- Wsparcie na odnawianie zabytków przekazujemy od lat. Chodzi zarówno o remonty dachów i ścian, jak i zadania z zakresu renowacji wnętrz czy konserwacji cennego wyposażenia zabytkowych gmachów - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Dziękuję właścicielom i administratorom tych obiektów za współpracę, zaangażowanie i opiekę nad materialnym dziedzictwem regionu. To dzięki nim mamy w regionie setki odnowionych i uchronionych przed zniszczeniem cennych obiektów – nie tylko znanych wszystkim zabytków z najwyższej półki, ale także skromnych kościółków w niewielkich wsiach.
Ponad 80 milionów złotych wsparcia samorządu województwa ze środków unijnych i budżetu własnego trafiło w latach 2007-2017 na ponad 1,2 tysiąca prac - od remontów konserwatorskich po restaurację dzieł sztuki.
- Kolejne kilkadziesiąt milionów złotych z RPO rozdysponowaliśmy na realizację projektów indywidualnych, między innymi w zabytkach Chełmna, Aleksandrowa Kujawskiego, Bydgoszczy i Torunia, Włocławka i Grudziądza - wylicza Beata Krzemińska,
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Co roku przyznajemy też Medale Hereditas Saeculorum, wyróżniając dobre praktyki i osiągnięcia w dziedzinie konserwacji i restauracji zabytkowych obiektów. Naszą aktywność w dziedzinie ochrony zabytków zauważyła Unia Europejska, która przyznała naszemu województwu prestiżowe wyróżnienie Europa Nostra.
Wiele z tegorocznych przedsięwzięć to kolejne etapy projektów rozpoczętych w poprzednich latach. Oprócz remontów, dotyczących na przykład naprawy cieknących dachów w budynkach kościelnych, nie brakuje też projektów z zakresu renowacji, odnowy i konserwacji fresków czy ołtarzy.
Na szlaku zabytków w Ciechocinku, Nieszawie, Przypuście
Wsparcie trafi między innymi na kolejny etap naprawy dachu w kościele św. Stanisława i św. Marii Magdaleny w Przypuście (powiat aleksandrowski), remont elewacji wieży zamkowej w Brodnicy oraz kontynuację prac konserwatorskich przy ołtarzu głównym w kościele farnym Wniebowzięcia NMP w Chełmnie.
Te środki umożliwią też remont elewacji kościoła Świętego Krzyża w Inowrocławiu, prace związane z przywróceniem historycznego poziomu dziedzińca przed romańskim kościołem Świętej Trójcy w Strzelnie oraz renowację ryzalitu elewacji Zamku Bierzgłowskiego.
