Spis treści
Społeczny projekt ustawy, który 24 września trafił do Sejmu, przewiduje m.in. zakaz montażu i utrzymywania urządzeń, które mogą powodować zranienie ptaków, w szczególności kolców i drutów. Parlamentarzysta PiS złożył w tej sprawie interpelację do minister klimatu i środowiska oraz do ministra rolnictwa i rozwoju wsi.
Wątpliwości i konsekwencje nowelizacji ustawy
Kownacki zwraca uwagę na negatywne skutki, które mogłyby być konsekwencją zmiany prawa, szczególnie dla branży zajmującej się produkcją oraz instalacją systemów zabezpieczających budynki przed ptakami.
Przedsiębiorstwa te montują systemy ochrony budynków (głównie przed gołębiami) od 25 lat - argumentuje Bartosz Kownacki. Produkty, o których mowa w projekcie ustawy, to profesjonalne systemy złożone z tępo zakończonych drutów, które są zgodne z europejskimi standardami i stosowane powszechnie w wielu krajach Unii Europejskiej, takich jak Niemcy, Francja, Szwecja czy Wielka Brytania - wylicza parlamentarzysta.
Jego zdaniem "systemy te są całkowicie bezpieczne dla ptaków, nie powodują ich zranienia, a jednocześnie skutecznie chronią elewacje budynków, zarówno zabytkowych, jak i użyteczności publicznej, przed zanieczyszczeniami oraz degradacją".
Według autora interpelacji, przez ponad dwie dekady działania branży nie odnotowano ani jednego zgłoszenia dotyczącego zranień ptaków na skutek kontaktu z zainstalowanymi systemami. Kownacki zarzuca twórcom projektu nowelizacji nie przeprowadzili konsultacji z przedstawicielami tego sektora, a ich argumentacja „opiera się na niepotwierdzonych informacjach, bez poparcia w badaniach naukowych”.
Zdemontować kolce na ptaki?
Według Kownackiego, wprowadzenie zakazu montażu tego typu systemów oznaczałoby upadek firm zajmujących się produkcją i instalacją zabezpieczeń, a tym samym utratę miejsc. Do tego właściciele budynków, w tym zabytków i obiektów użyteczności publicznej, będą musieli zdemontować istniejące już zabezpieczenia, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Tymczasem – czytamy w interpelacji - obecnie na rynku nie ma technologii równie skutecznej w ochronie budynków przed ptakami, co może prowadzić do zwiększenia problemu zanieczyszczeń ptasimi odchodami. To z kolei może wywołać zagrożenia sanitarne, w tym rozwój pasożytów i bakterii groźnych dla ludzi obawia się parlamentarzysta. „Zanieczyszczenie elewacji budynków, szczególnie tych o znaczeniu historycznym, może prowadzić do ich degradacji, co zwiększy koszty renowacji i utrzymania” – pisze Kownacki.
Bartosz Kownacki dopytuje ministrów, czy posiadają wyniki badań potwierdzających, że stosowane w Polsce systemy zabezpieczeń powodują zranienia ptaków oraz o ewentualne programy wsparcia dla przedsiębiorstw. Parlamentarzysta oczekuje również od resortów informacji o tym, jakie alternatywne rozwiązania zamierzają wprowadzić dla ochrony budynków przed zanieczyszczeniami powodowanymi przez ptaki.
Obrońcy zwierząt przeciwko okrucieństwu
Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt jest inicjatywą Fundacji Viva! oraz innych organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Zainicjowały one obywatelski projekt ustawy mający na celu poprawę losu zwierząt w Polsce. Do 24 września organizatorzy musieli zebrać 100 tysięcy podpisów, aby projekt był procedowany w parlamencie.
Nowelizacji zakłada między innymi zakaz stosowania łańcuchów i uwięzi, obowiązkowe chipowanie zwierząt domowych oraz zakaz używania fajerwerków hukowych. Obowiązkowa ma być kastracja i sterylizacja zwierząt niehodowlanych. Twórcy projektu chcieliby również ograniczenia działalności pseudohodowli, zakazu sprzedaży zwierząt domowych na portalach aukcyjnych oraz wprowadzenia zmian w zasadach prowadzenia schronisk oraz nadzoru nad nimi. Jednym z postulatów byłoby nałożenie obowiązków na gminę wobec zwierząt bezdomnych.
Obrońcy ptaków argumentują, że kolce instalowane są hurtowo i bezrefleksyjnie, m.in. obok gniazd w okresie lęgowym. Prezentują też zdjęcia ptaków, które zginęły przez kolce. Problemem jest głownie instalowanie ich we wnękach wykorzystywanych przez ptaki jako wejścia do siedlisk. Ptaki, nieświadome zainstalowania kolców, nabijają się na szpikulce.
