Kobieta bardzo często pracuje na dwa etaty. Ma pracę zawodową i obowiązki domowe

Roman Laudański
Roman Laudański
Kobieta bardzo często pracuje na dwa etaty. Ma pracę zawodową i obowiązki domowe Pixabay
Rozmowa z dr hab. Magdaleną Mateją, medioznawczynią z UMK w Toruniu

- Tradycyjny goździk z życzeniami na 8 Marca wystarczy, by pokazać, jak bardzo szanowane są kobiety w Polsce?
- Goździk nie zaszkodzi. Wiele grup społecznych obchodzi święta im tylko dedykowanych. Kwiatek, drobny upominek będzie na miejscu, ale z całą pewnością polskie kobiety zasługują na więcej.

Dr hab. Magdalena Mateja: - Polskie kobiety i mężczyźni z młodego i średniego pokolenia lepiej postrzegają problemy współczesności niż ci, którzy nami
Dr hab. Magdalena Mateja: - Polskie kobiety i mężczyźni z młodego i średniego pokolenia lepiej postrzegają problemy współczesności niż ci, którzy nami rządzą. Fot. Filip Kowalkowski

- Jaką rolę życiową obecna władza wskazuje kobietom?
- Zjednoczona Prawica wprowadza coś, co w odniesieniu do poprzedniego systemu zostało nazwane inżynierią społeczną. Już komuniści próbowali przedefiniować role społeczne, zmienić społeczeństwo na swoją modłę. PiS postępuje podobnie, próbując przywrócić, utrwalić tradycyjny model rodziny. Niemcy wysyłali kobiety do kuchni, kościoła oraz do dzieci. W tym trójkącie powinna obracać się kobieta również według wizji PiS. Przy czym nie ma nic złego w wykonywaniu obowiązków domowych. Jeśli kobieta nie pracuje zawodowo, to i tak pracuje na pełnym etacie w domu. Różne środowiska apelują o to, by tę pracę w końcu wycenić.

- Tymczasem aspiracje kobiet są większe.
- Kobiety mają różne pomysły na życie. Inny styl życia mogą wyznawać dzisiejsze babcie i seniorki głosujące na PiS, a inne aspiracje mają ich wnuczki, przedstawicielki pokolenia “Y” i “Z”. Te młode kobiety, jak pokazują badania, być może nigdy nie zostaną matkami. One chcą być niezależne, mieć własne pieniądze, decydować o swoim losie. Są mobilne, dobrze wykształcone.

- Sondaże pokazują, że władzy udało się wychować pokolenie młodych kobiet o poglądach lewicowych.
- Protestuję przeciwko przypisywaniu tego rodzaju poglądom kryteriów ideologicznych.

To nie są poglądy lewicowe, lecz cywilizacyjne, związane ze stylem życia i wartościami świata zachodniego.

Internet otwiera młode kobiety na świat, one pragną tego, co jest dostępne w innych, cywilizowanych krajach. Chcą wolności sumienia, możliwości decydowania o swoim ciele, o byciu lub nie byciu w ciąży, o przebiegu kariery zawodowej czy wyborze partnera.

- Przemoc domowa, brak alimentów, godzenie ról zawodowych i rodzinnych, to – zdaniem rzecznika praw obywatelskich problemy dzisiejszych Polek.
- Kobieta bardzo często pracuje na dwa etaty. Pełnoetatowa praca zawodowa, np. w dyskoncie, to bardzo poważny wysiłek fizyczny. Po powrocie do domu zaczyna się drugi etat: przygotowanie posiłków dla całej rodziny, porządki, pielęgnacja dzieci, dbanie o ich postępy w nauce. Około godz. 22 teoretycznie kończy się czas "zatrudnienia" kobiety. To schemat,  ale często obecny w polskich rodzinach. Z wielką satysfakcją obserwuję, że w młodszych rodzinach wygląda to inaczej. Panowie widzą konieczność wsparcia partnerek w wykonywaniu obowiązków rodzinnych i domowych. Zdarza się, że to oni wychowują dzieci, a kobieta realizuje się zawodowo. Na zmianę tego modelu wpływa także pandemia. Jeżeli mężczyźni pracują zdalnie, z domów, to chętniej włączają się w rytm życia rodzinnego.

- A przemoc domowa i brak alimentów?
- Nie potrafię zrozumieć rządzących, którzy bronią się przed przyjęciem cywilizowanych norm prawnych – mam na myśli konwencje, których partie Zjednoczonej Prawicy nie chciały podpisać. Przemoc domowa dotyczy nie tylko kobiet, ale i dzieci, o czym przypominają drastyczne informacje o dzieciach i niemowlętach zakatowanych na śmierć przez rodziców i opiekunów. Silniejsi z natury mężczyźni, jak to się mówiło, piją i biją. Do tego dochodzi wspomniana na początku rozmowy inżynieria społeczna – utrwalanie patriarchatu. Ojciec, głowa rodziny decyduje o wszystkim i używa przemocy wobec słabszych. Ten model lansuje, przypomnę, PiS, ale nie tylko ta partia. Jeśli chodzi o alimenty, zarządzanie tym problemem świadczy o słabości naszego państwa. Kobiety nie otrzymują często wsparcia finansowego dla dzieci lub dociera ono z dużym opóźnieniem. Strata podwójna: państwo utrzymuje niesolidnego ojca, niepłacącego alimentów w zakładzie karnym, a ponadto utrzymuje jego rodzinę. Mamy ojców, którzy nie płacą alimentów, ale również matki, które naruszają zasady opieki nad wspólnym dzieckiem. Może potrzebna byłaby kampania społeczna wyraźnie piętnująca tzw. alimenciarzy?

- Czy jesteśmy świadkami kobiecego buntu, rewolucji feministycznej rozgrywającej się na naszych oczach?
- Powtarzam to od kilku lat. W społeczeństwie dochodzi do przewartościowania, do ustalenia nowych norm i zmiany zachowań. Młode kobiety są bardziej radykalne, to kwestia m.in. oddziaływania technologicznych aspektów naszej kultury wyzwalających pewne aktywności lub je wzmacniających. Kobiety czują się bardziej ośmielone, bo jeśli wcześniej nie wyrażały swojej opinii w przestrzeni publicznej, to często robiły to w internecie.

Młode kobiety oraz kobiety w średnim wieku przy milczącym wsparciu części starszego pokolenia dokonują istotnej zmiany społecznej. Ona nie byłaby możliwa bez wsparcia partnerów, to bardzo ważne, by ten aspekt dostrzec i docenić.

Podczas protestów organizowanych przez kobiety coraz częściej widać męską część społeczeństwa. I za to wsparcie należy się mężczyznom szacunek. Oni bardziej rozumieją współczesne wyzwania niż nasi politycy. Nawet partie lewicowe nie zawsze potrafią właściwie zdiagnozować problemy społeczne jak brak dzietności, nie zawsze potrafią znaleźć odpowiednie rozwiązanie na te problemy. Polskie kobiety i mężczyźni z młodego i średniego pokolenia lepiej postrzegają problemy współczesności niż ci, którzy nami rządzą. I to oni znajdą przyszłe rozwiązania - jeśli nie na ulicy, organizując protesty i manifestacje, to przy urnie wyborczej.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

I
Igor

Może to niektóre kobiety zdziwi, ale mężczyźni też zajmują się obowiązkami. Z żoną mamy po półtora etatu, każde z nas pracuje i wspólnie zajmujemy się domem. Mamy też sprzęty ułatwiające obowiązki domowe jak suszarkę do ubrań, roombę i braavę, czy zmywarkę. No ale nawet one wszystkiego nie zrobią, także sami też mamy co robić.

Dodaj ogłoszenie