https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Klikasz i wiesz!

Agnieszka Domka
Dzięki specjalnej stronie internetowej Ministerstwa Pracy sprawdzimy, czy firma, która wysyła nas do pracy za granicą robi to zgodnie z prawem.

     Ukazują się różne informacje na temat pracy Polaków za granicą. Na stronie internetowej
     www.praca.gov.pl
     
znajduje się lista koncesjonowanych pośredników, którzy posiadają odpowiednie zezwolenia na pośrednictwo pracy za granicą i tylko oni mogą legalnie kierować Polaków do pracy. - Obecnie na liście jest 114 takich firm. Weryfikujemy ją na bieżąco. Nierzetelni pośrednicy są systematycznie eliminowani! - ostrzega Aleksandra Sawicka z biura prasowego resortu pracy.
     Jak sprawdzić, czy mamy do czynienia z uczciwym pośrednikiem? Po uruchomieniu strony www.praca.gov.pl najeżdżamy kursorem na ramkę UP. Kiedy wyświetli się link "Publikacje", klikamy na "Niepubliczne pośrednictwo pracy". I wiemy wszystko.
     Można też prościej: wystarczy wpisać www.praca.gov.pl/Npp.
     Trzy możliwości
     
Szacuje się, że blisko 250 tys. rodaków pracuje legalnie za granicą, głównie w Niemczech. Najwięcej w rolnictwie, hotelarstwie, gastronomii, opiece medycznej i budownictwie.
     Mieli trzy możliwości: wyjechali w ramach dwustronnych umów rządowych. Polska ma podpisane umowy z 12 krajami (m.in. Niemcami, Francją i Hiszpanią). Po wtóre, dzięki bezpośrednim uzgodnieniom byłego Krajowego Urzędu Pracy z partnerami zagranicznymi (np. z Norwegią czy Irlandią). Wreszcie, w kraju działa 114 prywatnych agencji, które pośredniczą w kierowaniu do pracy.
     Krystyna Tokarska-Biernacik, wiceminister pracy zapowiedziała, że jeszcze w tym roku rozpoczną się szkolenia dla pracowników urzędów pracy, które mają przygotować ich do informowania i prowadzenia rekrutacji.
     Gdzie najczęściej wyjeżdżamy "za chlebem"?
     W ub.r. na podstawie umów rządowych: do Niemiec wyjechało 284.189 Polaków, do Czech - 7.105, Francji - 4.808, Hiszpanii - 600, Szwajcarii 60.
     Za pośrednictwem Wojewódzkich Urzędów Pracy: 240 rodaków znalazło w Wielkiej Brytanii, 74 w Irlandii.
     W pierwszym półroczu tego roku na podstawie umów rządowych: do Niemiec wyjechało 220.819 rodaków, Francji - 997, Hiszpanii - 5.137, Szwajcarii - 36. Za pośrednictwem WUP: 242 osoby znalazły pracę w Wielkiej Brytanii, 64 w Irlandii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska