Kierowniczka, oskarżana przez pracowników o mobbing, straciła stanowisko. Od razu

Katarzyna Piojda
Dwie pracownice GOPS, pani Katarzyna (z prawej) i pani Dorota, odważyły się jako pierwsze opowiedzieć nam, co dzieje się w ich firmie.
Dwie pracownice GOPS, pani Katarzyna (z prawej) i pani Dorota, odważyły się jako pierwsze opowiedzieć nam, co dzieje się w ich firmie. Andrzej Muszyński/archiwum GP
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białych Błotach straciła posadę. - Wręczyłem jej wypowiedzenie - mówi wójt Maciej Kulpa.

- Sprawiedliwości stało się zadość - twierdzą pracownice GOPS w Białych Błotach (powiat bydgoski), prosząc o zachowanie anonimowości. Mówią też, że wreszcie odetchnęły. - Na tę chwilę czekałyśmy prawie 11 lat. To znaczy tak długo, jak pani Przyborska tutaj pracuje.

O sporze w białobłockim ośrodku między szefową a częścią jej pracowników pisaliśmy niejednokrotnie. Ostatni raz - w listopadzie zeszłego roku. - Każdy ma myśleć tak, jak nasza pani kierownik albo zostaje zwolniony - opowiadała nam pani Katarzyna, która jeszcze pół roku temu była księgową w GOPS.

Nasza rozmówczyni przepracowała w tej firmie ponad 28 lat. - Dostałam wypowiedzenie właściwie z dnia na dzień. Krótko po tym, jak zaczęłam działać w związkach zawodowych - wspomina kobieta, która nigdy wcześniej nie dostała upomnienia, a tym bardziej nagany. - Współtworzyłam ten związek.

Związek zawodowy powstał, żeby naprawić sytuację w ośrodku, tzn. relacje na linii szefowa - pracownicy.

Przeczytaj również: Czy w ośrodku pomocy społecznej w podbydgoskich Białych Błotach trwa mobbing?

Zakazy i nakazy

Grupa przeciwna Przyborskiej oskarżała ją o mobbing. Obrażanie ludzi, nierówny podział obowiązków, zakazy i nakazy, poniewieranie jednych osób i faworyzowanie innych. O takich przypadkach opowiadały nam pracownice.

Przyborska odpierała zarzuty. Przekonywała, że to wszystko zostało z palca wyssane. Liczba pozwów, kierowanych przeciw niej do sądów, jednak wzrastała.

Katarzyna Kirstein-Piotrowska, ówczesna wójt Białych Błot, o konflikcie wiedziała, ale żadnych decyzji personalnych nie podjęła. Podkreślała natomiast, że kierowniczka GOPS to specjalista w swojej branży i że ośrodkiem dobrze kieruje. - My tego nie negujemy, bo nasza szefowa jest fachowcem. My tylko nie zgadzamy się na poniżające traktowanie nas - dodawały pracownice. - Pani wójt chroni naszą panią kierownik. Taka prawda.

Historia lubi się powtarzać. Przyborska wcześniej pracowała w Bydgoszczy. - Musiała odejść, bo tam też wywołała skandal. Krótko po tym znalazła pracę w Białych Błotach.

Kadra ośrodka pomocy sama szukała pomocy. Na zewnątrz, poza gminą. Choćby u ekspertów, którzy zajmują się przypadkami mobbingu.

Ryszard Musielewicz, prezes Stowarzyszenia Anty-mobbingowego z Bydgoszczy, określa sprawę w białobłockim GOPS jako ewenement w skali kraju. Nigdy jeszcze tak wielu pracowników jednej firmy nie zgłosiło się do nich. - Na 24 pracowników GOPS, zgłosiło się 12. Przeprowadziliśmy badania. Według naszych ustaleń tam występuje mobbing. Walczyliśmy półtora roku, żeby skutecznie rozwiązać konflikt.

Utrata zaufania

Maciej Kulpa jesienią wygrał wybory na wójta Białych Błot. Kirstein-Piotrowska przegrała, więc musiała odejść.

Teraz jej los podzieliła jej dawna pracownica. - Wręczyłem pani Przyborskiej wypowiedzenie w miniony piątek, w trybie natychmiastowym - informuje wójt Kulpa. - Nie mogłem pozwolić na to, aby konflikt narastał. Straciłem zaufanie do pani Przyborskiej. Ta pani nie musi pojawiać się w pracy, zwolniłem ją bowiem z obowiązku świadczenia pracy. Przysługuje jej teraz zaległy urlop i trzy dni na poszukanie nowej pracy.

Wczoraj Przyborska nie zjawiła się w pracy.

Ryszard Musielewicz ze stowarzyszenia mówi, że koniec jej pracy w GOPS nie oznacza końca tej historii. - Sprawy jej założone, toczą się w sądzie - kontynuuje prezes Musielewicz.

Czytaj e-wydanie »

Wideo

Komentarze 59

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
antek

Mobbing to coraz częstsze zjawisko w polskich firmach. Moim zdaniem takie sytuacje zawsze należy zgłaszać i oddać sprawę do sądu. U nas w pracy szef wyżywa się na pracownikach i z tego co wiem chcą oni iść do prawnika - Pana Wawrzyńca Chróścielewskiego po pomoc. Mam nadzieję, że uda im się wygrać sprawę bo czasami atmosfera w firmie jest nie do zniesienia.

z
zapytuję
W dniu 13.02.2015 o 12:41, Sprzątaczka napisał:

TY sikaj prosto i nie oblej deski klozetowej!!!!!!!!!!!!

Za mało wykrzykników w celu wzmocnienia przekazu.
 Poza tym mały błąd logiczny: jeśli będę sikał prosto to z pewnością obleję deskę a z pewnością ścianę więc będziesz miała więcej pracy - prawa fizyki.

P
Przemko

Teraz widać, że jeśli ktoś myśli inaczej niż była księgowa GOPS, która rozpętała tę aferę - niby konflikt - to jest zły, a tak nie dawno w prasie wypowiadała się:"- Każdy musi myśleć tak, jak nasza pani kierownik albo zostanie zwolniony - uważa pani Katarzyna, która jeszcze we wrześniu była zatrudniona jako księgowa w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w podbydgoskich Białych Błotach."

Coś tu nie gra...

Więc proszę nie wypowiadać się za wszystkich pracowników GOPS. Robicie olbrzymią krzywdę tocząc prywatną wojnę.To jest podłe!!!

m
mieszkaniec BB

Przyborska sama zapracowała sobie na taką opinię!!!!! Przeczytaj jeszcze raz artykuł bo nie rozumiesz czego dotyczy problem!

C
Co na to Piojda?

Czy Was już po...bało po wyborach w tych Białych Błotach. Piszę do tych wszystkich jak: „Stokrotki” „Mieszkaniec BB” i innych podobnych. Szkalujecie i niszczycie człowieka, któremu mieszkańcy BB tak dużo zawdzięczają w temacie gminnej pomocy społecznej  – tak, tak...  „Stokrotka” i ta reszta - śmieszne – podejrzewam, że jesteście pracownikami/cami GOPS w Białych Błotach – jeśli tak to pytam: dlaczego wcześniej przed objęciem urzędu GOPS  przez Panią Beatę Przyborską nie potrafiliście rozbudować tej tak potrzebnej dla jej mieszkańców i osób niepełnosprawnych  pomocy (WTZ, ZAZ, świetlice itp.)

Co ciężko... – czy wiedzy (oleju) za mało w głowie? 

 

 

S
Sprzątaczka
W dniu 10.02.2015 o 16:35, zapytuję napisał:

Ale ja  sikam na stojąco, więc dlaczego ty do mnie per pani?

TY sikaj prosto i nie oblej deski klozetowej!!!!!!!!!!!!

m
mieszkaniec BB

"Sprawiedliwy" ty chyba nie rozumiesz istoty problemu, Przyborska może i coś tam dla gminy zrobiła ale chodzi głównie o to w jaki sposób ona się zachowuje i jak podle traktuje ludzi !!! Osoba chora na władzę, despotka, manipulantka nie powinna kierować ludźmi, nikt inny tylko kierownik odpowiada za atmosferę w pracy i relacje na linii kierownik-pracownicy, pracownicy-pracownicy, a do czego ona doprowadziła...??? Gdyby była dobrym pracodawcą pracownicy nie buntowaliby się przeciwko jej zarządzaniu. Zresztą wystarczy też poczytać w internecie i prasie, że te same zarzuty stawiali jej pracownicy w poprzednim miejscu pracy...chyba to o czymś świadczy...?

I jeszcze jedno, wierząc w to co piszesz, że jej nie znasz, to nie masz pojęcia jaka to jest osoba więc jak śmiesz podważać opinię osób, które znają ją osobiście! ale nadal uważam że jesteś B.P.

z
zapytuję
W dniu 11.02.2015 o 18:48, SPRAWIEDLIWY napisał:

pewnie jesteś baba -chłop....

Jesteś równie zabawny jak Hoffman uczciwy.

z
zapytuję
W dniu 11.02.2015 o 19:21, SPRAWIEDLIWY napisał:

Wpisując się pierwszy raz,chciałem wyrazić tylko to co słyszałem,od wielu ludzi na temat niektórych pań z GOPS-u.Nie miałem zamiaru zaglądać tutaj więcej.Ale widzę ku mojemu zdziwieniu,że to co pisałem pokrywa się z prawdą,bo w polemikę ze mną wdały się właśnie pracownice GOPS i członkowie ich rodzin.Uderz w stół nożyce się odezwą-prawda stara jak świat.I jeszcze jedno mieszkańcu BB-delikatnie mówiąc z klapkami na oczach.Ja nie znam i nawet nigdy nie miałem możliwości poznać P.Przyborskiej,znam jednak tak jak większość mieszkańców BB jej dokonania,oczywiście wyłączając kilkunastoosobową klikę.Uważam też,że pani Przyborska pewnie sama w niedługim czasie zrezygnowałaby z tego stanowiska ,gdyby miała dalej pracować z tak niekopetentnymi i leniwymi podwładnymi.Mam jednak nadzieję,że nowy wójt,szybko przekona się jaką ma kadrę w GOPS-e.

I dalej te same błędy w interpunkcji......

S
SPRAWIEDLIWY
W dniu 10.02.2015 o 22:49, mieszkaniec BB napisał:

Ktoś tu straszy telewizją? :DWiadomo kto stanie przed kamerami:  znajomi Przyborskiej, którym załatwiła pracę lub członkom ich rodzin (też pracownicy WTZ) albo podopieczni,  którym też załatwiła robotę w świetlicach czy dała większe zasiłki...teraz muszą odwdzięczyć się za "pomoc" bo Przyborska nie daje nic za darmo!!! i będą mówić to co ona im nakaże...!!! ps.obserwator, obserwator II, sprawiedliwy czyli pani B.P, nawet znaki interpunkcyjne stawiasz  w ten sam sposób..

Wpisując się pierwszy raz,chciałem wyrazić tylko to co słyszałem,od wielu ludzi na temat niektórych pań z GOPS-u.Nie miałem zamiaru zaglądać tutaj więcej.Ale widzę ku mojemu zdziwieniu,że to co pisałem pokrywa się z prawdą,bo w polemikę ze mną wdały się właśnie pracownice GOPS i członkowie ich rodzin.Uderz w stół nożyce się odezwą-prawda stara jak świat.I jeszcze jedno mieszkańcu BB-delikatnie mówiąc z klapkami na oczach.Ja nie znam i nawet nigdy nie miałem możliwości poznać P.Przyborskiej,znam jednak tak jak większość mieszkańców BB jej dokonania,oczywiście wyłączając kilkunastoosobową klikę.Uważam też,że pani Przyborska pewnie sama w niedługim czasie zrezygnowałaby z tego stanowiska ,gdyby miała dalej pracować z tak niekopetentnymi i leniwymi podwładnymi.Mam jednak nadzieję,że nowy wójt,szybko przekona się jaką ma kadrę w GOPS-e.

S
SPRAWIEDLIWY
W dniu 10.02.2015 o 16:35, zapytuję napisał:

Ale ja  sikam na stojąco, więc dlaczego ty do mnie per pani?

pewnie jesteś baba -chłop....

m
mieszkaniec BB

Ktoś tu straszy telewizją? :D

Wiadomo kto stanie przed kamerami:  znajomi Przyborskiej, którym załatwiła pracę lub członkom ich rodzin (też pracownicy WTZ) albo podopieczni,  którym też załatwiła robotę w świetlicach czy dała większe zasiłki...teraz muszą odwdzięczyć się za "pomoc" bo Przyborska nie daje nic za darmo!!! i będą mówić to co ona im nakaże...!!!

 

ps.

obserwator, obserwator II, sprawiedliwy czyli pani B.P, nawet znaki interpunkcyjne stawiasz  w ten sam sposób.... :-D

z
zapytuję
W dniu 10.02.2015 o 13:35, SPRAWIEDLIWY napisał:

A jednak zdziwi się pani,że jestem osobą nawet nie znającą osobiście b.kierownik GOPS-u.A będzie się pani mogła o tym przekonać,jak zaproszę TVN.Domyślam się ,że jest pani jedną z tych gnębionych pracownic GOPS-u.Bedzie miała pani możliwość stanąć przed kamerami,z ludźmi,którym powinna pani pomagać.Ja wiem jakie zdanie ma 90% podopiecznych o b.kierownik,a jakie o pani i pani koleżankach.Wtrąciłem się do tej dyskusji,bo już od dłuższego czasu słyszę jak kilka pań z GOPS-u traktuje ludzi.Wstydu panie nie macie.Dostałyście te posadki,może również po znajomości i myślicie ,że macie prawo żeby poniżać ludzi. Nie wiem czego wymagała od was b.kierownik,ale o tej osobie słyszałem same dobre słowa i to od osób,które doświadczyły od niej wszelakiej pomocy.I właśnie zdanie tych osób powinien wójt wziąć sobie do serca.A pani..(anonimowa pracownico GOPS-u chce mieć dobrą posadkę,wysokie wynagrodzenie i święty spokój....)

Ale ja  sikam na stojąco, więc dlaczego ty do mnie per pani?

S
SPRAWIEDLIWY
W dniu 08.02.2015 o 23:34, mieszkaniec BB napisał:

Znam Przyborską  szmat czasu, ona jest znienawidzona w całej gminie i poza nią! powiem jedno ta osoba ma jakieś zaburzenia, problemy z własnym ego, to despotka, która manipuluje wszystkimi wokół, nie tylko podopiecznymi i pracownikami ale i własną rodziną, a poza tym patrzy tylko na własne korzyści. Ona nigdy nie powinna piastować takiego stanowiska jakie piastowała. Nikomu nie jest jej żal w gminie, kogo spotykam mówi, że czas najwyższy, że wójt zrobił z nią porządek.

KŁAMSTWO,KŁAMSTWO,KŁAMSTWO!!!!!!!!!!!!!Zobaczymy przed kamerami TVN,co mówią ludzie.Dlaczego kłamiesz.Jesteś głosem pewnie tylko swojej żony.

S
SPRAWIEDLIWY
W dniu 09.02.2015 o 16:12, mieszkaniec BB napisał:

obserwator, obserwator II kompromitujesz się wypowiedziami! Jak wcześniej było napisane znam osobiście Przyborską, mam kontakt z pracownikami gops  i mieszkańcami gminy, którzy korzystając z pomocy ośrodka mieli bezpośredni kontakt z nią, więc to co podaję to są fakty, których ty nie przyjmujesz do wiadomości, poza tym bardzo emocjonujesz się wszystkimi wypowiedziami w tym wątku więc pewnie jesteś panią B.P. więc tym bardziej nie kompromituj się!

MIESZKAŃCU BB,TY ZNASZ pracownice GOPS(pewnie mąż jednej z nich),a ja znam ludzi ,którzy powinni być godnie i w miarę grzecznie obsługiwani przez te panie.Wyjdź na ulice i popytaj ludzi ...Ja na miejscu b. kierownik już dawno bym je zwolnił za brak kompetencji i jakby zobaczyły jak jest na bezrobociu(innej pracy nie znalazłyby,jestem przekonany że nie potrafią nic innego robić)to wtedy może nauczyłyby się szacunku do ludzi.

Dodaj ogłoszenie