Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica zaprezentowały kandydatów na bydgoskich radnych. Niespodzianek nie ma

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Bydgoska PO i Nowa Lewica przedstawiły kandydatów na radnych w wyborach 7 kwietnia.
Bydgoska PO i Nowa Lewica przedstawiły kandydatów na radnych w wyborach 7 kwietnia. Arkadiusz Wojtasiewicz
KO i Nowa lewica mają kandydatów na radnych w nadchodzących wyborach. Prezentacja nastąiła w czwartek (22.02). Niespodzianek i zaskoczeń nie ma, wielu kandydatów to obecni radni. Po podpisaniu deklaracji programowej okazało się, że w żadnym okręgu na pierwszym miejscu nie ma kandydata Lewicy.

Deklarację programowa w czwartek (22.02) podpisali Michał Sztybel, przewodniczący bydgoskiej PO i obecny wojewoda oraz Mirosław Kozłowicz, współprzewodniczący bydgoskiej Nowej Lewicy i obecny zastępca prezydenta Bydgoszczy.

Co jest w deklaracji?

W deklaracji zawarto najważniejsze punkty programu obu startujących wspólnie do wyborów 7 kwietnia partii. W dokumencie czytamy m.in. Że miasto Bydgoszcz jest miastem aktywności obywatelskich i społecznych, mających poprawić warunki życia mieszkańców. - Bydgoszcz jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w kraju - odczytywała deklarację Monika Matowska, przewodnicząca obecnej Rady Miasta. W dokumencie znalazła się deklaracja Lewicy, która biorąc pod uwagę długoletnia współpracę, popiera Rafała Bruskiego jako kandydata na prezydenta.

- Jesteśmy przekonani, że wspólny start kandydatów Lewicy i Platformy Obywatelskiej wzmacnia listy naszych ugrupowań - czytała Matowska. Obie partie deklarują przyspieszenie rozwoju budownictwa społecznego, kontynuowanie działań mających na celu poprawę transportu miejskiego oraz zapewnienie środków na jego finansowanie. Stawiają też na rozwój edukacji i poszerzenia bazy szkolnictwa wyższego, a także zadbanie o zdrowie mieszkańców i lepszy dostęp do placówek leczniczych. Partie mają też starać się o utrzymanie wysokiej rangi miasta w dziedzinie kultury, opiekę nad seniorami, a także zadbanie o tereny zielone poprzez m.in. kolejne nasadzenia drzew.

Michał Sztybel, przewodniczący bydgoskich struktur PO, podkreślił, że droga do porozumienia nie była prosta, ale obie partie dotąd podejmowały czasem niepopularne decyzje, ale brały odpowiedzialność za budżet miasta, a nie były przeciwko niemu. - Efektem tych decyzji jest to, że mimo trudnej sytuacji finansowej Bydgoszcz jest miastem wciąż się rozwijającym - podkreślił. Stwierdził też że celem kampanii jest zdobycie przez koalicje co najmniej 17 mandatów w 28-osobowej Radzie Miasta Bydgoszczy. - Rada Miasta będzie z uwagi na zmiany nieco mniejsza, ale osiągnięcie tego celu będzie możliwe tylko wtedy, jeśli będziemy startować razem.

Sztybel uznał, że listy kandydatów są najmocniejsze od 1989 roku.

Na listach niespodzianek nie ma

W okręgu pierwszym obejmującym m.in. Osową Górę, Miedzyń i Prądy listę kandydatów otwiera Monika Matowska, obecna przewodniczaca RM Bydgoszczy. Jest też Robert Langowski z Nowoczesnej, obecny radny. Na liście znalazł się też prof. Marek Jeleniewski, niegdyś radny, znany m.in. z wielu publikacji o historii Bydgoszczy.

Okręg nr 2 obejmuje m.in. Śródmieście i os. Leśne. Listę otwiera Jakub Mikołajczak, obecny radny PO. Ostatnim numerem na liście jest Jan Szopiński, jeden z najaktywniejszych posłów minionej kadencji oraz były wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Okręg trzeci to ogólnie Fordon, tam liderem jest długoletni radny Lech Zagłoba-Zygler. Na trzecim miejscu jest także obecny radny Kazimierz Drozd z Lewicy. Na liście jest także Justyna Polasik oraz Jan Kwiatoń, obecny przewodniczący Rady Osiedla Nowy Fordon. Z okręgu czwartego - to m.in. Wzgórze Wolności, Szwederowo i Górzyskowo - jako jedynka startuje radna KO Elżbieta Rusielewicz. Na liście jest także jako dwójka obecny radny Lewicy Zdzisław Tylicki. Jest tu także radny Robert Kufel z KO oraz Janusz Czwojda także radny tego klubu.

Okręg piąty to m.in. Kapuściska. Znajdziemy to Magdalenę Wawrzyniak, przewodnicząca RO Kapuściska, jedynką natomiast jest Mateusz Zwolak, obecny radny. Anna Mackiewicz, obecna wiceprzewodnicząca RM jest na miejscu drugim. na liście z tego okręgu jest także prof. Maciej Świątkowski, znany lekarz i także obecny radny.

Zdziwienie może budzić brak na listach Joanny Czerskiej-Thomas, obecnej wiceprzewodniczącej RM, byłej członkini Nowoczesnej.

Kto startuje - pełne listy

Okręg 1 osiedla Miedzyń, Prądy, Wilczak, Jary, Okole, Czyżkówko, Osowa Góra, Flisy, Opławiec, Smukała, Janowo, Piaski, Jachcice:
1. Monika Matowska
2. Robert Langowski
3. Paulina Jankowska
4. Mikołaj Hetzig
5. Violetta Kowalska
6. Jerzy Nowacki
7. Marek K. Jeleniewski

Okręg 2, osiedla Bocianowo – Śródmieście – Stare Miasto, Bartodzieje, Bielawy, Osiedle Leśne, Bydgoszcz Wschód, Skrzetusko:
1. Jakub Mikołajczak
2. Izabela Nowicka
3. Ireneusz Nitkiewicz
4. Katarzyna Tomaszewska
5. Aleksander Ławniczak
6. Rafał Ogrodowicz
7. Renata Marzec
8. Jan Szopiński

Okręg 3 - Fordon:
1. Lech Zagłoba Zygler
2. Szymon Wiłnicki
3. Kazimierz Drozd
4. Maria Gałęska
5. Nicolas Taczanowski
6. Wioletta Nowacka
7. Justyna Polasik
8. Jan Kwiatoń

Okręg 4 - osiedla Błonie, Górzyskowo, Szwederowo, Wzgórze Wolności:
1. Elżbieta Rusielewicz
2. Zdzisław Tylicki
3. Robert Kufel
4. Janusz Czwojda
5. Hubert Tadych
6. Monika Pociot
7. Krzysztof Skalski
8. Grażyna Rzęska

Okręg 5 - osiedla Kapuściska, Wyżyny, Łęgnowo, Łęgnowo Wieś, Zimne Wody, Czersko Polskie, Glinki-Rupienica:
1. Mateusz Zwolak
2. Anna Mackiewicz
3. Adrian Czyżewski
4. Bernadeta Różańska – Majchrzak
5. Maciej Świątkowski
6. Magdalena Wawrzyniak
7. Aurelia Ratajczak

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koalicja Obywatelska i Nowa Lewica zaprezentowały kandydatów na bydgoskich radnych. Niespodzianek nie ma - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska