, obudzili się około godziny pierwszej w nocy i zadzwonili na policję. Wtedy ich namierzono i zaczęła się moja gehenna w Wielkiej Brytanii. Opis tej sytuacji dostałem dopiero, kiedy policja zadała mi pytanie, skąd jadę, gdzie byłem.

Mężczyzna został aresztowany. Dodatkowo do sprawy zatrzymano trzech innych mężczyzn. Brytyjska policja informuje, że są nimi: 28-letni Krekar Ibrahim Maarof, mieszkaniec Salford, 24-letni Mohammed Rajab z Coventry i Tuyen Phung, lat 34, bez stałego adresu. Wszyscy zostali oskarżeni o "spisek w celu porwania i dwa przestępstwa na podstawie ustawy o współczesnym niewolnictwie". Działania były przeprowadzone - jak informuje policja - "w ramach śledztwa prowadzonego przez detektywów z Kent i Essex z wydziału ds. ciężkich przestępstw".

Mówi, że nie zna ani zatrzymanych, ani pokrzywdzonych. Adwokat wyznaczona mu z urzędu zdołała doprowadzić do wypuszczenia Polaka z aresztu i możliwości umieszczenia do w mieszkaniu, które na Wyspach opłacał mu polski pracodawca. Zatrzymany musiał jednak do drugi dzień meldować się na policji. W styczniu 2023 roku brytyjski sąd złagodził te sankcje wobec Polaka. Teraz musi on kontaktować się telefonicznie z policją.

Sławomir wyjaśnia, że wspomnianej nocy na pace znajdowały się co najmniej dwa narzędzia, którymi można było przeciąć plandekę i uciec, np. w czasie postoju czy na światłach. Część bagażowa nie była zamknięta, znajdowały się w niej puste palety. Przypuszcza, że imigranci musieli przebywać nielegalnie na terenie Wielkiej Brytanii. - Prawdopodobnie doradzono im, że w ten sposób mogą uzyskać status osoby pokrzywdzonej na terenie Wielkiej Brytanii i zostać objęci ochroną - mówi.

Mieszkańcowi Brześcia Kujawskiego może grozić nawet do 15 lat więzienia. Już krótko po zatrzymaniu Polaka skontaktowaliśmy się w jego sprawie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Otrzymaliśmy informację, że sytuacja Pietrzaka "jest Konsulowi znana".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska