- W dzisiejszych czasach miarą zaangażowania w życie lokalnej społeczności jest również umiejętność pozyskiwania dodatkowych pieniędzy na działalność kół i stowarzyszeń. Można je zdobyć również za pośrednictwem LGD, czy Śmiłowice próbują swoich sił?
- Tak, ostatnio stowarzyszenie pomagało paniom napisać projekt "Kobiety z gminy Choceń zmieniają swoją przyszłość". Projekt znalazł się na ósmym miejscu listy rankingowej Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Toruuniu, więc wszystko na to wskazuje, że dostaniemy pieniądze na jego realizację. W sumie przewidziano kwotę 50 tys. zł.
- Na czym będzie polegał?
- Inicjatorami opracowania programu były panie z Koła Gospodyńw Śmiłowicach oraz członkowie Ochotniczej Straży Pożarnej. W ramach projektu zaplanowano cykl warsztatów kulinarnych, których celem jest zarówno aktywizacja środowiska wiejskiego, jak i kultywowanie tradycji.
- Czy oprócz nauki gotowania przewidziano inne zajęcia?
Panie po zakończeniu warsztatów pomogą w opracowaniu folderu. Publikacja ma uchronić stare przepisy przed zapomnieniem i pomóc młodzieży w poznaniu receptur na tradycyjne, kujawskie potrawy.tym w planach jest wycieczka do gospodarstwa agroturystycznego.
- Czy będzie to wyjazd rekreacyjny?
Przede wszystkim jego celem będzie pokazanie paniom alternatywnych do pracy na roli możliwości zarobku. Celem projektu jest bowiem zachęcenie kobiet do aktywności i podejmowania działań służących poprawie życia.
Kobiety z gminy Choceń chcą zmieniać swoją przyszłość
(LJOT)

Aneta Hoffman
Rozmowa z
Anetą Hoffman
kierownik biura Lokalnej Grupy Działania Dorzecza Zgłowiączki, stowarzyszenia, któremu udało sie pozyskac dotację na realizację projektu