Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kijewo Królewskie. Będą nowe drogi i miejsca rekreacji

Rozmawiała: Monika Smól
Mieczysław Misiaszek
Mieczysław Misiaszek fot. (mona)
Rozmowa z Mieczysławem Misiaszkiem wójtem gminy Kijewo Królewskie.

- Budżet gminy po stronie dochodów to 13,9 mln złotych. Planowane wydatki to 15 mln złotych. Będzie dziura?

- Zaplanowaliśmy deficyt budżetowy w wysokości 1,11 mln złotych. I zaciągnięcie pożyczek. Chcemy w bieżącym roku zrealizować dużo inwestycji - łącznie na 4,9 mln złotych.

- Które z tych inwestycji są najbardziej oczekiwane przez mieszkańców?

- Planujemy budowę kanalizacji Bągart-Bajerze-Szymbor-no za 1,9 mln złotych. Dostaniemy na to dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Mieszkańców zapewne ucieszy, że będziemy także budować odcinek drogi z Trzebcza Królewskiego do Bajerza. Koszt tej inwestycji to 1,5 mln złotych. Ponadto, radni zgodzili się dołożyć 20 tysięcy złotych na budowę boiska wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej w Brzozowie. Z powodu przetargów, których nie mogliśmy rozstrzygnąć przez zbyt wysokie kwoty w ofertach, zadanie to przeszło z roku ubiegłego na ten. Teraz już nic nie stanie na przeszkodzie, aby budować. W Brzozowie będzie można grać w różne gry zespołowe. W ciągu dnia korzystać będą z niego uczniowie, po południu - mieszkańcy. Dodatkowo, zbudowane zostaną podjazdy oraz zaplecze socjalne. Chcemy też zlikwidować baraki przy boisku piłkarskim w tej wsi. W ich miejsce zbudowane zostaną toalety, prysznice, szatnie, co na pewno poprawi estetykę tego obiektu.

- Co do zrealizowania zaplanowano na ten rok w ramach "Odnowy Wsi"?

- Utwardzenie terenu przy blokach w Kosowiźnie. Teraz jest grząski, musi więc zostać utwardzony i chcemy tam położyć polbruk. Powstaną chodniki, woda opadowa będzie odprowadzana do studzienki i kanalizacji, wokół ma być więcej zieleni, aby powstał teren rekreacyjny. Poza tym, w ramach "Odnowy Wsi" zlecimy częściowy remont świetlicy wiejskiej w Szymbornie. Funkcjonuje tam przedszkole. Na atrakcyjności ma zyskać jego otoczenie - zostanie ocieplony, pomalowana będzie elewacja a piwnica odremontowana. Natomiast w Kiełpiu na Osadę Średniowieczną zagospodarujemy teren przy świetlicy. Miejsce do rekreacji z placem zabaw stworzymy również w Napolu - przy głównej trasie w kierunku Trzebcza. Będą ławeczki, mała wiata jak altana, posiana trawa i więcej zieleni. Złożymy wniosek przez Lidera, aby pozyskać fundusze na taki teren rekreacyjny dla Watorowa. Teren mamy tam trawiasty, chcemy go ogrodzić, zrobić nasadzenia, uporządkować. Będziemy też wnioskowali o środki na budowę dwukilometrowego odcinka ścieżki rowerowej z Napola do Kijewa.

- W Kijewie Królewskim też zaplanowano jakieś zadania?

- W 2010 roku położony został polbruk na jednej z ulic osiedlowych. W tym roku chcemy w ten sam sposób zrobić kolejny odcinek - długości 300 metrów. Myślę, że będziemy to robili systematycznie, co roku jedną jezdnię. Ponadto, zmieni swój wygląd pawilon szkolny przy Zespole Publicznych Szkół. Rozebrany zostanie dach, położona jego nowa konstrukcja. Budynek zostanie ocieplony, będzie miał odnowione łazienki a to wszystko do 30 czerwca. Obecnie zajęcia tam mają uczniowie klas 1-3, ale po remoncie chcemy by mieściły się tam wyłącznie zerówki. Będziemy od września mieli ich dwie grupy - starszą i młodszą.

- Nie udało się w 2010 roku dokończyć budowy domu dla pogorzelców z Kiełpia. W tym pójdą już na swoje?

- Mamy dużo materiałów budowlanych od księdza Daniela Adamowicza z toruńskiego "Caritasu". Dokupiliśmy to, co niezbędne. Długo czekaliśmy na pozwolenie na budowę, potem zima wstrzymała roboty. Chcemy, aby ta budowa została jak najszybciej zakończona.

- Kijewska Ochotnicza Straż Pożarna obchodzi stulecie istnienia. Zorganizujecie wielką fetę?

- Straż założył pradziadek posła Karpińskiego w czasie zaborów, gdy byliśmy pod panowaniem niemieckim. Chcemy to święto połączyć z obchodami Święta Gminy, które zaplanowaliśmy na 23 lipca. Dofinansujemy tę imprezę. Będą zawody, pokazy i wiele atrakcji, które cały czas planujemy.

- Jakie drobne remonty ujęto w planach?

- W Szymbronie gospodarskim sposobem zrobimy boisko. Młodzieży na tym zależy. Poprawione i uzupełnione zostaną fragmenty chodnika w kierunku szkoły w Trzebczyku. Chcemy też rozpocząć zdejmowanie eternitu z naszych obiektów. Na to i jego utylizację staramy się o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowi- ska i Gospodarki Wodnej. Zaczniemy od remontu Klubu Integracji Społecznej, gdzie ponadto pomalujemy wnętrza, wymienimy dach oraz okna.

- Oświata i pomoc społeczna także dla gminy Kijewo są wielkim balastem?

- Na pomoc społeczną musimy przekazać blisko 2 mln złotych. To bardzo dużo, jak na gminę. Do szkół dopłacamy około milion złotych. Koszty ich utrzymania, dowożenia dzieci są - jak co roku - ogromne.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska